Вступив у силу закон про реформування ГТС України: які його особливості?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 868

8 вересня Президент України Петро Порошенко підписав закон під №1645-VII (законопроект №4116а), що передбачає реформування української газотранспортної системи. Відсьогодні закон вступив у силу.

Спробую позначити деякі його особливості.

Функції оперативно-технологічного управління української ГТС відтепер передаються від державного підприємства оператору Єдиної газотранспортної системи України, який визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі.

Функції оператора ГТС України можуть бути закріплені за суб'єктом господарювання, засновником і власником якого може виступати виключно держава або держава (володіння не менше 51% корпоративних прав) та юридична особа (юридичні особи), яка належить і контролюється резидентами країн Європейського союзу, США чи Європейського енергетичного співтовариства і є оператором системи транспортування газу або членом Європейської мережі операторів системи транспортування газу, сертифікованим відповідним чином.

Чи означає настання формального терміну легітимації нового «плану по трубі» негайну передачу великих і малих фрагментів української газотранспортної системи в руки жадібних капіталістичних акул?

Скоро казка мовиться, та не скоро діло робиться.

ГТС України, відповідно до закону, як і раніше залишається у державній власності. Оператором ГТС може бути тільки компанія, в якій держава володіє контрольним пакетом акцій 51%. Решта 49 відсотків - виключно компанії з Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки, які мають відповідну сертифікацію і ліцензування. Остаточний перелік операторів-учасників такої компанії затверджується Верховною Радою.

- Такими були їхні вимоги, - пояснив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. - Це неконституційно, однак для того щоб цей законопроект був прийнятий, щоб росіяни не будували «Південний потік», для того щоб збільшити доходи української газотранспортної системи, прокачування газу, щоб країна не замерзла, нам треба перестати підігравати росіянам в стінах українського парламенту. Прізвища лобістів «Газпрому» - тих, хто все життя сиділи на газових потоках і зривали прийняття цього законопроекту - відомі.

Всеукраїнське об'єднання «Свобода», зокрема, категорично відмовлялося від підтримки розробленого урядом законодавчого акта, оскільки, за підрахунками аналітиків з націоналістичної партії, нині у світі налічується майже півтори сотні компаній, так чи інакше залежних від «Газпрому».
«Ми від початку заявляли про те, що виступаємо проти будь-якої можливості проникнення «Газпрому», навіть за допомогою європейських компаній, на наш ринок. Ми вимагаємо гарантій європейських газорозподільних компаній, що «Газпром» не отримає ні найменшої можливості брати участь в управлінні ГТС», - зазначив лідер «Свободи» Олег Тягнибок.

Повторна перевірка, чи не володіють опосередковано - нехай мізерно малою частиною акцій - європейських/американських нафтогазових компаній «підступні росіяни», як пояснили «Гречці» українські експерти газового ринку, в окремих випадках може зайняти два-три місяці.

Законом, що відсьогодні набрав чинності, передбачено не лише оподаткування свердловин, а й надання можливості пробивати нові, збільшуючи таким чином об'єм видобутку. На період до одного року вводиться звільнення від рентних платежів нових свердловин - за умови, що ці кошти будуть прямо надходити на спеціальні рахунки та скеровуватися на буріння нових свердловин.

Дотепер у країні успішно реалізовувалися десятки хитромудрих шахрайських схем. На кшталт наступної. На території України видобувається газ по собівартості не більше 1000 гривень (разом з ПДВ, транспортуванням та іншими витратами). Потім газ переводиться в офшор за ціною півтори тисячі гривень. Далі цей же газ (за документами) «повертається» в Україну, - але продається промисловим споживачам вже за 6 тисяч гривень.

- Після набуття чинності закону про реформування ГТС перекладати папери - чи то офшорні, чи то не офшорні - втратить всякий сенс, - попередив Арсеній Яценюк. - Обман держави припиняється, податки будете платити в своїй країні!

Як вже повідомляли деякі вітчизняні ЗМІ, президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що глибинні причини ситуації, що виникла в Україні, пов'язані з «корупцією, розвалом влади, бандитизмом».

Немовби солідаризуючись із Олександром Григоровичем, Арсеній Петрович на сьогоднішньому розширеному засіданні Кабінету міністрів України за участю Президента Петра Порошенка мовив:
- У нас є два агресора: перший, зовнішній, це Росія, другий - це корупція.
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити