Історія герба Кіровограда: геральдистам є над чим працювати?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1340

Перші з відомих символів поселень Центральної України сягають, принаймні, понад півтисячі років тому. У зв’язку з наданням і підтвердженням магдебурзького права Крилову королями Речі Посполитої він мав свій герб. Краєзнавець В. Журавський у книзі “Власівка – 450” подає зображення герба (геральдисти трактують його, як печатку) 1682 року цього козацького містечка. Сьогодні територія Крилова затоплена Кременчуцьким водосховищем неподалік Світловодська, до якого входить селище Власівка. Змілітаризувавши наш край аракчеєвськими поселеннями і регулярними частинами, які брали участь у придушенні польського національно-визвольного руху, Російська імперія у середині ХІХ століття спускає “двоголово-орлові” символи військовим Новогеоргіївську (біля Крилова), Новомиргороду і Єлисаветграду та повітовим Бобринцю і Олександрії. Центр новоросійських (…) військових поселень Єлисаветград тоді отримав у гербі головний символ експансії корони Романових на центральноукраїнські землі – обриси фортеці св. Єлисавети з вензелем імператриці Єлисавети. Сьогодні в деяких наших музеях демонструються фотокопії дорадянських вказаних “двоголовоорлових” гербів. Чи потрібні вони там в час, коли окупанти з двоголовоорловою символікою прийшли до Криму і тероризують населення Донбасу?

4 січня 1969 року в суботу Кіровоградська міська Рада депутатів трудящих присвоїла звання Почесних громадян Кіровограда визволителям обласного центру від німецько-фашистських загарбників маршалу Радянського Союзу І. Конєву та генералу армії О. Жадову. По другому і останньому питанню порядку денного голова міськвиконкому Б. Катеринчук зачитав опис проекту герба (розробленого архітектором Л. Растригіним) міста. Історичним символом було обрано гармату з кількома ядрами, а символом часу розробки герба – шестерню (уособлення ваги сектору машинобудівної промисловості) та золотий колос (напрям машинобудування та промисловості з переробки сільгоспсировини). Порівняно з дорадянським гербом, тут не було імперських герба Росії, обрисів фортеці і вензеля доньки Петра І. Сесія одноголосно, 312 голосами, затвердила єдиний на тоді символ міста. Його зображення з’явилося на нагрудному знаку Почесного громадянина Кіровограда, у міськраді, на значку, у міській сторінці обласної газети “Кіровоградська правда” на зламі радянської епохи.

Доба української незалежності відкрила можливість увічнити свою національну символіку, а не принесених колонізаторами з Варшави, Санкт-Петербурга, Москви, орлів, фортець, гармат, зірок. Конкурс на новий герб Кіровограда започаткувався рішенням міськвиконкому від 13 лютого 1992 року. Суттєвою проблемою стала обмаль знань з різних етапів історії міста, які переважно обмежувалися радянською історіографією та, інколи, нарисом, упорядкованим О. Пашутіним. У ті часи робилися спроби ідеалізувати добу Романових на берегах Інгулу на противагу комуністичним десятиріччям, обходячи факти загарбання запорізьких земель під фортецю св. Єлисавети, депортації місцевого населення імператрицею Єлисаветою, ліквідації Січі тощо. Це об’єктивно привело фактично до припинення ефективного герботворчого процесу. Лише 1 червня наступного року міськвиконком відновлює роботу комісії-журі конкурсу. Через десять днів вона сформулювала вісім умов, зокрема, заборону (!) використання Малого герба України та герба Війська Запорозького в гербі Кіровограда. У місті, заснованому на запорізьких землях, обласному центрі незалежної України… Не можна було також використовувати більше однієї фігури. При цьому заперечень проти двоголового імперського орла, молота із зіркою, імперської фортеці чи гармати комісія не висловила. Тому стурбованість, протести громадськості не дали можливості завершити конкурс до встановленого терміну – 25 липня.

28 лютого 1996 року все ж міськрада 13 питанням затвердила герб Кіровограда з отією самою однією фігурою, якою і стало схематичне зображення плану імперської фортеці св. Єлисавети. В описі сказано, що її, як і кольори, перенесено з герба 1845 року, збережено принципи спадковості символіки. Але в середині укріплення той принцип мовчки, без пояснень порушили: було замінено порівняно з 1845 роком реально існуючий у ХVІІІ – на початку ХХ століть вензель “ЕП” (Елисавета Петровна) на не вживаний раніше ніде в гербах, печатках і діловодстві вензель “СвЄ” (Свята Єлисавета). Це почало вводити в оману декого з приводу походження назви міста, щодо увічнення в якому імені цариці ніколи не виникало сумнівів ні в кого з єлисаветградців, зінов’євців, кіровчан, кіровоградців із ХVІІІ століття по кінець 1980-х.

Чи то так співпало, чи 13 лютого із 13-им питання вплинули. Але за останні 19 років після вміщення до міськради зображення нового герба в будинку з колонами з’явилися небачені раніше тенденції, явища, рішення. Жоден з міських голів уже не обирається двічі на свою посаду. Приміщення захоплювалося силовими “масками”-шоу. Одного очільника міста ув’язнили, другого дотерміново переобрали, іншого тричі за час роботи вперше в світі у ХХІ столітті прижиттєво увічнили на майдані перед міськрадою, ззаду пам’ятника В. Винниченку та на дошці біля стріли (гарпуна?) закоханих. Двоє подали у відставку. Явні претенденти на цю посаду знімалися з перегонів чи й після перемоги судами. У сесійній залі літали торти й яйця, депутати лазили по головах один одного. Сесії проводилися за межами будинку з колонами. У рекордні терміни звільнялися–відновлювалися заступники міського голови, ухвалювалися–відмінялися рішення про роздачу горищ, тротуарів, ринків, скверів. Під колонами голодували підприємці. Тутешні виборчі комісії втрачали арифметичні навички вірного підрахунку голосів. До ради заходили люди із щитами й у масках. У раді затвердили появу неоковирної, неграмотної назви вулиці, відсутньої в мовах світу, “Дворцова”. Наблизили місто російської півночі в назві вулиці Архангельська.

І тут уже можуть виявити ініціативу й геральдисти (чи ті, хто себе ними вважає), архітектори, топонімісти, які колись невільно спричинили спотворення, змалоросійщення, монархізацію наших символів.

Сергій ШЕВЧЕНКО

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити