Бісмарк нічого не говорив про відділення України від Росії

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 942

Однією з улюблених нині цитат російського Інтернету та офіційних російських ЗМІ є фраза (або декілька фраз) Отто фон Бісмарка: "Могутність Росії може бути підірваною лише відділенням від неї України...". Трапляється також й інший варіант: "Для величезного тіла Російської імперії смертельною є лише одна операція – ампутація України". А деякі, особливо завзяті коментатори з кремлівського пулу, вкладають в уста "залізному канцлерові" і такі слова: "Необхідно не лише відірвати, але й протиставити Україну Росії, стравити дві частини одного народу і спостерігати, як брат убиватиме брата".

DW зв'язалась з Фондом Бісмарка в німецькому місті Фрідріхсру. У відповідь на запит «Німецької хвилі» доктор наук Ульф Моргенштерн, науковий співробітник Фонду, що займається спадщиною Отто фон Бісмарка, наголосив: "Нічого подібного Бісмарк не говорив. І не міг говорити". Немає жодних свідчень - ні записів самого канцлера, ні протоколів його виступів, ні чернеток листів, ні спогадів його сучасників, - у яких би згадувалось про щось подібне. Але це ще не все: у своїх мемуарах канцлер розповідає про так звану "Партію тижневика" в Прусії, котра прогнозувала "розчленування Росії". Бісмарк, який у 1871 році був призначений першим німецьким канцлером, з явним несхваленням відгукувався щодо цієї ідеї.

Політично "залізний канцлер" мислив категоріями великих імперій: Німеччини, Франції, Росії, - і думка про їх розчленування, розпад, стравлювання одних частин з іншими була йому абсолютно невластивою. Прихильник єдності Німеччини (і, власне, творець єдиної Німеччини), Бісмарк і Росію сприймав як "єдину і неподільну".
Існує також ще одна причина, через яку, переконані німецькі історики, він не міг промовляти зазначених фраз: "Бісмарк просто не знав слова "Україна". Воно увійшло в європейський лексикон набагато пізніше. Лише з однієї цієї причини можна впевнено стверджувати, що фраза про "ампутацію України" насправді є фейком, який вигадали та поширюють з пропагандистською метою, аби показати, що нібито Захід завжди хотів розчленувати Росію. І що нинішній конфлікт викликаний не бажанням України стати незалежною європейською державою і спробами Кремля протистояти цьому, а одвічними каверзами підступного Заходу.
Підготував Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити