Росія країна заколотів: надія на інтелігенцію

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 806

У жорстко централізованих сатрапіях, імперіях, монархіях із, здавалося б, бездоганно налагодженою, наддисциплінованою й непідкупною системою охорони, відбувалися змови, заколоти, повстання, перевороти, отруєння, вбивства, страти тиранів. Навіть особисто віддана охорона не допомагала, коли формувалася група добре організованих людей, які або теж прагнули влади сьогодні і тепер, або бачили інші, в т. ч. й прогресивніші, шляхи розвитку своїх суспільств, народів, держав. Не будемо наводити приклад єгипетських фараонів, китайських, римських імператорів, королів по обидва боки Ла-Маншу, сімей Муссоліні й Чаушеску. Візьмемо літопис сьогодні ворожої нам північної сусідки, чиї вищевказані традиції закладалися в Білокам’яній.

1605 року з московського Кремля виганяють царя Ф. Годунова, а потім задушують. Через рік саме у Кремлі вбили його наступника В. Шуйського. 1610 року з престолу скинули і постригли в монахи наступного господаря Кремля Лжедмитрія. Чи Петру І хтось розповів, що московським царем у Кремлі бути небезпечно для здоров’я, посади, життя, чи ні, але він вирішив замінити традиційний титул попередників на “російський імператор” і переніс столицю на Балтику, назвавши її не по-російськи Санкт-Петербург. Але московсько-кремлівські жахи для володарів престолу тут не закінчилися. І перенесе їх сюди донька Петра І.

… Холодна листопадова ніч у Петербурзі. У темряві височить Зимовий палац. До нього стрімко наближається озброєний загін. Заколотники швидко і без зайвого шуму оволодівають осередком російських імператорів. А було це задовго до 1917-го. І очолила заколотників... Єлисавета Петрівна Романова. Позашлюбна дочка колишньої магдебурзької солдатки і російського імператора (лише з часом її батьки обвінчалися) скинула з трону дворічного Івана VI і його матір – правительку Анну. У далекому 1742 році малюка було заточено до Шліссельбурзької фортеці, а його батьків заслано в Холмогори. 300 преображенців-заколотників, які перед цим проголосили Єлисавету в своїх казармах імператрицею, отримали гроші і селян (навіть на кожного рядового припало по 29 душ). Церква не мала права коронувати незаконнонароджену (позашлюбну) особу. Але ж озброєні преображенці були так переконливими й наполегливими...

Через двадцять років у Зимовому плела сіті заколоту проти законного імператора Петра (свого чоловіка) німкеня Катерина. Першими присягнули їй у Ізмайлівських казармах, проголосивши новою імператрицею. Петра ж було змушено відректись від престолу, після чого він довго не прожив.

У 1801 році в Зимовому – знову заколот. Представники столичної знаті задушили імператора Павла І. Ще через 80 років по дорозі до Зимового двома бомбами був убитий цар Олександр II, за якого були прийняті Валуєвський циркуляр і Емський акт, котрі забороняли вживання рідної мови на Україні на офіційному та публічному рівні. А між ними було ще й повстання декабристів, яке на завершальному етапі очолив уродженець Новомиргорода, князь Оболенський. У березні 1917 року російські демократи повалили самодержавство, змусивши господаря Зимового палацу Миколу ІІ відректись від престолу. Після цього Тимчасовий уряд одразу ж його арештував і заслав до Сибіру.

Потім настала черга Тимчасового уряду, який холодної жовтневої ночі 1917 року повалили більшовики, оволодівши Зи¬мовим (зробили вони це майже через 175 років після Єлисавети). Далі вони заборонили ще й Установчі збори, оскільки їхній караул втомився. Їхня влада перебралася до Москви (можливо, щоб не було рецидивів переворотів у Смольному?). Влітку 1918 року у Кремлі схвалили розстріл відреченого царя і його сім’ї.

1924 року у Кремлі “приховали” заповіт Леніна, який помер через три роки після отримання вогнепальної рани під час замаху на нього, і політичним лідером СРСР став Й. Сталін, котрий 1953 року помер, за деякими даними, від отруєння. Через 40 років новому господареві Кремля М.Хрущову повідомили, що він не туди веде Союз і – замінили. Згодом звідси перший секретар Свердловського обкому КПРС Б.Єльцин отримав таємне рішення Політбюро про знесення будинку, де відбувся розстріл Миколи II, і виконав його. Були невдалі замахи на Л. Брежнєва й М. Горбачова. А на початку 90-х перебудовники зачинили свого виконроба Горбачова на Форосі. Через кілька місяців його позбавили і країни, і кремлівського кабінету.

Повновладним господарем Кремля став демократ Єльцин, який заборонив Верховну Раду Росії. А парламент у свою чергу звільнив з роботи президента. Але танків і телесистем виявилося більше у Єльцина. Потім Єльцин підозріло несподівано і не в традиціях Кремля пішов у відставку. Медведєв підозріло не в кремлівських традиціях не захотів вдруге балотуватися на господаря Кремля.

Такі деякі пам’ятні фрагменти історії, які творилися у Зимовому палаці, Кремлі і Білому домі. То все історія нашого сусіднього народу. Але від багатьох з її подій тріщали чуби в українців. Тому вони завжди спостерігали за Москвою та Петербургом. З острахом, з цікавістю, зі співчуттям, з надією, тепер уже й зі злістю. Серед варіантів припинення сучасної непродуманої, нелогічної, агресивної політики Кремля і ті, які містить російський історичний досвід: перенесення столиць, відставки і ще багато повчального, що відбувалося, починаючи від Б. Годунова … Вибір – за справжніми російськими патріотами (генералами, офіцерами, чиновниками, підприємцями, інтелігенцією), які мають обрати шлях приходу до влади кадрової еліти, котра б зберегла Росію від розпаду, вивела її із статусу ворога слов’янського мирного співробітництва, повернула рівень життя росіян хоча б до 2013 року, розпочала б кроки до виходу з міжнародної політичної, економічної, торгівельної ізоляції своєї батьківщини.


Сергій ШЕВЧЕНКО

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити