Україна може стати «ймовірним ворогом» Росії

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1167

Українці будуть вороже налаштовані по відношенню до Росії "в кращому випадку" ще кілька поколінь - 50-60 років. Таку думку висловив незалежний військовий оглядач Павло Фельгенгауер в інтерв'ю російському телеканалу «Дождь». За його словами, у своїй новій військовій доктрині Росія може назвати Україну "ймовірним противником".
"Україна буде, звичайно, прагнути до того, щоб на її території з'явилися іноземні, в першу чергу американські військовослужбовці, як гарантія того, що путінські пропозиції не будуть реалізованими", - зазначив Фельгенгауер.

Пропонуємо читачам «Гречки» повний виклад розмови ведучого телеканалу «Дождь» Павла Лобкова з Павлом Фельгенгуером.

Лобков: - Скажіть, у чому може полягати зміна військової доктрини, враховуючи ті аргументи, я зараз нагадаю, про які говорив заступник секретаря Ради безпеки? «Сплановане перекидання на територію Естонії важкого озброєння і військової техніки. Безпосередньо біля кордонів Росії наростає військово-наступальний потенціал». Крім того, відмова України від позаблокового статусу дозволяє в майбутньому країнам НАТО розміщувати там свої елементи протиракетної оборони. Також виникають небезпеки, пов'язані з можливістю експорту кольорових революцій, це проявилося і з «арабською весною», і з подіями на Майдані. До чого це може привести? Як може змінитися військова доктрина?

Фельгенгауер: - Там сказано, що будуть уточнювати, оскільки зрозуміло, що ситуація змінилася. Раніше були навколо країни тільки загрози потенційні, а тепер вони матеріалізувалися. І ось навколо нас вороги суціль. Ушаков (представник МЗС Російської Федерації – авт.), до речі, підтвердив слова Путіна, що можемо за два тижні взяти Київ.

Лобков: - Могли б.

Фельгенгауер: - У доктрині саме йдеться про те, що можна. Звичайно, Ушаков сказав, що слова вирвані з контексту, але спростовувати їх не став. Я можу сказати, що наш президент як завжди дуже чітко схопив суть справи. І доктрина, очевидно, буде про те ж. Як за радянських часів говорили: «забодала всіх на світі».

Лобков: - Чи може нова військова доктрина стати більш наступальною? Чи може бути включена, чого зараз все побоюються, можливість нанесення деяких ядерних або потужних бомбових ударів превентивно по тих місцях, де ймовірно знаходяться терористи, і так далі?

Фельгенгауер: - По-перше, це вже є в доктрині, що Росія може першою застосувати ядерну зброю, якщо визнає, що загроза їй або її союзникам досить суттєва. І потім доктрина залишиться все ж оборонною, не треба плутати доктрину, а це конституційно відкритий документ, і плани застосування збройних сил або план оборони Росії, як тепер називають, які є документами вищої секретності особливої важливості, які розробляються й уточнюються щороку в Генштабі, це саме плани застосування. У доктрині конкретних планів застосувань не буде. В принципі, Росія - мирна держава, мирні люди, Росія вже тисячу років вела тільки оборонні справедливі війни, за рахунок чого розширила свою територію в 50 разів. 

Лобков: - Є така категорія як потенційні противники, які в кожній військовій доктрині, як я розумію, повинні бути позначені. Хто зараз є потенційним військовим супротивником? І чи можуть у майбутньому в якості потенційних супротивників розглядатися й інші країни, наприклад, ті, які підтримали санкції, в тому числі й країни, які належать до ЄС, але не належать до НАТО, наприклад, Фінляндія? Або чи може Україна стати потенційним військовим супротивником Росії в новій доктрині?

Фельгенгауер: - За радянських часів це називалося ймовірний.

Лобков: - Ймовірний противник, так.

Фельгенгауер: - Цей термін з часів кінця «холодної війни» офіційно не використовується, хоча останні пару років багато воєначальники стали знову говорити про ймовірного противника. Зміни відбуваються поступово, хоча в останні роки швидко. Чи буде там записаний ймовірний супротивник чи ні, це відкрите питання. А те, що по суті це буде там, це зрозуміло. Ймовірний противник є, українська нація буде ворожа до Росії у своїй масі, наприклад, як поляки, напевно, в кращому випадку ще кілька поколінь - років 50-60.
Україна буде, звичайно, прагнути до того, щоб на її території з'явилися іноземні, в першу чергу американські військовослужбовці, як гарантія того, що путінські пропозиції не будуть реалізованими. З'являться, безсумнівно, в Прибалтиці склади зброї на випадок швидкого розгортання. І на це доведеться реагувати, треба буде витрачати більше грошей на оборону, треба буде знову будувати рубежі оборони, кільця ворожості, як це описано у Войновича у «Москва 2042». Вони нікуди не дінуться, вони стають все більш серйозними. Треба збільшувати військовий бюджет, що, звичайно, добре і для військових, і для...

Лобков: - Ми в останні кілька місяців спостерігали за повідомленнями з офіційних джерел в Міністерстві оборони, які сумуються одним - патронів не шкодувати. Тобто на навчаннях використовувати бойові патрони, бойові снаряди у великих кількостях, навчання наближати до реальної обстановки. Хвиля навчань прокотилася по всій Росії від Кольського півострова до Камчатки, особливо до Ростовської області, де частково імовірно перетекла на територію України. Це все включається у військову доктрину? Припустимо, інтенсифікація військових навчань чи це все вирішується конкретними постановами, наказами міністра оборони, і військової доктрини не стосується? Або мобілізаційна готовність, ступінь її, вона військовою доктриною мається на увазі все-таки?

Фельгенгауер: - Треба розуміти, я вже про це говорив, що військова доктрина - це військовий документ, цей документ повинен бути не засекречений. Це закладено в Конституції РФ. Треба міняти Конституцію, щоб доктрина була іншою. Але крім доктрини, до речі, за радянських часів такого документа не було під такою назвою, тільки в самому кінці радянської епохи якусь таку штуку зробили. Правда, вона була не конституційного польоту птах. Тоді ще Моїсеєв представляв її на Заході, був такий заступник начальника Генштабу. Але завжди був план застосувань.
Все, що стосується конкретних речей, які дивізії, де розгортаються, куди їм марширувати, куди наносити удари, де ядерний, а де не ядерний, це вирішує план застосування. Про те, що він існує, говорити можна, в радянський час про це навіть офіційні особи заявляли, але його суть і суть абсолютно строго засекречена.

Лобков: - Тоді що значить публічна заява про зміну військової доктрини? Це значить просто якийсь символічний знак, який надсилався Заходу, який надсилався Україні?

Фельгенгауер: - Треба ще мати на увазі, що про це заявляє заступник секретаря Ради безпеки. Саме військова доктрина - це основний документ, який виробляє Рада безпеки. Рада безпеки - це така структура в російської бюрократії, яка вічно шукає собі застосування, тому що коло їхніх інтересів і впливу велике, а реальний вплив часто буває незначний. Переписування доктрини - це важлива робота, Рада безпеки, саме його апарат, не члени ради безпеки, а апарат Ради безпеки мають бути головним при такого роду переписуванні. Вони повинні це узгоджувати з іншими відомствами. Це, звичайно, дуже підвищує значимість самої ради.
Тому треба мати на увазі, що, говорячи про уточнення доктрини, Рада безпеки, його апарат працює сам на себе. Це нормально в будь бюрократичній системі: кожен шукає собі роботу, - що важливіше вона, то краще. До того ж це піде на стіл до президента, бо затверджується доктрина указом.
Підготував Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити