Кіровоградщина: скільки нам коштуватиме ЄС?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2884

Цієї зими мешканці Кіровоградської області як ніколи відчули свою залежність від проблем із постачанням енергоносіїв. І якщо про можливі перебої з газопостачанням говорили вже не один рік, то відключення електроенергії для більшості стали несподіванкою. І це при тому, що частина кіровоградців встановили у себе коли не електроопалення, то електробатареї та теплу (електро) підлогу.

І хоча вартість як газу так і електроенергії зросла, а в грудні в чергове змінилась вартість централізованого опалення в обласному центрі(абоненти ЦНТІ "УНГА" - 11,02 грн./кв.м., "Теплоенергетика" - 11,66 грн./кв.м.), стає зрозуміло, що це не межа. Однією з вимог угоди про Асоціацію з ЄС є лібералізація енергетичних ринків. Якщо зараз ціни на газ та електроенергію у нас встановлює держава і держава ж і субсидує ці ціни для населення ("доплачує" за нас), то в Європі ціни на енергоносії формує виробник. І виробник закладає у вартість газу чи електроенергії як витрати так і прибуток. І працює безпосередньо виробник-споживач: без посередників і доплат з боку держави. Але так як за послугу європеєць платить сповна, то і розраховує на якість і безперебійність постачання. У нас же і зараз відбувається субсидування тарифів на енергоносії. Що веде до бюджетного дефіциту.

Зрозуміло, що кіровоградцям оплачувати 100% вартість опалення буде важко, а в окремих випадках – нереально. Справа в тому , що за підрахунками експертів, українці споживають в три(!!!) рази більше енергоресурсів ніж європейці. Відповідно, і платити ми повинні в три рази більше…

Виявляється, щоб споживати менше, європейці пройшли тривалий шлях взапровадження економії енергоносіїв . А у нас хоч такі заходи і запроваджуються, але дуже і дуже повільно і малоефективно.

Як і на чому енергоекономлять в Кіровоградській області

Енергозберігаючі технології в Кіровоградській області почали впроваджувати ще десять років тому. Тоді в області почали будувати заводи по виготовленню твердого палива і встановлювати перші котельні. На сьогодні в регіоні таких підприємств вже більше 20. Це і цілі заводи з виробництва паливних гранул ("Креатив Агро», с.Добрянка, Вільшанський район тощо), і невеликі цехи з виготовлення паливних пеллетів, брикетів на базі фермерських господарств та підприємств, які переробляють сільськогосподарську продукцію. Також в області встановлено більше 85 котелень, які працюють на паливних пеллетах, брикетах, щепі тощо.

У 2012 році Кіровоградською обласною радою було прийнято програму енергозбереження до 2015 року. Основними методами енергозбереження у ній запропоновано модернізація котелень; встановлення котлів, що працюють на альтернативних видах палива, заміна вікон на енергозберігаючі та утеплення будівель. Ці заходи стосуються в основному закладів соціальної сфери та приватних підприємств. Так промисловий сектор, наприклад, споживає 82,9 млн.куб.м., або 15,2% газу на рік спожитого у межах області. У цьому секторі обсяги споживання газу в області поступово скорочуються – підприємства переходять на альтернативне паливо, впроваджують енергозберігаючі технології. Наприклад, у ТОВ "Протеїн-Продакшн" побудували нову котельню і перейшли на використання органічного палива (раніше споживали близько 7 млн.куб.м газу на рік), а фермерське господарство"Омельяненко" (с.Іванівка Новоукраїнського району) з жовтня 2012 року року почало використовувати сонячну енергію. Впровадження таких технологій цікавить і сільські ради області. Так на всеукраїнському конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» у номінації «Енергозбереження та енергоефективність» друге місце здобула Онуфріївська селищна рада з проектом «Сонячне світло і вдень, і вночі – безпечне дозвілля».

20,5% або 113,2 млн.куб.м. газу на рік йде на підприємства комунальної теплоенергетики. Тут намагаються економити переходячи від великих енергоємних котелень до значно менших але більш ефективних - блочно-модульних. Також пробують модернізувати мережі і зменшити кількість втрат тепла. В основному на такі зміни йдуть кредитні або інвестиційні кошти, кошти з місцевого та державного бюджетів.

Та найбільшим споживачем природного газу в області залишається населення - 327 млн . куб.м., або 59,2% до загального обсягу споживання.

Особисті зусилля кіровоградців направлені в основному на заміну електроламп розжарювання на енергозберігаючі, утеплення фасадів, заміни вікон та дверей. На це, зрозуміло, йдуть власні кошти, і саме тут споживання енергоресурсів зменшується найповільніше. Якщо поглянути на середньостатистичний багатоповерховий будинок у Кіровограді, то утеплених фасадів від 10 до 30% від загальної площі будинку. Переходити на тверде паливо не поспішають і в приватному секторі - один котел для твердого палива коштує від 4 до 15 тисяч гривень. І поки газ буде найдешевшим паливом, не варто чекати, що населення буде активно інвестувати у твердопаливні котли.

Сусіди по Європі

Лібералізація енергоринків відбувалася в свій час і в Центрально-Східній Європі. Там теж непросто було переходити до цін енергоносіїв, заснованих на собівартості. Найважливіше, що помітили аналітики інформаційної кампанії Stronger together: країни Центрально-Східної Європи можна поділити на 2 групи. У першій групі (це Словаччина, Угорщина) - ціни піднімали дуже поступово і споживачі не були схильні економити (бо ціни росли непомітно). У другій групі - це країни Балтії, Польща - проводили шокову терапію (ціни піднімали відразу), але водночас держава підтримувала частину споживачів (наприклад, давала кредити на утеплення житла). Через певний час (10-20 років) у цих країнах різні результати. У тих країнах, де піднімали ціни поступово, але споживачі не утеплювались, не економили енергоресурси - частка витрат у сімейному бюджеті на енергоносії зросла. В цих країнах витрачають зі своєї зарплати більшу частину на енергоносії, ніж споживачі у тих країнах, які утеплювались – адже тут стали споживати менше енергоносіїв.

www.gre4ka.infoЧастка витрат на енергію у загальних витратах домогосподарств. В Естонії, де ціни підіймали різко, ця частка менша, у Словаччині, де ціни довго не піднімали, домогосподарства не працювали над покращенням енергоефективності, тому зараз витрачають на енергію більше своїх доходів. Джерело даних Eurostat. 

Україні потрібна власна стратегія. Перехід відразу до економічно обгрунтованих тарифів може призвести до різкого зростання кількості неплатежів. А поступове підняття вартості з тим же субсидуванням державою веде до енергозалежності від інших країн, кризи державних фінансів і дальшого гальмування із підвищенням енерогоефективності, навпаки – побутових приладів у нас стає більше і споживання енергії тільки ростиме. "Ні шокове здорожчання енергоносіїв, ні постійне відтермінування не є ефективними стратегіями. Досвід країн ЄС показує, що енергоефективність покращується у тих країнах, де програми з утеплення та модернізації житла підтримують уряди. Умовно кажучи гроші, що їх зараз ми витрачаємо на субсидування цін можна було б витратити на підтримку програм енергоефективності та адресну допомогу найбіднішим," – вважає аналітик Інформаційної кампанії «Сильніші разом!» Дмитро Науменко.

Чим пробує допомогти держава

Якусь надію на підтримку в енергоекономії дають ініціативи, які сьогодні пробують просувати у Кабінеті міністрів. Так 6 жовтня на засіданні Нацради з питань ОСББ було затверджено Порядок використання коштів для енергоефективності, за яким кредити в цій галузі мають частково відшкодовуватиме держава. Такі наміри уряду підтвердив і перший заступник голови Держенергоефективності Олексій Корчміт під час VІ Міжнародного інвестиційного бізнес-форуму. Чиновник запевнив, що в державі вже розроблено механізм підтримки громадян щодо заміщення газу шляхом компенсації частини (30%) тіла кредиту: «Держава вперше не просто сказала, що потрібно заміщувати газ, а визнала, що потрібно надавати державну підтримку тим, хто запроваджує ці заходи».

Також, одним з механізмів впровадження енергоефективності є робота енергосервісних компаній. Такі компанії (скорочено - ЕСКО) – це професійні комерційні структури, що розробляють та впроваджують проекти з енергозбереження та раціонального використання енергії на умовах підряду, вироблення та постачання енергоносіїв, а також управління ризиками. ЕСКО проводить аналіз об’єктів, розробляє енергоефективні рішення, встановлює необхідні елементи. А головне - управляє системою, забезпечуючи економію енергії протягом періоду окупності. В нашому випадку це підходить для комунальних теплопостачальних підприємств .
Ймовірно вже протягом наступного, 2015 року, стане зрозуміло, який шлях до лібералізації енергоринків та енергоефективності обрали в нашій країні. Але економити електрику і газ, утеплюватися – це те, що можна робити вже зараз самостійно, не чекаючи, державної допомоги.

Зоя Лебідь

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+1 # mart 20.12.2014, 14:18
в Эстонии 0.05 EUR kw/h, но ещё столько же придётся заплатить за так называемые "сетевые услуги". Местный энерго-монополи ст был искусственно разделён на 2 компании под лозунгом либерализации рынка в соответствии с европейскими директивами - генерация была отделена от сетей передачи. В результате цена выросла на 25-50%. Сейчас цена для потребителя составляет 0.1 евро за кВт.
Цитата
 
 
+2 # вася 20.12.2014, 11:03
почему бы не назвать стоимость 1 кВт для потребителя в страназ зап европы ?

Может после этого мы бы еще дружнее проголосовали за евросоюз
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити