Від ленінської «чистки соваппарата» - до електронних доносів

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1512

Позавчора народні обранці нарешті прийняли за основу проект Закону України «Про очищення влади» №4359а, більш відомий як закон про люстрацію. За нього проголосували 252 народних депутата. Документ передбачає позбавлення права обіймати державні посади цілих груп людей, що мали відношення до минулої влади.

Законопроекти, присвячені люстрації, про які пересічні українці нібито мріяли мало не з 24 серпня 1991 року, надходять до секретаріату Верховної Ради, як правило, напередодні чергових або позачергових виборів. Скажімо, проект закону про люстрацію авторства Івана Зайця та Ярослава Джоджика з фракції «Наша Україна» - «Народна самооборона» датований 2 жовтня позаминулого року. За три з невеликим тижні до «набору» в теперішній склад Ради 7-го демократичного скликання. Фракція НУНС ті вибори програла.

Цей документ, утім, був не перший з даної когорти.
Ще у 2005-му тодішні члени фракції «Наша Україна» Василь Червоній і Сергій Олексіюк разом із БЮТівцем Андрієм Шкілем внесли проект закону про люстрацію. Документ не був розглянутий навіть у першому читанні. Невдовзі Партія регіонів на чергових виборах до ВР випередила і «НУ», і БЮТ, тож про очищення влади говорити стало недоречним…

Кілька місяців тому аналогічний законопроект під №4570 від Олега Тягнибока, Юрія Сиротюка й інших панів націоналістів теж витлумачувався як «панічний порух» на випадок «прольоту» на жовтневих виборах-2014. «Свобода» явно не отримає на них позаторішні 10 з половиною відсотків. Виборці звинувачують націоналістів, в тому числі, у втраті Криму з Севастополем і кривавій драмі на Донбасі: спроба скасування «закону про російською мовою» була однією з причин заворушень в тих регіонах. Ймовірно, скасування недолугого закону Ківалова -Колесніченка все одно неминуче. Безлади ж у Криму та на сході України готувалися, як видно з оприлюднених нині документів, задовго до інспірованих ззовні «народних бунтів».

Слідом за «Свободою» внесли свою лепту в очищення від «небажаних елементів» депутати від Партії регіонів на чолі з маріупольцем Сергієм Матвієнковим і «творчий міні-колектив» під керівництвом депутата від «Батьківщини» Юрія Дерев'янка.

13 серпня глава Люстраційного комітету Єгор Соболєв передав до Адміністрації Президента України свій варіант законопроекту "Про очищення влади", що передбачає перевірку працівників усіх органів влади на детекторі брехні. Даний законопроект передбачає перевірку всіх суддів, правоохоронців, співробітників СБУ та працівників всіх державних органів, починаючи з президента України.

"В ході цієї перевірки ми повинні з'ясувати, чи не були ці люди на керівних посадах в Комуністичній партії Радянського Союзу або комсомолі, чи не були ці люди в КДБ і чи не були ці люди на керівних посадах під час Майдану, коли їх президент стріляв в людей, а керівники навіть не написали заяви про звільнення, чи не були ці люди замішані в підтримці терористів на сході і в будь-яких зазіханнях на територіальну цілісність України. І нарешті, чи можуть ці люди пояснити походження свого майна і майна членів своїх сімей. Якщо людина не відповідає хоча б одному з цих критеріїв, тоді ми вважаємо, що їй не місце в державній владі", - наголосив Соболєв.

У підсумку депутати прийняли за основу проект Дерев'янка - колишнього соратника прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, виключеного з «Фронту змін» за незгоду об'єднуватися з партією «Батьківщина».

Щоб не відтворювати всі 20 сторінок «Закону про очищення влади», нагадаю його засадничі положення.
Суди, прокуратура, СБУ, міліція та державна служба повинна бути реформовані за стандартами Євросоюзу. Їх чисельність має бути різко скорочена, а зарплати - збільшені.

Всі - від президента країни до рядового міліціонера - повинні пройти перевірку. Чиновників, які не можуть пояснити походження майна своїх сімей; які словами чи діями підтримували посягання на територіальну цілісність України; які під час Майдану були керівниками/начальниками і не написали заяву про звільнення; ті, які є вихідцями з КДБ або очолювали компартійні та комсомольські організації, - прибрати з посад на 10 років. Про початок кожної перевірки кожного судді, прокурора, СБУшника, міліціонера, чиновника повідомляти громадськості і протягом двох тижнів чекати від неї показань про правопорушення. Тих, хто не пройде перевірку, теж прибрати з посад на 10 років.

Набрати нових суддів, прокурорів, міліціонерів, чиновників шляхом проведення відкритих конкурсів. Дані про кожного претендента оголошувати завчасно і, як і при проведенні ретельної перевірки їх попередників, чекати показів громадськості. Її представники та журналісти повинні бути в кожній комісії і по перевірці, і з підбору нових кадрів. Організувати перевірку і підбір кадрів зобов'язане Агентство по державній службі. Персонал Агентства пройти очищення повинен першим.

На питання, хто в разі прийняття законопроекту в другому читанні/в цілому і його підписання Президентом Петром Порошенко буде зобов'язаний з'явитися перед Люстраційним комітетом, функціонери останнього впевнено вимовляють: «Всі!».

До вересня всі без винятку фракції та інші депутатські об'єднання можуть відрядити до робочої групи під орудою Юрія Дерев’янка своїх представників, щоб прийняття у 2-му читанні і в цілому сталося до жовтневих виборів до парламенту.

«Чистилище для номенклатури», в разі ухвалення у вересні закону №4359а, будуть змушені пройти не лише високопоставлені чиновники-кияни. З не меншим нетерпінням чекають «відмашку» і обласні люстраційні комітети, і районні.

Щоб процес люстрації не виродився у повальне «полювання на відьом», найняті Єгором Соболєвим висококваліфіковані правознавці розробили «правила гри».

Перелік можна прочитати, в тому числі, на сайті громадської ініціативи «Люстрація. Кіровоградщина». Розповім наразі про основні.

Право на участь в люстрації мають громадяни України не молодше 18 років. Ті, хто бажають, повинні заповнити два види анкет - друкований і електронний. Друковану анкету потрібно завантажити на сайті і заповнити самостійно. Електронна анкета заповнюється безпосередньо на сайті.

Анкету заповнює особа-заявник. Заявником може бути особисто людина, про яку йдеться в анкеті, чи інший громадянин або громадська організація. Всі пункти обов'язкові до заповнення. У разі якщо заявник не в змозі заповнити якийсь із рядків, слід писати причину відсутності відомостей. Наприклад, «не був засуджений» або «відомості відсутні».

Чинна посадова особа (чиновник, який перебуває на посаді) проходить люстрацію протягом трьох місяців, кандидат на посаду (чиновник або безробітний, який представлений кандидатом на певну посаду і проходить стажування) - місяць. Протягом цього періоду досьє особи може доповнюватися новими, перевіреними даними.

В процесі проходження люстрації користувачі сайту (зареєстровані на сайті) шляхом голосування можуть один раз в один цикл люстрації висловити підтримку/недовіру певній особі, вказавши причину свого вибору. Користувачі в коментарях до досьє можуть також надавати інформацію про особистості. Якщо дані, які надаються користувачами, не відповідають дійсності, коментарі будуть видалятися, а користувачам буде блокована можливість коментувати.

5.1. Відгук (коментар) на сайті з'являється в наступних випадках:

- Після схвалення модератором (якщо це перший коментар зареєстрованої особи)
- Без схвалення модератором (якщо у зареєстрованої особи вже є підтверджені коментарі)
По завершенню циклу люстрації досьє особи переноситься в Списки - "Довіра" і "Недовіра". Цикл люстрації проходить один раз на рік.

Громадський контроль після люстрації - моніторинг за діяльністю особи, що пройшла/не пройшла люстрацію. Тобто, люстрація - це не індульгенція: пройшовши її один раз, особа не звільняється від проходження повторно.

Перевірка чиновника або кандидата на посаду на відповідність відбувається за наступними критеріями: причетність до корупційних схем; причетність до порушення законодавства і Конституції; причетність до перешкоджання мирним зібранням; причетність до застосування насильства; заклики до сепаратизму; публічне неповажне ставлення до громадян; причетність до незаконного лобіюванню інтересів власного бізнесу або бізнесу родичів всупереч державним та громадським інтересам.

Багатьох з тих, хто вже вчиталися у зміст законопроекту №4359а і в супутні проекти підзаконних актів, охопило почуття скептицизму. Обмежень та «упереджень» щодо використання співвітчизників на керівній роботі і на держслужбі так багато, що доведеться наважуватися на воістину революційні кадрові зміни! Чи підуть на них ті, хто нині сидять у високих кабінетах в Печерському районі Києва ще з часів УРСР?
Найпоширеніша Інтернет-фраза останніх днів: «Ефективна люстрація розпочнеться з падіння головної люстри в сесійній залі Верховної Ради».  
Експертна оцінка

Депутат Верховної Ради Ксенія Ляпіна (фракція «Батьківщина»):
 
- Законопроект 4359а - дуже сучасний, європейський. Там пропонується ввести проведення процедури відповідної перевірки при вирішенні питання про можливість призначення особи, а також організацію самої процедури перевірки. Це - конкретний механізм того, як зробити так, щоб нашу країну на всіх посадах не уявляли ті, хто її розкрадав. В свою гру вирішили зіграти регіонали: вони запропонували взагалі люструвати всіх, хто був у парламенті у відповідні роки. Тобто вони грабували країну, а відповідаємо ми всі - навіть опозиція.

Олег БАЗАК
                                   

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити