У допомозі наркозалежним потроху заповнюють прогалини

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1042

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua У допомозі наркозалежним потроху заповнюють прогалиниЗа оцінкою фахівців, кількість наркозалежних в Кіровоградській області сягає 34 тисячі осіб. Більше 15 тисяч з них − віком до 25 років. 6,5 тисяч вживають важкі наркотики.

Щоб змінити таку статистику, з лютого цього року обласний благодійний фонд «Повернення до життя» за підтримки Міжнародного благодійного фонду «СНІД Фонд Схід-Захід» розпочав реалізацію чотирирічного проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини». Він направлений на роботу зі споживачами наркотиків віком від 14 до 25 років. Фонд прагне забезпечити доступ споживачів наркотиків до комплексної медико-соціальної, психологічної, юридичної допомоги.

За час реалізації проекту створено мережу партнерських урядових і неурядових організацій та центр соціального супроводу «Лілія» для молодих споживачів наркотиків. Всього профілактичними програмами в Кіровограді охоплено 1175 наркозалежних осіб, які поки що вживають важкі наркотики, а 18 молодих людей відмовились від них, влаштувались на роботу, налагодили стосунки з родиною.

24 жовтня у Кіровограді відбувся круглий стіл партнерських організацій «Заповнюючи прогалин», який мав на меті скоординувати дії організацій, що працюють в даному напрямку, і визначитись з основними проблемами. Оскільки наркозалежні – це одна з груп ризику щодо інфікування ВІЛ-СНІДом, слово отримала головний лікар кіровоградського СНІД-центру Галина Божок. Вона розповіла, що наразі йде мова про надання Центру СНІДу нового приміщення, адже те, що є, в поганому стані.

− Є перспектива, що нове приміщення з’явиться, і ми зможемо набирати штат (це має бути близько 60 медпрацівників), буде розширена лабораторія. Я розмовляла з республіканським лаборантом Центру СНІДу Іриною Адріановою, яка обіцяє нам підтримку в закупівлі нового обладнання для лабораторії, тобто в нас працюватиме не лише імунологічна лабораторія, але й матимемо змогу вимірювати наявність особливого виду лімфоцитів, робити біохімічний і загальний аналіз. На базі нашого центру є рентген, ми отримали апарат для ультразвукової діагностики і фіброгастроскопії. Надалі ми збільшимо кількість педіатрів, щоб з народження ВІЛ-інфіковані діти були під нашим контролем. Хотілось би, щоб наступного року спільно з громадськими організаціями ми створили план покращення і в інформаційній сфері, і в реабілітаційній для наших пацієнтів, − заявила Божок.

На круглому столі зародилась ідея створити інтернет-ресурс, який би міг охопити весь масив інформації про організації області і їх послуги, за допомогою якого люди, які опинились у кризовій ситуації, могли б зорієнтуватись куди їм звернутись.

Андрій Протопопов, представник «СНІД фонду Схід-Захід» розповів про проблеми, з якими стикаються громадські і державні установи, що працюють з наркозалежними: − Як сприймають своє завдання державні організації? Наркозалежний повинен сам виявити бажання лікуватись і прийти до них. І, звичайно, в будь-який час він може відмовитись від цього лікування. З одного боку, це правильно, гуманно. А з іншого – є люди, що дійшли до такого стану, коли вони вже не усвідомлюють нічого. Цю людину треба примусово лікувати, щоб через місяць вона почала розуміти і прийняти рішення варто це продовжувати далі чи ні. Зараз примусити людину лікуватись від туберкульозу ми можемо, а від наркозалежності – ні.

Я не знаю жодної держустанови, яка б шукала клієнтів на вулиці. Це не їх функція і за це існує кримінальна відповідальність. Тому більшість «клієнтів» перебуває за бортом. І тому вони потрапляють в такі установи вже у критичному стані, коли їм вже треба і соціально реабілітація, і психологічна. Наркомани, як свідчать психологи, це люди, які мають споживацьке світосприйняття. Тобто досить надати їм певний спектр послуг, вони до нього звикають і обходитись без нього не можуть. Отже, фактично ми «зав’язуємо» на собі клієнта, і якщо в певний момент припинимо надавати йому психологічні чи інші послуги, в нього настануть критичний стан, людина може повернутись до наркотиків, − зазначив Андрій Протопопов.

Громадські активісти чекають, що і в нашій країні почне діяти система, коли людину, в якої знайшли наркотики, відправлятимуть на кількамісячну реабілітацію, а не «впаюватимуть» термін та й по всьому, намагаючись пояснити потребу в прийнятті такої системи законотворцям.

Якщо держава і громадські організації зможуть знайти спільну мову не лише на словах, а й на юридичному рівні, то можна буде очікувати позитивної динаміки у боротьбі з наркоманією. Поки що, маємо що маємо.

Настя Дзюбак

" Нова газета"

Фото звідси

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити