В що саме і за яких умов Європа вкладатиме гроші в економіку Кіровоградщини

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1359

Доля іноземного капіталу в економіці Кіровоградської області ніколи не була значною. Надходження в основному відбувалися з островів Великої Британії та Кіпру, куди грошові маси потрапляли з тієї ж України. Так за даними Державної служби статистики прямі інвестиції з України здійснюються в 47 країн світу. Переважна їхня частка спрямовується на Кіпр (90,8%)…

Але й ці інвестиції в Кіровоградській області були незначними в порівнянні, наприклад, з сусідньою Черкаською областю: обсяг внесених прямих іноземних інвестицій в економіку регіону з початку інвестування становить 84,7 млн.дол., а в сусідній області це 592,3 млн.дол…

 

У енергоефективність ірозвиток місцевих громад

Та з 2013 року економіка області почала отримувати інші «вливання». Одночасно з кроками до підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, суттєво збільшилося залучення проектів міжнародної технічної допомоги. У Кіровоградській області такі проекти в основному стосувалися розвитку інфраструктури та енергоефективності. Адже ЄС не тільки інвестує, а й створює умови для інвестування. В рамках регіональної політики і політики єднання ЄС допомагає країнам, підтягуючи їх рівень розвитку до середньоєвропейських показників. За рахунок фонду єднання ЄС фінансує проекти розвитку транспортної інфраструктури та екологічні проекти.

Саме на такі інвестиції розраховують й економісти нашої області: «У зв’язку з підписанням Угоди про асоціацію у 2015 році плануємо наростити співпрацю з міжнародною технічною допомогою. На сьогодні частина проектів підписана, а частина - у стадії укладання договорів»,- розповідає «Гречці» начальник головного управління економіки Кіровоградської області Ніна Рахуба.

Зокрема, йдеться про проекти по підвищенню енергоефективності теплопостачальних підприємств Олександрії та Кіровограда на суму 193594,39 та 382320,0 тисяч гривень відповідно. На реконструкцію Кременчуцької ГЕС Міжнародним банком реконструкції та розвитку планується в цьому році виділити 35000,0 тисяч гривень, а на очисні споруди найбільшого в Європі водогону Дніпро-Кіровоград - 108780,65 тисяч гривень.

Окрім проектів, направлених на енергоефективність, європейські фонди готові надавати допомогу у розвитку місцевих громад. Так Український фонд соціальних інвестицій через Німецький банк KfW у 2015 році планує в Кіровоградській області підтримати 8 громад. А ПРОООН/ЄС(Спільний проект Європейського союзу та Програми розвитку ООН ) реалізує мікропроекти в 9 районах області. В основному підтримка стосуватиметься проведенню робіт в соціальних закладах громади. Це може бути, наприклад, ремонт та встановлення енергоефективного обладнання у дитячому садку чи ФАПі.

Також на спрямування європейських інвестицій вплинула ситуація в країні. Як повідомив голова Кіровоградської обласної ради Олександр Чорноіваненко, область виграла грант Євросоюзу на 640 тисяч євро на облаштування житла і дитячого садочку для переселенців у селищі Новгородка.

У Кіровограді залученням інвестицій з січня 2013 року займалося КП «Агенство розвитку міста». У квітні 2014 року Агенство було ліквідоване. Причина, за словами в.о.Кіровоградського міського голови Івана Марковського у тому, що «утримання агенства обходиться в мільйон гривень на рік, а створювалося воно з єдиною метою: працевлаштування родичів депутатів та міської влади». Натомість в агентстві повідомляють про витрачених 370 тисяч гривень і про підготовку проектів на мільйони гривень. Реально ж за час роботи Агенства кошти так залучені і не були. Єдиний виграний проект до якого мала стосунок установа - залучення коштів по створенню притулку для безхатченків, до цих пір нереалізований через відсутність приміщення для закладу.

Географія це добре, економічні реформи ще краще

Звичайно, що такі інвестиції в економіку області є підтримуючими і після стабілізації ситуації в країні економісти очікують на зростання прямих інвестицій.

Так євроінтеграція Польщі теж почалася з інфраструктурних проектів, а саме - з будівництва доріг. За 6 років ЄС виділив Польщі понад 10 млрд євро на будівництво 1000 кілометрів дорожнього полотна: кошти надавали в більшості випадків на безповоротної основі, для будівництва, модернізації шляхів і поліпшення безпеки. А у 2013 році в Польшу пішли прямі іноземні інвестиції. І найбільше робочих місць в Європі завдяки інвестиціям було створено саме в Польщі, а також в Румунії та Словаччині (13 тис., 7 тис. і 6 тис. відповідно).

Згідно досліджень аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», основними факторами інвестиційної привабливості для європейців є економічні реформи, створення вільних економічних зон, особливий режим оподаткування ПДВ товарів з вільних зон, низький податок на дохід корпорацій.

Окрім економічних та інституційних чинників, географічне положення країн також відіграє також важливу роль. Так Польща подає своє розташування як один з основних факторів: "Вигідне розташування в центрі Європи і на перетині основних транспортних маршрутів дає можливість здійснювати експорт товарів у всі країни Європи і вийти на ринок, розмір якого становить понад півмільярда споживачів" - запевняють поляки. Також важливим фактором є наявність кваліфікованих кадрів.

Україна, подібно своїм сусідам, знаходиться у вигідному географічному положенні і має порівняно недорогу і кваліфіковану робочу силу. А Кіровоградська область знаходиться в самому центрі країни і так само має достатню кількість кваліфікованих працівників. Тепер лишилося гарантувати інвесторам захист прав власності, а також стабільні та прогнозовані умови ведення бізнесу.

Зоя Лебідь

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити