Як вплинули Крим і Донбас на економіку Кіровоградської області і що чекати у 2015 році

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1518

Економічні підсумки 2014 для України формально підводити ще рано: статистичні дані будуть готові лише за кілька тижнів. Але для того, щоб відчути зростання цін і зменшення прибутків – експертом бути непотрібно.

Вже зрозуміло, що від нового, 2015 року, економічного зростання чекати не варто. Згідно із моніторингом прогнозів міжнародних експертів, який провели аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», падіння економіки у 2015 році сповільниться, але затягувати паски і далі однаково доведеться.

Оперативні дані за результатами року є вже і у Кіровоградській області. В цілому у 2014 році зниження економічних показників особливо у порівнянні зі всеукраїнськими (12-13%), були незначними. Область в основному сільськогосподарська і врожай зернових у майже 3.5 тон зернових істотно вплинув на загальноекономічні показники. Як запевняє керівник департаментy економічного розвитку і торгівлі Кіровоградської облдержадміністрації Ніна Рахуба, за попередніми даними у промисловості відбулося збереження обсягів виробництва на рівні 2013 року - в основному за рахунок зростання обсягів харчової промисловості, яка також пов’язана із сільським господарством (на 15. 5 %). Відповідно, на 16.6% зросли і надходження у бюджет області. При цьому оборот роздрібної торгівлі зменшився на 1.3%. Спад відбувся в основному за рахунок автомобільного продажу - цей ринок в області скоротився практично на половину.

Крим, Донбас і Росія для економіки області

На стрімкий спад промислового виробництва в цілому по Україні вплинула ситуація в Криму та на Донбасі, стосунки з Росією. На територіях самопроголошених "народних республік" і в безпосередній близькості до них зосереджено багато промислових активів, військові дії зруйнували виробничі ланцюжки і схеми кооперації.

В області ця ситуація вплинула на окремі галузі та окремі підприємства області. В Крим з Кіровоградщини продавали в основному сувенірну та молочну продукцію. Але в основному від конфлікту на Сході постраждала видобувна галузь Кіровоградщини. Відсутність хімічних реактивів, які закуповували на Донбасі, призвела до зменшення видобувного виробництва. Сьогодні, розповідає Ніна Рахуба, реактиви вже стали постачати з Китаю, сувенірну продукцію – продавати на Західній Україні.

Відсутність основної донбаської продукції – вугілля, суттєво вплинула на роботу цегельних заводів Кіровоградської області. Окремі з них припинили роботу, інші – тимчасово призупинили діяльність.

В цілому видобувна та машинобудівна галузь Кіровоградщини в результаті втрати зв’язків з Кримом та Росією знизила виробництво на 15%(приблизно на стільки ж, як втратили ці галузі по всій Україні). Так, наприклад, область постачала в Росію значну кількість щебеню. Сьогодні постачання щебеню практично повністю припинене. Машинобудівельні заводи частину комплектуючих теж отримували з Росії…

Але є і позтитив – згідно з очікуваннями департаменту економіки області, у 2015 році в галузях, які постраждали від конфліктів, відбуватиметься переорієнтація на інші ринки постачання та збуту. Машинобудівельники вже починають працювати з кількома новими країнами. Зокрема, комплектуючі вже закуповують в Туреччині. Підприємства області налагоджують нові економічні зв’язки з Чехією, Білорусією, Молдовою, Італією. Клієнтів знайшли навіть у Гані (Африка).

Складно у 2014 році Гайворонському тепловозоремонтному заводу, який працював з російським металлом. У 2015 році завод планує працювати з українським постачальником.

Щодо прогнозів на 2015 рік, то начальник департаменту економіки області стверджує, що різких негативних тенденції у 2015 році не очікує. Попри складну політичну та економічну ситуації, підприємці кіровоградщини активно шукають ринки збуту в Азії, Африці та Європі, є надія на врожай і розвиток харчової галузі.

Ймовірно будуть і також замовлення, пов’язані із військовими діями - у 2014 році 20 підприємств у Кіровограді, Олександрії та Світловодська ремонтували військову техніку, виготовляли розбірні ліжка, шили одяг і постачали продовольство для армії.

Не усюди оптимізм

Однак не для усіх підприємств рік був успішних. Складним був 2014 рік для кіровоградського підприємства «Друкмаш-центр»(виготовлення інвалідних колясок, протезів, реабілітація). На потреби Донбасу до 2014 року«йшло» 30-35% продукції підприємства. Втрачено ринок Криму. А переорієнтація на протезування військових, які стали інвалідами після АТО, державне замовлення поки що не сформоване. Як розповідає генеральний директор підприємства Людмила Шубіна, підприємство у 2014 працювало лише 4 місяці і на ньому відбулося зменшення об’ємів продажу на 30-35%.

Попри те, що замовлення на виготовлення основної продукції у підприємства вже сформоване на весь 2015 рік, але чи буде фінансування - тут ще не знають, оскільки основний партнер – держава. Тож поки робота простоює. Також на «Друкмаш-центрі» есперементально виготовили і випробували пластину для одного бронежилета. Бронежилет пройшов випробування і сьогодні допомагає зберегти його власнику життя. Але про перепрофілювання чи держзамовлення теж поки що не йдеться.

Серйозною проблемою для підприємства може стати і податок на нерухомість. Окрім цехів(за які не потрібно платити) на підприємстві є лабораторії, відділ технічного контролю, реабілітації та протезування, бухгалтерія. За попередніми підрахунками, розповідає Людмила Шубіна, додаткові витрати на це підприємства складуть до до 100 тисяч гривень на рік.

У 2015 на переорієнтацію ринків збуту сподівається і фермер-рибник Роман Бойко: «До 2014 року ставкову рибу ми з Кіровоградської області в основному поставляли оптом на рибопереробні заводи у Крим. Також чимало риби для роздрібної торгівлі закуповували підприємці Донецького регіону. Тепер ці обидва ринки для нас закриті. Покупець на Донбасі відмовився від угоди зі мною восени 2014 року фактично в останній момент, тому рибу дешево довелося продавати на завод у Черкасах». У 2015 році фермер планує організувати переробку риби на місці. А в бік євростандартів, вважає Роман Бойко, рухатися без податкових пільг і дотацій фактично неможливо.

На кіровоградському підприємстві «Будкомплектсервіс», яке виконує роботи по монтажу опалювальних котлів та ремонту котелень, з переходом обігріву будівель на альтернативні види палива, у 2015 році планують незначне збільшення обсягів робіт, актуальність їх зумовить і заплановане подальше підвищення цін на енергоносії.

Інфляція триватиме, а курс передбачити неможливо

Щодо прогнозів на 2015 рік в цілому по країні, то аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!» узагальнили останні макроекономічні прогнози зарубіжних і вітчизняних аналітиків (МВФ, HSBC, Morgan Stanley, S & P, Dragon Ukraine, ІЕІПК), щоб зрозуміти, до чого готуватися у 2015 році.

Так відразу після закінчення цього опалювального сезону доведеться готуватися до наступного і заповнювати підземні газосховища. Запаси газу неабияк виснажилися впродовж цього року і завдяки піврічний паузі в його імпорті поправився і зовнішньоторговельний баланс. Але другий рік поспіль продовжувати цю політику буде проблематично: газ треба буде закуповувати, а це відразу збільшить загальний обсяг імпорту.

Курс гривні спрогнозувати на рік вперед практично неможливо. На даний момент найбільш вірогідним з усіх зарубіжних є прогноз Morgan Stanley, датований 15 грудня: за їхніми розрахунками, наступного року долар коштуватиме в середньому 16 грн. У свою чергу, Кабмін виходить з прогнозного курсу 17 грн / USD. В цілому, всі впевнені, що стрімка девальвація нацвалюти залишиться в році, що минає, і надалі гривня якщо і зростатиме, то дуже помірними темпами. При цьому, щоправда, інфляцію аналітики прогнозують аж до середини 2016 року. У середньому ж за 2015 споживчі ціни зростуть на 13-14% - так вважають у МВФ, в Кабміні і у вітчизняних аналітичних центрах . Правда, Morgan Stanley пророкує інфляцію на рівні 20,9%.

Реальний рівень доходів населення скоріше за все не буде встигати за цінами. Але, як і у випадку з промвиробництвом, темпи погіршення ситуації помітно сповільняться у порівнянні з 2014 роком. Так, якщо за підрахунками ІЕІПК у 2014 р реальні доходи населення впали на 9,7%, то в 2015 р впадуть додатково на 6,1% (для порівняння, у 2009 р вони знизилися на 8,5%).

Таким чином, у 2015 році аналітики прогнозують інфляцію, зменшення доходів населення і нарощення зовнішнього боргу. Але усе це , ймовірно, значно уповільниться у порівнянні з 2014 роком. Економіку ж Кіровоградської області, як і цього року, може стабілізувати врожай, харчова промисловість і переорієнтація ринків.

Зоя Лебідь

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити