У день пам’яті жерв Голодомору на Кіровоградщині ділились хлібом(ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1144
 Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua  У день пам’яті жерв Голодомору на Кіровоградщині  ділились  хлібом(ФОТО)Важко й щемно бачити, як ці люди буквально пестять у натруджених руках хлібину, цілуючи той дар як символ життя… Ділитися хлібом – ділитися майбутнім – таку акцію напередодні  всеукраїнського дня скорботи зініціював Андрій Табалов. Він звернувся з проханням до директора ТОВ «Кіровоградхліб» Марини Решетнікової, аби спекти й передати хліб для тих кіровоградців, які пережили Голодомор 1932-33 років. Й дістав підтримку та розуміння колективу.

Звісно, без допомоги з місць не обійшлося, адже голови квартальних комітетів Лелеківки Сергій Тарасенко та Завадівки Олександр Неділько, добре знають своїх підопічних – людей, яким доля відміряла непрості іспити, закарбувала в пам’яті жахіття Голодомору, війни, післявоєнної відбудови. І яким вже в наш час доводиться інколи чути до гіркоти образливе: звикли до пільг! А хто ж, як не ми, наше покоління, запитує Катерина Карпівна Нехаєнко, витираючи хустинкою затуманені сльозами очі,  винесли на своїх плечах усі лихоліття , знають ціну шматочка хліба. Жінка й дотепер не може бачити розсипані по столу крихти – усі, каже, підбираю. Отаку звичку, отаке святе й шанобливе ставлення  до хліба люди, які пережили 1932-33 роки, пронесли крізь літа. Їм би дуже хотілося, щоб і нинішня молодь, діти не зневажали праці, вкладеної в кожен буханець – і хлібороба, й пекаря, не дай Бог, не кидалися окрайцем…Щоб берегли свою совість від черствіння.

 

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info  У день пам’яті жерв Голодомору на Кіровоградщині  ділились  хлібом(ФОТО)

Непросто було слухати спогади бабусі Каті про її дитинство, непросто було їй згадувати…Тоді родина – мама, тато, брат та дві сестрички (Катя, найменша, 1927 року народження) мешкали на хуторі Козачий(колишній Витязівський район, нині територія Буховецької сільради Бобринецького району). Нині хутора вже немає, а було там дворів із шістдесят. Як згадує Катерина Карпівна, якщо двадцять пережило голодну зиму, то й добре. Сусіди їхні, що мали четверо манюньких діток, то всі померли, «бо дорослі ще кой як, а малі сипалися, як яблучка з дерева». Вона ж із старшими дітьми ходила в поле, шукала мерзлу картоплю, усе, що могло зійти хоч за якийсь харч. Та й ті нехитрі знахідки важко було приховати, бо щодень по хатах нишпорили нелюди, що їх прозвали «буксами» (хто вони були й звідки, а не свої, нетутешні),  гострими шпичаками перевіряли постіль, підлогу – чи не ховають де яку їжу? Так забрали торбинку квасолі, яку мамин брат привіз аж із Білорусії, пішки дійшовши до хутора за 60 кілометрів від поїзда! Встигли з його довгожданих гостинців лиш жменьку крупи в затірку вкинути, ото й усе…Зітхнули – гірше вже позаду! – аж коли навесні травичка зазеленіла й зажевріла надія: таки будемо жити!

 

 Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info  У день пам’яті жерв Голодомору на Кіровоградщині  ділились  хлібом(ФОТО)

Ще теплий, щойно випечений білий хліб (про таке в той страшний час й не мріяли) у формі колосків, прийняли як символ вдячності та пам’яті близько двохсот кіровоградців. Цим людям нині добре за вісімдесят, є серед них й столітня бабуся…Усі вони разом із свіжим хлібом отримали листівочку від Андрія Табалова, де він пригадав історією своєї родини, - адже у його прадіда Якова було дванадцятеро дітей, а вижили після голодомору лиш четверо…Тому й захотів поділитися з літними людьми такою краплею доброти з побажанням, аби на наших столах завжди був хліб, аби страшні часи винищення хліборобської нації ніколи не повторилися. Лише жили у нашій свідомості як засторога.

Тетяна КАЛИНОВСЬКА

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити