Цифрова безпека для чайників: як зберегти інформацію?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 3600

Цього тижня Інститут масової інформації спільно з «Репортерами без кордонів» провів цикл тренінгів для журналістів присвячений цифровій безпеці.


«Цифрова безпека нас нібито не турбує. Але коли вона почне вас турбувати може бути вже надто пізно. Можливо вам ніколи нічого не знадобиться із теми тренінгу, але якщо знадобиться – ви будете готові», - так розпочав тренінг спеціаліст із цифрової безпеки із Франції Грегуар Пуже.

 

Пропонуємо вам короткі тези з тренінгу, що допоможуть кожному, хто хвилюється за свою анонімність, убезпечити інформацію.
1. Уникайте інфікування ПК

Як відомо багато програм-шпигунів потрапляють на комп’ютер як віруси.
Щоб зменшити ризики необхідно регулярно оновлювати оперативну систему. Це можна робити, якщо ваша оперативка ліцензійна.

Для будь-якої оперативки Windows то чи Mac, необхідний антивірус. Чутки, що Mac сам по собі безпечний – міф.

Якщо економите на покупці антивірусу, то ставте принаймні безкоштовні : ClamXav, Avast, MSE. Не забувайте оновлювати антивірус

50 відсотків вірусних атака потрапляють на комп’ютер через Java, 28 відсотків - через Adobe PDF Reader. Тож, якщо ви маєте таку змогу, видаліть ці програми і можете почуватись більш безпечно. Adobe PDF Reader , наприклад, можна замінити безкоштовною програмою SUMATRA, або преглядати пдф-файли за допомогою браузера GoogleChrom.

Для безпеки в інтернеті не забудьте активувати фаєрвол.

2. Пароль має значення

Думаєте чи безпечний ваш пароль? Ви це можете перевірити на сайті Howsecureisyourpassword (проте, не вводьте конкретно свій пароль, змініть хоч одну букву).

Загалом забудьте про пароль – придумайте фразу-пароль.

Найголовніше не цифри чи букви, а довжина пароля. Якщо у вас сильний пароль, то його можна не міняти роками, якщо ви не вважаєте, що його скомпрометовано.

Ніколи не запам’ятовуйте важливі паролі у пам’яті браузера.

Не обирайте однакові паролі для кількох акантів.

Якщо боїтесь забути паролі, складіть список із кількох найважливіших, запишіть на папірець, проте не вказуйте, від якого аканта який пароль. Також можна скористатись надійними менеджерами для зберігання паролів (LastPass, KeyPass)

Звісно, не треба для кожного розважального профілю придумувати складний пароль. Необхідно чітко визначити, які речі важливі, їх і варто захистити якісно.

3. Бережіть конфіденційність

Використовуйте у браузері GoogleChrom режим інкогніто (комбінація кнопок Ctrl+Shifi+N) та розширення Zenmate для зміни ІР (унікального числового номера, що використовується для адресації пристроїв у мережах).

Небезпечна мережа WiFi може бути перехоплена, тож використовуючи VPN (віртуальна приватна мережа) – зашифрований канал для обміну інформацією. На практиці це виглядає так, що мережа сприймає ваш український ІР як IP, наприклад, із США.

Також можна використовувати браузер і мережу Тоr. Скачавши програму ви зможете обійти заблоковані сайти, зашифрувати ваш ІР, а після закриття зникне всі історія сеансу.

Використовуйте безпечне з’єднання https замість http. Це можна зробити за допомогою програми «https everywhere».

3. Зберігай інформацію правильно

Для збереження інформації можна використовувати хмарні сервіси (DropBox, GoogleDrive) флеш-накопичувачі. Якщо ви цього потребуєте, інформацію можна зашифрувати, використовуючи, наприклад, програму TrueCrypt. Вона дозволяє створити зашифрований контейнер під виглядом будь-якого файлу від мордовського документу, до інсталяційної програми, а всередину покласти все, що забажаєш. Відкрити контейнер можна лише маючи відповідну програму, знаючи про існування контейнера і маючи пароль.

4. Захисти соцмережі

Будь-яка соцмережа призначена, щоб зробити інформацію публічною, тож на приватність не варто надіятись.

Якщо, у разі того, коли ви забудете пароль соцмережа пропонує секретне питання (прізвище мами, кличка собаки, ім’я сестри) не відповідайте на них правильно заповнюючи форму, адже, зазвичай, це інформація яку легко отримати.

Не запам’ятовуйте паролі від соцмереж у пам’яті браузера і не залишайте свою сторінку відкритою, коли залишаєте комп’ютер.

Фейсбук дозволяє додати трьох друзів, які зможуть вас відновити у разі зламу.
Пам’ятайте, якщо ви навіть видалити фото чи сторінку із соцмережі вся інформація ще довгий час зберігається на сервері.

Щоб інформацію про вас не використали і не перекрутили, створюйте різні акаунти у різних цілях: один для родин та друзів. Інший – для роботи.

5. Убезпеч повідомлення
Якщо ви хвилюєтесь, що хтось може перехоплювати ваші повідомлення у соцмережах чи на електронній скринці, то замініть чат Фейсбуку чи Скайп на додаток CryptoCat (ввійти в нього може лише людина, яка заздалегідь знатиме логін і пароль до розмови).

Для обміну електронними повідомленнями можна використовувати шифрування PGP. У такому випадку до вас прийде «замкнене» повідомлення, а відкрити його зможете лиш у разі наявності пароля.

Мінуси цих програм, щоб спілкуватись треба, щоб ці програми були і в вас, і у вашого співрозмовника.
Також варіантом є використання «мертвого ящику» - електронної скриньки, пароль і логін якої знаєте ви і співрозмовник. Лист навіть не треба відправляти, достатньо створити чернетку, яку з часом прочитає і видалить співрозмовник.

6. Зроби телефон безпечним
Якщо у вас є смартфон, то перш за все відключіть GPS і постійний пошук WiFi – тоді, ваше місце буде трохи складніше визначити. Поставити на телефон додатки Redphone (за наявності у вас і в співрозмовника програма дозволяє здійснювати зашифровані дзвінки через GSM-мережу), TextSecure (програма допоможе слати зашифровані смс), ChatSecure (безпечний телефонний аналог для Viber та GoogleTalk).

Якщо ви відправляєтесь у якусь «гарячу точку», то краще взагалі залишити ваш смартфон дома, а з собою взяти звичайну «дзвонилку» - телефон, який немає доступу до інтернету, здійснює лише дзвінки і смс, має хорошу батарею. Телефони у таких випадках краще зберігати не у пам’яті приладу, а на сім-карті, адже у азі небезпеки її набагато легше здихатись.

Пам’ятайте, зчитати ваше місце розташування через телефон цілком неможливо лише тоді, коли з нього вийнята батарея.

Проте головне все ж не стати параноїком, і знайти баланс між комфортом спілкування і безпекою.
Детальніше про цифрову безпеку і про вказані вище програми читайте у презентації «Репортерів без кордонів».

Підготувала Анастасія Дзюбак

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити