Як отримати статус учасника бойових дій?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1678

Отримання статусу учасника бойових дій зараз є актуальним правовим питанням. "Штаб юридичної допомоги військовим" спростовує деякі міфи з цього питання.

Міф 1. Учасника БД нікому не видають зовсім / або видають здебільшого бюрократам та генералам.

Звичайно, це неправда. За інформацією Державної служби з питань ветеранів війни та учасників АТО станом на 27.01.2015 р. статус учасника бойових дій отримали 12777 осіб. Спочатку цей статус отримали військовослужбовці, які були звільнені з військової служби, наприклад у зв’язку із пораненням. Потім військовослужбовці, які ще проходять військову службу, однак виконали своє бойове завдання і повернулись із зони АТО. Ті, хто ще знаходяться в зоні АТО, зможуть отримати статус після виконання свого бойового завдання.

Міф 2. Багатьом військовослужбовцям, які звернулись за статусом, відмовили.

На даний момент, ця інформація не відповідає дійсності. Станом на 27.01.2015 до Міжвідомчої комісії Державної служби з питань ветеранів війни та учасників АТО надійшло 13634 справи, статус учасника БД надали 12777 особам. Як бачимо, абсолютна більшість заяв задовольняються.

Міф 3. Військовослужбовець: «У моїй військовій частині недобросовісний командир, він не подає наші документи, тому статус я не отримаю»

Тут можна відзначити таке: серед сотней тисяч військовослужбовців є різні солдати і різні командири. Це не привід не отримувати статус учасника БД.

Наша позиція чітка: всі, хто зараз ризикує своїм життям і здоров’ям, боронить нашу Батьківщину, має отримати відповідну подяку і шану від суспільства – не лише моральну, але й матеріально-правову.

Тому якщо командир вашої військової частини не подає документи для отримання статусу, Ви маєте право звернутися до Міжвідомчої комісії напряму. У цьому ми з радістю Вам допоможемо.

Міф 4. «Отримання статусу – це дуже складна і довга бюрократична процедура, я і так дуже втомився від війни…»

По-перше, не все так складно, як здається на перший погляд. Вся відповідальність в поданні документів для оформлення статусу лягає на командира військової частини. По-друге, якщо командир ухиляється від свого обов’язку, ми допоможемо Вам зібрати необхідні документи і подати їх напряму до Міжвідомчої комісії. Вам не потрібно буде місяцями оббивати пороги державних органів.

Поширені питання:

- Які документи потрібно мати для того, щоб в майбутньому не виникло проблем з отриманням статусу учасника БД?

Ми наполегливо радимо військовослужбовцям самим турбуватися про оформлення та наявність всіх військових документів. Під час проходження військової служби збирайте усі наявні довідки та документи, які можуть бути підтвердження Вашої участі в АТО (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій тощо). Радимо копіювати ці документи або фотографувати їх на телефон, також радимо зберігати фотографії із зони АТО.

- Хто видаватиме посвідчення учасника бойових дій?

Якщо особа проходить військову службу, то посвідчення видаються у військовій частині, якщо особа звільнена з військової служби, посвідчення видають обласні військові комісаріати.

Який алгоритм оформлення статусу учасника БД

Алгоритм 1.

А)військовослужбовець виконав своє бойове завдання в зоні АТО (повертається з відрядження, повертається у військову частину поза зоною АТО, приїжджає додому у відпустку тощо);

Б) командир військової частини збирає документи і протягом 30 днів передає їх у відомчу комісію відповідного державного органу (Міністерство оборони, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Державна прикордонна служба, Міністерство внутрішніх справ, Управління державної охорони, Державна служба з питань надзвичайних ситуацій, Державна пенітенціарна служба, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації);

В) Відомчі комісії перевіряють документи і передають їх до Міжвідомчої комісії при Державній службі з питань ветеранів війни та учасників АТО;

Г) Міжвідомча комісія перевіряє документи і приймає рішення про присвоєння статусу учасника БД або повертає документи для доопрацювання до відомчих комісій.

Д) Військовослужбовець отримує посвідчення учасника бойових дій у військовій частині (якщо він продовжує проходити військову службу) або в обласному військовому комісаріаті (якщо він звільнений з військової служби).

Алгоритм № 2.

А)військовослужбовець виконав своє бойове завдання в зоні АТО (повертається з відрядження, повертається у військову частину поза зоною АТО, приїжджає додому у відпустку тощо);

Б) військовослужбовець чекає 30 днів, поки командир військової частини збирає і передає документи у відомчу комісію відповідного державного органу (Міністерство оборони, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Державна прикордонна служба, Міністерство внутрішніх справ, Управління державної охорони, Державна служба з питань надзвичайних ситуацій, Державна пенітенціарна служба, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації);

- Якщо командир протягом 30 днів не передає документи до відомчої комісії відповідного органу, військовослужбовець самостійно збирає усі документи, які підтверджують його участь в зоні АТО, і відправляє їх напряму до Міжвідомчої комісії Державної служби з питань ветеранів війни і учасників АТО.

в) Міжвідомча комісія перевіряє документи і приймає рішення про присвоєння статусу учасника БД.

г) Військовослужбовець отримує посвідчення учасника бойових дій у військовій частині (якщо він продовжує проходити військову службу) або в обласному військовому комісаріаті (якщо він звільнений з військової служби).

Крім того, варто зазначати, що рішення Міжвідомчої комісії може бути оскаржене до суду.

Де можна знайти весь перелік пільг, які надаються статусом учасника бойових дій?

Весь перелік пільг, які надаються учасникам бойових дій, зазначений у статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Загалом учасникам БД передбачені 22 пільги у різних сферах. З усім переліком пільг можна ознайомитися тут.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити