Суспільство

Що робити, якщо ваш родич-військовий зник в зоні АТО? (ІНФОГРАФІКА)

. 5978

Військові дії на сході України забрали життя тисяч українців. Лише Кіровоградщина поховала більше як півсотні Героїв. Водночас точних офіційних даних про кількість загиблих чи зниклих безвісти учасників АТО не може назвати ніхто. Разом із тим, де шукати тих, від кого родичі не отримують жодної звістки, доводиться лише припускати. Втім якщо зник, то не обов'язково загинув, вселяють надію співробітники військкоматів. Тоді як діяти тим, родич-військовий яких зник у зоні АТО і не дає про себе знати? "Гречка" підготувала докладну інструкцію для тих, хто потрапив у таку ситуацію.

Найперше, що має робити родина військового, який зник, - не панікувати. Варто повторити: якщо зник, то не обов'язково загинув! Перший крок у такій ситуації - звернутися до керівництва тієї військової частини, батальйону, добровольчого корпусу, у яких проходив службу зниклий безвісти. У військових частинах цими питаннями займаються заступники командира частини чи так звані кадровики. У добровольчих формуваннях краще всього одразу виходити на командування батальйонів чи загонів.
Якщо спроба зв'язатися з командуванням формувань, де проходив службу військовий, виявилась нерезультативною, у батьків є кілька варіантів.

Якщо військовий був мобілізований у рамках трьох хвиль часткової мобілізації до лав Збройних Сил України родичі мають йти до територіальних військкоматів, зокрема до заступників військового комісара. Із собою потрібно мати повну інформацію про зниклого: прізвище, ім'я, по-батькові, вік, номер військової частини, у якій проходив службу. У першу чергу військкомати зв'язуються з командирами військових частин кіровоградського гарнізону, адже ті краще знають, де могли втратити бійця. До того ж кожним фактом зникнення чи загибелі учасників АТО займається Військова прокуратура, відповідно проводиться розслідування, що може дати додаткові дані.

У разі якщо тут не отримали жодної інформації, зниклого шукають серед поранених та полонених. Останніми займається Центр звільнення полонених ГО "Офіцерський корпус", який вже звільняв кіровоградських військових. Також військовий комісаріат подає усю наявну інформацію про зниклого до нещодавно утвореного у Тернополі Всеукраїнького центру пошуку полонених, загиблих і зниклих безвісти воїнів АТО. Це волонтерська організація, яка співпрацюює з Центром звільнення полонених та його регіональними осередками, Міністерством оборони України, СБУ, військовими комісаріатами, правоохоронними органами та органами місцевого самоврядування всіх рівнів. Всеукраїнський центр пошуку - єдина організація, яка розпочала створювати інформаційну базу даних поранених, зниклих і загиблих. Як свідчить інформація в інтернеті про цей Центр, він має свої регіональні осередки в Білій Церкві, Дніпропетровську, Кременчузі, Харкові, Києві, Вінниці, Хмельницькому, Сумах та Полтаві. У цьому списку немає Кіровограда, але в обласному військкомісаріаті вже налагодили зв'язок з активістами Центру. Центр пошуку, як свідчать загальнодоступні про нього дані, може надати допомогу у встановленні особи загиблого, пошуку зниклих безвісти, відновленні втрачених документів, а також визволенні полонених.

Складнішою є ситуація з тими військовими, які проходили службу в інших регіонах, наприклад в миколаївських чи чернігівських бригадах. Заступник обласного військкомісаріата Олег Молчанов говорить, інформацію про зниклих чи поранених до Кіровоградського обласного військкомісаріату не передають, тож процес пошуку може бути довшим. Особливо якщо керівництво частин неохоче передає інформацію.

Якщо військовий проходив службу у лавах МВС чи добровольчих батальйонах, що не підпорядковані жодній державній структурі ( в Національній Гвардії, міліцейських спецбатальйонах та добровольчих загонах (типу загонів "Правого сектора"), родичі в першу чергу мають спробувати зв'язатися з командирами. Якщо спроба виявилась неуспішною, близьким варто звернутися до обласного управління міліції за місцем проживання з повідомленням про зникнення людини. Згідно з останніми рекомендаціями МВС України у кожному обласному управлінні міліції створено спеціальні робочі групи, які будуть займатися прийняттям заяв про безвісне зникнення, викрадення чи взяття в полон громадян, негайним відкриттям кримінальних проваджень та призначенням відповідних експертиз. В управлінні родичі мають пред'явити будь-який документ, що підтверджує особу зниклого, а також написати заяву про зникнення людини. За фактом зникнення військового буде відкрите кримінальне провадження та розпочнеться слідство.

Працівники міліції ведуть пошук зниклих військових лише в одному напрямку - серед загиблих, тіла яких були знайдені в зоні бойових дій. Зразки ДНК знайдених тіл зберігаються в єдиній базі ДНДЕКЦ (Державний науково-дослідний центр експертно-криміналістичний центр при МВС України). На місцях у ході розслідування відкритого кримінального провадження за фактом зникнення бійця постанову про відібрання зразків для експертного дослідження у близьких родичів (біологічні батьки, діти) виносить слідчий. Після відправлення цих зразків до ДНДЕКЦ відбувається встановлення генетичних ознак родичів зниклих осіб. Відібрання зразків та проведення молекулярно-генетичної експертизи для громадянина повністю безкоштовне, і здійснюється за рахунок держави.

Як розповів заступник начальника ДНДЕКЦ Костянтин Дубонос, відбиратися будуть зразки клітини епітелію ротової порожнини. Вказана процедура здійснюється за допомогою спеціальних щіточок або стерильних ватних паличок шляхом їх поміщення в ротову порожнину і проведення по внутрішніх поверхнях щоки. Після завершення процедури відбирання зразків букального епітелію складається відповідний протокол.

За результатами проведення вказаної експертизи (триває від 2 тижнів) буде встановлено ДНК-профіль особи, який в автоматичному режимі буде перевірятися з профілями невпізнаних тіл, наявних у базі даних. Про співпадіння, відповідно, повідомлятимуть родичів, які здавали зразки ДНК.

Якщо жоден із шляхів пошуку не дав результату і людину не знайшли, не варто опускати рук. В обласному військкоматі говорять, що пошуком зниклих військових займаються різні волонтерські організації, однак налагодити з ними зв'язок вкрай важко. До того ж, буває, ні керівництво військової частини, де проходив службу зниклий, ні ті ж самі волонтери часто-густо не йдуть на контакт.

Єдина база ДНК загиблих військових буде поступово оновлюватися, адже на окупованих територіях не завжди вдається забрати тіла загиблих. Військові ж запевняють, списки загиблих та зниклих військових як на всеукраїнському рівні, так і на нашому обласному постійно оновлюються. Наразі ця інформація є службовою і не підлягає розголошенню.

Світлана Дубина
Інфографіка автора та прес-служби МВС України

Поширюйте

Коментуйте


Реклама