Закон про люстрацію вступив у силу: хто потрапить під очищення?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1356

Вчора парламентська газета «Голос України» опублікувала багатостраждальний закон про очищення влади, більш відомий як «люстраційний». За попередніми прикидками прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, відсьогодні «дамоклів меч» навис майже над мільйоном українських громадян. Кожного чекає присутність на засіданні «люстраційного комітету», процедура повторного затвердження на посаді - або, у відповідності зі фінальною фразою пушкінського Євгенія Онєгіна, «позор, тоска... О, жалкій жрєбій мой!..».

Хоч трохи знайомому з українськими реаліями пам'ятна перша спроба «люстрації», вчинена 9 років тому після перемоги «помаранчевої революції». Ставленики тодішнього лідера України Віктора Ющенка «вичистили» в регіонах майже 20 тисяч чиновників, так чи інакше «замазаних» в потуранні «ворогам демократії» - екс-президенту Леоніду Кучмі і екс-прем'єру Віктору Януковичу. Через півроку частину звільнених повернули на колишні посади. Позаяк призначені на їхні місця «полум'яні революціонери» елементарно «не тягнули».

Але якщо звільнення 2005 проводилися за негласною «згодою сторін» (мовляв, ви людина старої команди, поступіться, будьте ласкаві, своє місце іншому, більш відданому «ідеалам Майдану»), - теперішня кадрова революція буде йти на цілком законній підставі. Весь процес, прогнозує міністр юстиції Павло Петренко, займе 2-3 роки.

"Люстрація не стосуватиметься пересічних українців і, умовно кажучи, керівників нижчої ланки органів освіти, медицини, як намагаються зараз спотворювати деякі представники ЗМІ", - зазначив глава Мін'юсту. Дія нового закону торкнеться в першу чергу осіб, які були на вищих керівних посадах під час «режиму Януковича»: самого Віктора Федоровича, голови адміністрації президента, всього складу уряду Миколи Азарова, керівників відповідних міністерств і відомств. До цього списку також потрапляють силовики, які під час правління «режиму Януковича» фактично були членами його команди і вибудовували корупційні бандитські схеми, довели до краху економіку країни і державний апарат, спровокувавши тим самим «революцію гідності».

Міністр юстиції зазначив, що перевірку пройдуть не тільки колишні чиновники, а й чиновники, які залишилися в структурах влади.

"Ті особи, які на сьогоднішній день обіймають посади в державному апараті, і які, наприклад, були заступниками міністрів за часів Януковича, які були керівниками центральних органів виконавчої влади, вони підлягають перевірці", - зазначив глава Мін'юсту. Всім, хто потрапить під люстрацію, буде заборонено на строк від 5 до 10 років займати будь-які посади на державній службі.
Як вважає щойно призначений керівником Управління державної охорони генерал-полковник Валерій Гелетей, військовим такий тривалий термін не загрожує. «Найкраща люстрація - це зона АТО. Не потрібно цих людей проводити через люстрацію, у когось підніметься рука провести люстрацію цим людям, так само тим командирам, генералам, які себе проявили в зоні АТО, про люстрацію мова не вестиметься. Ті, хто займаються забезпеченням армії, не повинні бути в генеральських кітелях, генерал-полковниками, генерал-майорами», - переконаний екс-міністр оборони.

З цивільними складніше. Теза «краща люстрація - вибори» не спрацює, якщо услід за достроковими парламентськими 26 жовтня не провести дострокові місцеві вибори 7 грудня. Спровоковані позавчора біля стін Верховної Ради масові заворушення, з двома важкопораненими міліціонерами і півтора десятками більш «везучих» їхніх колег (ті відбулись «лишень» ушкодженнями різного ступеня тяжкості), якраз і замислювалися для зриву голосування по цих самих виборах мерів та депутатів міських, районних та обласних рад. Оскільки в разі відмови від ідеї грудневих виборів повториться ситуація середини нульових років. Коли містами і селищами керували суціль «прокучмівські» чиновники, які заодно мали неабиякий вплив й на сільський електорат.

Необхідно мати на увазі: теперішні мери, начальники управлінь обласних держадміністрацій і «сільські тузи» діють куди як хитріше, ніж при «ранньому Ющенку». Вони рішуче стали під прапори Блоку Петра Порошенка, взамін на отримання від Президента України надактуальної «індульгенції». Частина цих чиновників за підтримки БПП через 10 днів спокійнісінько пройдуть у депутати Верховної Ради. На членів парламенту (формально вони не зараховуються до сонму держслужбовців) «люстраційні обмеження» не поширюються. На їх помічників-консультантів, що мають стаж роботи в партійних органах колишньої УРСР чи «прислужували злочинному режиму Януковича», поширюються, - а депутати Верховної Ради, наче дружина Цезаря, поза підозрами...

Шанс уникнути люстрації мають також співробітники системи МВС, судді та прокурори, що вирушили - за наказом або добровільно - в зону АТО. Навіть якщо такі брали участь у переслідуванні активістів Майдану, - всі затримання, як і сфабриковані «перевертнями» справи проти істинних українських патріотів, після повернення з Донбасу до місця постійної служби «забудуть». Мовляв, колишні гріхи проти державності «змиті кров'ю». У центральному апараті МВС України, до слова, під люстрацію потрапляють приблизно 80 офіцерів і генералів.

Призначення на державні пости відтепер «протипоказано» також колишнім вищим офіцерам/генералам КДБ та позаштатним співробітникам «контори».

З набранням чинності нового закону очікується «згортання» ганебної для будь-якої європейської країни практики «сміттєвої люстрації». Коли «нелюбого» політика або чиновника, добряче покопавши ногами, опускають до сміттєвого баку. У наближених до влади ЗМІ українців закликають слідувати більш цивілізованим методам; максимум, дозволений в таких випадках, - наклеювання листівок на будинках чиновників або відмова йти на контакт з ними.
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Ната 16.10.2014, 11:48
" призначені на їхні місця «полум'яні революціонери» елементарно «не тягнули». Тягнули, просто система влади не змінилась і Янук у 2007 році терором вигнав всіх помаранчевих активістів. Важливіше за люстрацію закон про прокуратуру, за який треба подякувати РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ і всім патріотам. А на фоні сміттєвих баків треба сфотографувати всіх януків, азарових, шуфричів, бойків...


Д
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити