Перше громадське обговорення топонімічної концепції Кіровограда закінчилось нічим

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1637

У Кіровоградській міській раді сьогодні зібралось півсотні громадян, аби обговорити топонімічну концепцію перейменувань різних об'єктів Кіровограда.


На обговорення винесли одну концепцію розроблену Миколою Тупчієнком, Тупчієнко-Кадировою та Шляховим. Автори топонімічної концепції обрали для перейменувань у Кіровограді музейний підхід, тобто шлях збереження минулого в назвах. Після півгодинного прослуховування ключових моментів концепції на Миколу Тупчієнка посипалась критика.

 

Переглянути концепцію, озвучену під час громадських слухань, можна на сайті Кіровоградської міської ради.
Варто лише зауважити, що науковці-краєзнавці пропонують рейтинговий підхід до обрання нової назви для вулиці чи міста. Тобто кожен варіант назви вулиці оцінювати за конкретними критеріями: політичний, культурний, історичний, естетичний, етичний. У разі якщо кілька назв отримають однакові бали, оцінювати їх потрібно щодо самоцільності, історичного сенсу, адекватності назви її об'єкту. Ключовим при виборі назви має бути історична значимість назви і пряме відношення до топоніма, якому обирають нову назву.

Натомість голова обласної "Просвіти", член топонімічної комісії Олександр Ратушняк запропонував іще один список критеріїв, за якими можна було б обирати нові назви: принцип історизму і зв'язок назв з історією краю, присутність патріотизму, деколонізація (однак не декомунізація) та відповідність назв українському правопису.
Суттєва критика посипалась навіть не до озвученого підходу вибору назви, а до того, що автори цієї концепції намагаються максимально зберегти і пропагувати імперські та радянські назви.

На щастя, обговорення обійшлись не лише критикою, а й пропозиціями щодо методології топонімічних змін. Свої пропозиції висловили і науковці, і журналісти, і громадські діячі, і військові.

"Я вважаю, що зберігати минуле в назвах, концептуально неправильно. Музейний підхід не можна переносити на топоніміку, бо це поливання мертвою водою. Не варто повертати назви через те, що вони природні і були названі українською мовою. Сьогодні топоніміка міста потребує живої води, сучасної, із позицією і життєвою енергією", - закликала журналіст Світлана Орел, закликаючи не чекати роки і закладати в назви сьогоднішню сучасність. Журналіст запропонувала обирати україно-краєзнавчо-центристський підхід, закладаючи в топоніміку і географічний аспект міст, й історію регіону, і патріотизм.

Присутні військові закликали не забувати про загиблих учасників АТО і не чекати десятки років, аби усвідомити важливість та історичну значущість сьогоднішніх подій, як до того закликають автори запропонованої концепції. Депутат Андрій Фомуляєв, колишній офіцер 3-го полку спецпризначення, зауважив, що усіх героїв варто вшановувати в топоніміці. Щонайменше на тих вулицях, де жили полеглі АТОвці.

"Ось дружина Дмитра Придатка (вказує на молоду жінку в залі -Авт.). Родина живе на вулиці Кропоткіна. Хто такий Кропоткін? Я почитав, то він навіть не був у нас в місті. Сусіди вже зібрали підписи за те, щоб назвати вулицю іменем Придатка. У них уже свій герой. Навіщо їм ті, хто ніколи не був у місті?", - висловився Андрій Фомуляєв.

Боєць миколаївської аеромобільної бригади Костянтин Поляков наголосив, що сьогодні саме політичний аспект має бути домінуючим у перейменуваннях, адже українські назви виховують сьогоднішнє покоління патріотично.
Микола Тупчієнко зауважив, що сама по собі смерть людини не є приводом для називання вулиць.

"Станом на сьогодні загинуло 112 осіб. Нам треба перейменувати 790 вулиць. То давайте всі вулиці назвемо іменами загиблих військових? Коли закінчиться війна ніхто не знає. Так само ніхто не знає скільки буде жертв. Оцінити історичну значимість загибелі військових можна буде лише після закінчення воєнних дій", - сказав Микола Тупчієнко.

Юрій Митрофаненко, кандидат історичних наук, зауважив, що запропонована Миколою Тупчієнком, має право на існування, але зі змінами. Зокрема, зауважив Митрофаненко, перейменування мають відображати цінності громадян Кіровограда, а називати вулиці потрібно лише іменами тих діячів і військових, які дійсно зробили внесок в розвиток Кіровоградщини.

Немало дебатів вели і з приводу майбутнього радянських назв у Кіровограді. Мова йшла і про те, що варто їх прибирати, і про те, що вони мають залишитись. "Радянську епоху не можна відкидати, бо за цих часів місто отримало чи не найбільший розвиток", - закликав кіровоградець Віктор, психолог за освітою.

Не повертатись до імперських назв покликав і науковець Юрій Матівос. Він впевнений, що виховати патріотів неможливо перекрученою історією, яка нині є в топоніміці міста.

Тігран Хачатрян, голова вірменської общини, зауважив, що під час слухань не озвучили жодної пропозиції щодо збереження історії та діяльності представників національностей на території Кіровоградщини.

Микола Тупчієнко зауважив, що запропонована концепція підпала під критику через те, що вона єдина була виставлена на обговорення. Критика щодо відсутності у концепції історичих аспектів козацтва, патріотизму, спроби заселення вулиць міста імперськими назвами - помилкове судження через неуважне прочитання концепції.

"Я не прибічник імперіалізму. В мене родич відсидів у таборах, інший лежить в спільній могилі голоду. Пишіть, пропонуйте...", - підсумував Микола Тупчієнко.

Топонімічну концепцію міста обговорюватимуть і надалі. Сьогоднішня майже 3-годинна зустріч була першим кроком до формування концепції, яка б влаштувала усіх.

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+5 # ко 09.04.2015, 19:35
Малята, у вас півроку на вашу балаканину. Потім,у відповідності із прийнятим сьогодні законом про заборону комуністичної символіки, назву змінить кабмін своєю постановою. http://radio24.ua/news/showSingleNews.do?objectId=33883
І СЛАВА БОГУ. Принаймні точно відомо, що назва міста не буде пов'язана із більшовизмом - ідеологією голодоморів-ген оцидів і наймасовіших у історії людства політичних вбивств.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити