Історичні уроки від козаків до кіборгів

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1251

Історик Сергій Шевченко розповідає про те, які історичні уроки довелось пережити українцям і що нас чекає.

ХVІІ СТОЛІТТЯ
Цар дав слово… Зимою 1654 року в Переяславі гетьманська старшина на чолі з Хмельницьким та московське посольство, очолюване боярином Бутурліним, від імені царя Олексія домовилися про українсько-московський союз. Ухвалу було скріплено присягою козаків цареві. З іншого боку посол повідомив, що “царське слово, раз дане, не міняється”, що господарі витлумачили, як присягу царя. На думку декого з істориків і сам Бутурлін склав присягу українському керівництву від імені царя. У березні сторони конкретизували домовленості. Козакам, граничне число яких мало скласти 70 тисяч, лишалося право обрання гетьмана й старшини. Самостійність, незалежність від Москви зберігалася за українськими адміністрацією та судом. Українська скарбниця збирала податки. Підтверджувалось право українських міст на самоврядування. Церковні питання узгодження не набули і залишилися за межами договірних відносин, оскільки Українська православна церква відмовилася йти в залежність до московського патріарха. На думку істориків козацько-московські союзницькі домовленості, взаємозобов’язання 360 років тому не обмежили незалежності України. Північній православній сусідці, з якою мали тоді спільного ворога – католицьку Польщу, віддала перевагу козацька старшина перед іншим можливим союзником – ісламською Туреччиною.

…Цар забрав слово. Уже через два з половиною роки Москва зрадила союзницьким зобов’язанням, вступивши за спиною козаків у сепаратні переговори та уклавши перемир’я з Річчю Посполитою, яка вела бойові дії проти України. Після смерті Б.Хмельницького влітку 1657 року посол Олексія у Чигирині зажадав зменшення козацького реєстрового війська до 12 тисяч, направлення податків цареві, призначення московитів (москалів) козацькими полковниками й старшинами, щоб діти козаків по їх смерті ставали царськими підданими. Вимагалось підпорядкувати київського митрополита московському патріарху й висвячення першого в Москві, а молодий Ю. Хмельницький мав прибути до царя зі скарбами. Наступні вимоги цар висуває після обрання гетьманом Виговського: введення до найбільших українських міст московських військових залог, проведення повторних виборів гетьмана за участі царських представників. Виговський згодився, сподіваючись, що на цьому московські претензії на український суверенітет нарешті вичерпаються. Але Москва почала підтримувати внутрікозацькі суперечності, фінансувати антигетьманських заколотників.

Зрозумівши (як перед цим і Хмельницький), що не можна вірити слову, даному московським задекларованим союзником, гетьман звертає погляд на Захід, уклавши 1658 року Гадяцький договір із Польщею, за яким ця держава з Україною й Литвою мали утворити федерацію самостійних держав. Гетьман сповістив країни Європи про причини розриву союзу з Москвою, обравши, таким чином, європейський вектор пріоритету політики (як свого часу князь Володимир).

Агресія. 1659 року цар Олексій закликав українців скинути гетьмана, 100-тисячна московська армія вторглася в українські землі, плануючи загарбати Київ. Московити захопили й спалили м. Срібне. Водночас майже два місяці тривала героїчна оборона Чернігівським та Ніжинським полками Конотопу. Цей час Виговський використав, щоб зібрати 60-тисячну армію та домовитись про допомогу 40-тисячного татарського війська. Союзники розпочали наступ проти московських агресорів.

Перемога України. У червні Виговський знищує великий роз’їзд московитів. У липні козаки при допомозі орди завдали нищівних поразок агресорам під Соснівкою й Конотопом. Залишки окупантів почали відступати, їхніх воєначальників було взято в полон. Наляканий цар Олексій зібрався втікати з Москви, терміново доручив своєму посольству пообіцяти відновити всі права України 1654 року.

Тоді Україна перемогла у справедливій війні проти Москви, боронячи своє право на незалежність. Козаки підтвердили свій державотворчий потенціал, патріотизм, високий військовий рівень.

Уроки. Після Конотопу відновились міжусобиці. Гетьманом став Ю. Хмельницький, якому Москва нав’язала новий, нерівноправний договір.

ІСТОРІЯ ПОВТОРЮЄТЬСЯ?
Москва дала слово... 1994 року Росія разом зі США, Англією та Францією Бухарестським Меморандумом гарантувала територіальну цілісність та недоторканість України в обмін на ядерне роззброєння нашої країни.

…Москва забрала слово. Агресія. Після втручання у внутрішньполітичну ситуацію в Україні, вимог щодо зовнішньополітичного вибору Києва, торговельних заборон, пропаганди розколу України на Схід і Захід та імперсько-мілітарної минувшини у 2014 році Росія анексувала Крим та напала на Донбас.

Переможний український опір. Українські батальйони зупинили російського окупанта, виявивши зразки патріотизму, відваги, хоробрості, мужності. Армію підтримало мирне населення, розвинувся волонтерський рух. Розпочалася мобілізаційна підготовка, модернізація національних збройних сил. Звернення до світової громадськості набуло відгук у політичній, фінансовій підтримці України.

Українські герої здобули ряд перемог в оборонних боях. Численні жертви серед окупантів вояків привели до зростання опору Кремлівському режиму російської політичної опозиції, громадських антивоєнних протестних заходів, руху солдатських матерів. Непродумана політика Федерації спровокувала виключення її з великої “вісімки”, збройний конфлікт проти Москви на Північному Кавказі, погіршення соціально-економічної ситуації, падіння курсу рубля, зростання цін, поява українських національних кольорів у містах Росії.

Уроки. Слово авторитарної царсько-президентської влади Росії у дво- чи багатосторонніх відносинах нічого не варте. Там розуміють тільки політичну, військову, патріотичну, економічну, національну, інформаційну силу. Її й показують путінським агресорам нащадки героїв Конотопу – герої АТО “кіборги” Донецького аеропорту, першими з яких були кіровоградські спецпризначенці, захисники Авдіївки, Дебальцевого, Маріуполя, Пісків та їхні товариші в інших регіонах Донбасу.

Сергій ШЕВЧЕНКО

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити