Суддівська альтернатива: детектор брехні - або залпи з «Граду»?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1127

В Україні триває процес люстрації. Першими чиновниками, звільненими указами глави уряду, були перші заступники міністрів, заступники міністрів, керівники держкомітетів та національних агентств. Самих міністрів, як уточнив Арсеній Яценюк, звільнити від займаної посади можна тільки за згодою депутатів вищого законодавчого органу.
Оскільки Верховна Рада збереться не раніше грудня і її склад значно оновиться, держслужбовці вищих категорій можуть дозволити собі «видихнути».

Те ж стосується і найбільш «чіпкої» категорії государевих слуг. Про них прем'єр-міністр визнав за необхідне згадати на засіданні Кабміну, що проходило в день набуття чинності незвичного для будь-якої з пострадянських республік закону. «Третій блок перевірок стосується суддів. Термін початку перевірки починається в грудні 2014 року і закінчується в грудні 2015", - заявив пан Яценюк. За його словами, відповідній перевірці піддадуться всі професійні судді, члени Вищої ради юстиції та члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Чому людей, які відправляють правосуддя в яких-небудь Заліщиках Тернопільської області або Великих Рогачиках Херсонської, прирівняли за термінами люстрування до членів уряду?
Відповідь на це запитання - в Основному Законі.

Конституція України говорить: звільнення судді з посади здійснюється органом, який його обрав. Серед підстав для звільнення - порушення присяги, припинення (відсутність) українського громадянства. Судді призначаються рішенням президента держави. Оскільки зміни до Конституції України, одночасно з прийняттям закону «Про очищення влади», прийняті не були (для «втручання» в текст Конституції треба їх схвалення не менше трьомастами народними депутатами), в грудні-2014 кандидатів на «очищення», в кращому випадку, сповістять про наміри. Допоки Верховна Рада не проголосує за новий порядок звільнення суддів, жоден люстраційний орган не позбавлятиме людей у мантіях права на працю.

Між тим, частина суддівського корпусу вже підшукує собі ... не лише посади в крутій адвокатській компанії, а й майбутню VIP-клієнтуру. Скажімо, голова одного Окружного адміністративного суду за кілька останніх років служби став власником 5 (п'яти) престижних іномарок з держномерами 0001, 3333, 4444, 5555, 8888, а минулоріч придбав чотириповерховий особняк неподалік від Чорного моря у колишнього міністра юстиції в уряді Миколи Азарова. Цей не найбідніший служитель Феміди - в перших лавах «тих, хто очікують на заклання». Сама екс-міністр, до слова, закінчила... кулінарне профтехучилище, однак до спеціальності кухаря-кондитера здогадалася додати диплом якогось «напівлівого» донбаського вузу.

В якості одного зі способів виявлення володарів подібних дипломів українські політики-популісти пропонують перевірку всього суддівського корпусу країни на поліграфі. До відповідного «запитальника», на їх переконання, повинні також вноситися члени сім'ї конкретного судді. Причому поняття «сім'я» трактується «розширювально»: батьки, діти, чоловіки/дружини дітей, онуки, брати і сестри. Доходи сім'ї пропонується аналізувати з моменту вступу особи на посаду судді. З того ж моменту аналізуються витрати, якими визнаються кошти в депозитах і цінних паперах, нерухомість (як та, що офіційно записана на ім'я господарів, так і та, в якій господарі фактично проживають на основі неринкових умов оренди), транспортні засоби (власні та орендовані або такі, що використовуються за дорученням). Інформація про все це майно може бути отримана від податкових органів, банків, зберігачів цінних паперів, нотаріусів, ДАІ, реєстраторів прав на нерухомість. Повинна бути використана оперативна інформація для визначення місця фактичного проживання судді та членів його сім'ї, а також автомобілів, якими користуються судді та члени їх сім'ї.

Звичайному обивателеві будь-який суддя представляється «виплодком зла». Жадібним корупціонером, що наживається навіть на дріб'язкових адміністративних правопорушеннях. Треба відзначити: укоріненню в свідомість такого негативу чималою мірою сприяють і самі судді, викладаючи в соціальних мережах пікантні фото із зображенням себе, коханих, на найпрестижніших світових курортах. Якщо якихось 5-6 років тому ознакою крутизни вважалося відзначення дня народження на якому-небудь з островів із запрошенням Вєрки Сердючки (акторові Данилку, крім гонорару у $5000, оплачували переліт в обох напрямках й харчування), - сьогоднішні судді, наприклад, з Дніпропетровська «виписують» собі на пікнік на закордонний курорт вже по кілька «екземплярів» рейтингових майстрів мистецтв. Причому не тих, котрі вийшли в тираж, - а саме «новйо».

Зрозуміло, після трагічних зимових подій на Майдані і на тлі теперішніх бойових втрат співгромадян в Луганській та Донецькій областях ставлення до таких «удачливих фахівців» - різко негативне.
Питання в тому, де брати людей на місце звільнених внаслідок непроходження люстраційної перевірки?

У 2002-му році перед виборами до Верховної Ради 4-го скликання журналіст «Гречки» за дорученням російськомовного кіровоградського тижневика брав інтерв'ю у одного з членів Верховного Суду України, який балотувався в народні депутати. На той момент мій співрозмовник оперував цифрою «387». От така кількість українських вузів, приватних і державних, займалася підготовкою правознавців! Фаховий рівень випускників юридичних факультетів агроекологічної академії (у минулому пересічного сільгоспінституту) або Національного Університету культури і мистецтв (в минулому Київського інституту культури, в просторіччі «кулька») разюче відрізнявся від рівня вихованців Харківської юракадемії ім. Ярослава Мудрого або юрфаку Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка.

Менше з тим, до вакансій у судах, що невдовзі відкриватимуться завдяки люстрації, на повному серйозі придивляються «вузькоспеціалізовані» юристи-перукарі укупі з правознавцями-агрономами. Їх розрахунок простий: «святе місце порожнім не буває». Мовляв, практикуючі адвокати легко можуть перекваліфікуватися на служителів Феміди. Те, що багато з них мають лишень приблизне уявлення про основи права, не є суттєвим. Вони-то ж не одну справу вигравали (знаючи, як, куди і з чим зайти).
Не дивно, що нинішній суддівський корпус категорично проти впровадження «вискочок» в свої тісні ряди. В українській судовій системі стійка мафія сформувалася ще до падіння СРСР. Подібно вихвалюваним партійною пропагандою «робочим династіям», діти суддів, їх близькі родичі рідко бували незатребуваними Системою; інша річ, писати про це наважувалися не всі.
Ось з цієї причини визнані у суддівській спільноті авторитети пропонують зробити люстрацію «пропорційною». Скажімо, у Верховному Суді піддати цій процедурі три чверті членів ВС, трохи менше - у Вищих спеціалізованих судах. В Апеляційних судах - від 25 до 50 відсотків суддів, в судах першої інстанції - від 10 до 25 відсотків.

Найбільш корумпованим із сучасних українських судів вважається Вищий спеціалізований суд з цивільних і кримінальних справах. Оскільки створювали його для обслуговування виключно «донецьких» інтересів, без урахування думки представників інших регіонів (не кажучи вже про опозицію), суддям цього суду, можливо, запропонують подати заяви на звільнення ще до початку процедури люстрації.

Чому так різняться «квоти» Верховного Суду та місцевих судів? Та тому, що зовсім необов'язково «очищуватись» від помічених у непорядних діяннях «жерців» районних Храмів Правосуддя. Досить «звільнитися» від корумпованої суддівської верхівки, - і в судах нижче рангом зрозуміють, що треба «перебудовуватися».

У надрах виконавчої влади в даний час розробляється законопроект про залучення на державну службу людей з бізнесу. Йдеться про тих самих практикуючих адвокатів, які чимало настраждалися від щоденного суддівського свавілля. Платня цих фахівців після переходу на «государеву службу» різко зменшиться, тому пропонується створити спецфонд для доплати суддям-адвокатам. Перевага при прийомі на держслужбу, можливо, віддаватиметься людям, які зарекомендували себе у країнах Заходу. Однак і адвокатам-росіянам шлях до суддівської спільноти України не буде закрито; для цього пропонують на певний час «не звертати уваги» на громадянство претендента, на знання ним державної мови. Звичайно, на перших порах суддя, що мав адвокатську практику в РФ, може подеколи припускатися незначних помилок. Проте в цілому користь від кадрового нововведення із залученням досвідчених іноземних правознавців у кілька разів переважить оті дрібні похибки.
Ще одна категорія держслужбовців, якою проїдеться «люстраційний каток», - співробітники секретних служб.

Керівництво СЗР України вчора звернулося до Конституційного суду України з проханням роз'яснити низку положень закону «Про очищення влади».

Днем раніше голова громадського Люстраційного комітету Єгор Соболєв в інтерв'ю Deutsche Welle заявив про те, що першим за «законом про люстрацію» повинен бути звільнений голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко. "Він є вихідцем з КДБ, закінчив Інститут розвідки імені Андропова КДБ СРСР. А закон вимагає, щоб всі люди, які працювали, співпрацювали або вчилися в КДБ, покинули наші державні органи", - зазначив Соболєв.

Із СБУ у люстраційних комітетів тяжба буде не менш затяжною, ніж з суддями. Правонаступниця КДБ Української РСР, як стверджують дотепники, розшифровується наступним чином: «Справжні Бізнесмени України». Тобто бізнесмени, які нітрохи не поступаються суддям.
У чекістів процес «очищення» може йти за допомогою служби в зоні АТО. Журналістові «Гречки» на виборчій дільниці 26 жовтня в бюлетені з прізвищами кандидатів у депутати Верховної Ради буде запропоновано, в тому числі, проголосувати за полковника СБУ Романа Очеретнюка. У 1994-му він закінчив Одеський інститут Сухопутних військ України, а цьогоріч упродовж місяця прослужив у зоні АТО.

Суддів, які виявили бажання добровільно відправитися до східних областей країни з метою захисту співгромадян і які розраховують незабаром обратися до парламенту, у нашій 42-мільйонній слов'янській країні набереться не більше двох-трьох.
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити