Україна близька до союзу з НАТО?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 5579

 

Парламентські слухання на тему "Обороноздатність України в XXI столітті: виклики, загрози та шляхи їх подолання" виявилися, за оцінкою спікера Ради Олександра Турчинова, "важливою знаковою подією для нашої країни". Хоча підготовка до них була сполучена з серією скандалів.


У понеділок вранці зрив слухань анонсував колишній глава Верховної Ради Володимир Литвин. Взявши слово на засіданні Погоджувальної ради (на якому представники фракцій і груп традиційно узгоджують порядок денний чергового пленарного тижня), Володимир Михайлович з тривогою повідомив про прагнення декого з політиків використовувати захід для чергового міжпартійного з'ясування відносин і неприкритого піару напередодні осінніх парламентських виборів.

 

Почасти побоювання багаторічного «розвідного» підтвердилися в ході ранкового засідання Ради у вівторок. Крім традиційних закликів «Свободи» оголосити військовий стан («назвати речі своїми іменами»), група депутатів-націоналістів - Олексій Фурман, Маркіян Лопачак, Олексій Кайда, Руслан Марцинків, Анатолій Вітів, Олег Осуховський та Ігор Сабій - зареєструвала в Секретаріаті парламенту проект постанови «Про заяву Верховної Ради щодо відновлення Україною статусу ядерної держави».
Наступник Литвина постарався максимально змікширувати гучні заяви на адресу сусідньої великої держави, не загубивши при цьому можливість «вколоти» Володимира Путіна. «Ми проводимо їх (слухання у ВР - авт.) у час, коли здійснюється жорстка і цинічна агресія правлячого режиму Російської Федерації проти нашої країни, триває окупація Автономної Республіки Крим, терористичними угрупованнями разом з російськими найманцями і військовослужбовцями ведеться війна проти України в Донецькій і Луганській областях», - сказав Турчинов, відкриваючи парламентські слухання.

"Не секрет, що на північних і східних кордонах продовжують концентруватися російські війська, які готові до вторгнення на нашу територію, і всі запевнення президента Путіна світовій громадськості є, на жаль, брехнею", - констатував керівник українського парламенту.

За його словами, відбуваються спроби дестабілізувати ситуацію в багатьох регіонах півдня і на сході України. При цьому Турчинов висловив подяку представникам силових структур, які "тримають ситуацію під контролем і блокують розповзання терористичної небезпеки по всій території нашої країни". "Збройні Сили України, Національна Гвардія України, інші силові структури продовжують наступ на терористів і злочинців. Я переконаний, що саме завдяки їх активним діям буде повністю звільнений Схід нашої країни. І Донецьк, і Луганська області будуть жити у спокої і працювати на потужну країну, - сказав він. - Необхідно зробити все, щоб армія могла виконувати свій обов'язок".

Першим доповідачем викликали виконуючого обов'язки глави Міноборони генерал-полковника Івана Руснака. Чому звіт перед парламентом і багатомільйонної теле- і радіоаудиторією доручили не генерал-полковнику Валерію Гелетею, зрозуміло. По-перше, на посту глави оборонного відомства той зовсім недавно. По-друге, в теперішні непрості часи будь-яка відлучка Гелетея з передової була б витлумачена як прояв боягузтва.

62-річний Руснак повідомив, що міністерство оборони України розробило нову стратегію розвитку збройних сил України і що процес інвентаризації в оборонній сфері вже розпочато. Буде підготовлено оновлений Військовий бюлетень, розроблено стратегію розвитку збройних сил України. "Пропозиції міністерства щодо підвищення оборонної здатності України повинні знайти підтримку українського парламенту", - заявив Іван Степанович. У числі ж не самих оптимістичних звісток колишній командувач Військово-повітряними силами України назвав втрату військовими потужної оздоровчої бази, якою вони пишалися і при СРСР, і після розпаду Союзу. «У нас залишилися три санаторно-курортних установи - а втратили шість і всі в Криму, - поскаржився в. о. міністра. - У числі першочергових завдань - повернути в управління Міноборони санаторії в Одесі, у Моршині та в Шкло (два останні - у Львівській області - авт.)».

- На засіданні підкомітету з питань нацбезпеки і оборони ми вирішили не деталізувати, відмовитися від критичних зауважень, зробивши упор на формулювання побажань до парламенту, Президента і уряду, - повідомив глава підкомітету генерал армії України Олександр Кузьмук.
Насправді доповідь навіював суцільний песимізм.

За словами екс-міністра оборони, до початку драматичних для України подій у Криму українські солдати підійшли «голими, босими і неозброєними». Військова авіація мала лише 30 відсотків технічно справних літаків. 70 відсотків зенітно-ракетних комплексів вичерпали терміни експлуатації, причому найновіші з них були випущені в період з 1987 по 1989 роки.

60 відсотків бронетехніки підлягали терміновій заміні; війська були забезпечені паливно-мастильними матеріалами, продовольством і господарським майном на 2, 7 відсотка. На переозброєння армії держава виділяла 6-8 відсотків від необхідної суми...

Як стверджує голова територіальної спецслужби Валентин Наливайченко, в Україні протягом останніх 4 років практично не функціонувала військова контррозвідка. Спецслужби сусідньої держави відверто «кооптували» до міністерства оборони і Генштабу кого хотіли. Причому на вищі командні посади!

Тепер колишні керівники СБУ та МО України відкрито фінансують сепаратистів та найманців на Донбасі.

За словами Наливайченка, за останні три місяці СБУ виявила осіб, яких звинувачують у державній зраді, в керівному складі оборонного відомства, в штабі АТО та у військових формуваннях, що беруть участь в бойових діях. Проти них чекісти порушили кримінальні справи за статтею "Державна зрада".
«Не пощастило нам з оточенням! - журився Володимир Горбулін, який очолював РНБО в період правління екс-президента Леоніда Кучми. - Ми опинилися на зламі протистояння Росії і Заходу. Що особливо пригнічує: наші довголітні партнери в Російській Федерації без роздумів дезавуювали всі міждержавні договори з Україною... ».

На тлі щойно викладених аргументованих виступів вихід на трибуну Олега Ляшка журналістові «Гречки» здався дешевої піар-акцією.

Проте публіка сприйняла відверто популістські висловлювання депутата з натхненням і навіть винагородила на прощання овацією.

«Я звертаюся до українських олігархів, - басив Ляшко. - Ви, негідники, хоч знаєте про те, що наші солдати в зоні АТО втамовують спрагу зі звичайних калюж, як корови, що вони кукурудзу сиру їдять?! А хто ними командує? Генерали відсиджуються в Києві. Єдину в країні Академію оборони позбавили приміщень, поселивши туди суддів. Та на вулицю тих продажних суддів гоните! У нас безальтернативний варіант розвитку держави - тільки з НАТО!».

Північноатлантичний блок згадав і керівник Центру армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак. Аналітик вважає, що НАТО не виправдовує свого прямого призначення, позаяк європейські країни-члени блоку «бояться Росії».

Нещодавно Білий дім і Пентагон заслухали доповідь Уеслі Кларка, колишнього командувача військами НАТО, одного з претендентів на Білий дім від Демократичної партії у 2004-му році, і Філліпа Кербера, колишнього стратегічного радника шефа Пентагону. Кларк і Кербер були запрошені українським урядом. Вони в лютому і березні зустрічалися з українськими генералами та вищими чинами Міноборони. Кербер відвідав механізовані і піхотні бригади української армії.

Зараз обидва американця наполегливо доводять адміністрації Барака Обами і конгресменам, наскільки ж насправді США потребують України. Скажімо, Кербер хоче, щоб українські законодавці зняли всі перепони для отримання американської допомоги по ленд-лізу. Натомість, правда, найближчі географічні сусіди Росії повинні виділити США частину своєї території для розміщення ракет «Петріот», дозволити американцям взяти участь у налагодженні серійного випуску транспортників «Руслан» (Ан-124), дозволити янкі та їх європейським військовим партнерам користуватися величезним Яворівським полігоном колишнього Прикарпатського військового округу ЗС СРСР...
Юрій Сиротюк зі «Свободи» теж не бачить для України кращого партнера, ніж НАТО. «Свободівець» наполягає на відновленні призову до лав української армії та відродженні системи військово-патріотичного виховання в українських школах.
- Після катастрофи Boeing-777 малайзійських авіаліній світ зрозумів: події на Донбасі пройшли фазу «суто українського питання», вони вже стали опосередковано міжнародним конфліктом, - сказав глава парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Володимир Литвин. - Україна має нарешті перестати триматися за чийсь поділ, шарахатися то в бік Росії, то в бік США. Все у нас звикли покладати провину на попередників; на більше наші сили вичерпуються Ще недавно наші Збройні сили перебували в небоєздатному стані, зараз становище дещо покращилося. Нацгвардія з територіальними батальйонами оборони - це насправді протоармія, її треба перевести в підпорядкування міністерства оборони. І задіяти весь потенціал, включаючи переговори. Росія теж, по-моєму, в них зацікавлена...
... Закриваючи слухання, спікер Олександр Турчинов констатував: поступово до українців приходить усвідомлення того, що на українському Сході силам АТО протистоїть не купка наркоманів і низькорослих лузерів, - а одна з найпотужніших армій сучасного світу, що володіє до того ж ядерною зброєю.
Олег БАЗАК

 

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити