У Світловодську на металобрухт незаконно ріжуть цілі кораблі? (ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2782

Питання військово-патріотичного виховання молоді сьогодні навіть не обговорюється. Воно, як-то кажуть, само собою зрозуміле: в країні війна, а військовий вишкіл як ніхто інших найкраще можуть запропонувати дітям саме демобілізовані бійці, яких тільки за останній місяць повернулось на Кіровоградщину щонайменше півтисячі. Однак у колишньому Світловодському клубі юних моряків, який з десяток років тому був меккою патріотизму для активної молоді, питання виховання сучасного покоління перетворилось у бізнес-ігри. Занедбана технічна база клубу шляхом паперових махінацій розорюється і продається, а виручені від того кошти діваються невідомо куди, вважають місцеві активісти. А за них можна було б обладнати існуючий сьогодні на базі клубу Центр військово-патріотичного виховання для молоді нашої області.

Світловодський клуб юних моряків ще на початку незалежності України був однією із найбільш відомих баз військово-патріотичного виховання в країні, згадує Михайло Касьянов, який займав посаду директора Клубу наприкінці 90-х років.

"Матеріально-технічна база СКЮМу була такою, що дозволила отримати ліцензію та успішно запровадити іще наприкінці 90-х – початку 2000-х років професійні курси з підготовки мотористів-рульових. Теплоходи клубу юних моряків ходили із курсантами в плавальну практику на Черкаси, Канів, Київ, навіть Гомель (Білорусь) з північного напрямку та до Херсона й Очакова в південному. Тобто старшокласники загальноосвітніх шкіл мали змогу отримати разом із свідоцтвом про загальну середню освіту свій перший професійний документ - свідоцтво моториста-рульового, - згадує Михайло Касьянов. - Натомість молодші групи вихованців, юнги, мали власну літню плавальну практику на військово-морських шлюпках типу «ЯЛ- 4» та «ЯЛ - 6». Під час таких походів юнги вчилися не тільки веслувати в команді, а й ходити під вітрилами, адже шлюпки були озброєні усім необхідним для вітрильних справ.
Тепер же вирізаються останні основні засоби колись потужного клубу юних моряків – а на зламі тисячоліть він був одним із лідерів серед 25 подібних клубів України по оснащенню, кадрах та наповненню учбовими програмами".

Причиною скандалу навколо колишнього Клубу стали два теплоходи: "Крим" і "Метеор". 27 липня 2010 року на сесії міської ради депутати прийняли рішення, згідно з яким управління освіти, яке опікується Центром військо-патріотичного виховання, мало передати дві баржі управлінню житлово-комунального господарства. Цим же рішенням рада дозволила виконкому провести реалізацію металобрухту, вилученого від баржі. Для контролю за виконанням рішення була створена комісія з дев’яти осіб. Причиною утилізації барж став припис Кременчуцької міжрайонної екологічної прокуратури від 22.07.2014р.№1349, в якому зазначено, що "неподалік від вул. Обсерваторної у м. Світловодськ у воді виявлено покриту корозією, металеву конструкцію затопленої, розукомплектованої баржі, яка значний час не використовується за призначенням та внаслідок свого незадовільного технічного, санітарного стану можливо забруднює навколишнє середовище".

Вже у липні 2014 року управління ЖКГ шляхом отримання рішення виконкому передає для утилізації Комбінату комунальних послуг (ВК СМКП «ККП») ті ж плавзасоби, що ще 4 роки тому прийняло від освітнього управління. У документах заржавілі конструкції числяться як баржі, однак самому Комбінату вони передаються як два окремих теплоходи "Крим" та "Метеор - 2". Як вже дослідили документи члени незалежної комісії, яка вивчає обставини утилізації теплоходів СКЮму і намагається знайти винних у "металевій каруселі", ці теплоходи станом на 24.07.14р. знаходились на балансі управління освіти, що підтверджується актами прийому –передачі управління освіти від 14.08.2014р. І досі незрозумілим і для членів комісії, і для громадських активістів, залишаються питання: якою була підстава передавати з балансу Центру на утримання управлінням ЖКГ незрозумілі плавзасоби, яким чином баржі перетворились у теплоходи і яке мали право члени виконкому передавати від управління ЖКГ на баланс комунального підприємства теплоходи, які насправді знаходяться на утриманні управління освіти?

"У нас є відео, на якому сам начальник управління освіти Світловодської міськради пан Френкель говорить, що у них на балансі ніколи не було барж. А через 3 тижні передає нам картки обліку, в яких фігурує назва "баржа-теплохід ", - розповідає Михайло Калюжний, один із організаторів ГО "Світла Вотчина", яка ініціювала створення комісії для розслідування.

Втім неспівпадіння у документах не зупинило Комбінат. І вже через 3 місяці списали теплохід "Крим". Акт про списання підписали головний інженер, бухгалтер, інспектор ВК СМКП «ККП», хоча процедура повинна була відбуватись за участі спеціальної комісії. У самому акті не зазначено вагу плавзасобу, хоча згідно паспорту, який чомусь був відсутній у підприємства, маса сталевого самоходного теплоходу "Крим" становить 600 тонн.

Вантажний теплохід «Крим», між тим, був отриманий Радянським Союзом після перемоги у Другій світовій війні у вигляді репарації від Німеччини. Судно побудовано у 1936 році на судноверфі м. Лінц (Німеччина) під назвою «Адольф Гітлер». Після капітального ремонту в 1953 році і до 1974 року під назвою «Крим» його залучали до роботи на Дніпрі в складі Дніпровського річкового пароплавства.

Таким виявили теплохід "Крим" і грудні 2014 року громадські активісти

Так виглядам теплохід "Крим" до порізки

Договір купівлі-продажу металобрухту від списаного "Криму" Комбінат комунальних послуг уклав з ПП «Укрпромсільмаш» м. Херсон. Як виявили члени комісії, у самому документі зазначено, що договір між двома суб’єктами–резидентами України, укладено за законодавством Російської Федерації. Так, в п. 6.3 договору зазначено, що усі суперечки за даним договором повинні розглядатись в арбітражному суді Республіки Башкортостан. Чому два українські підприємства уклали договір саме таким чином, залишається лише здогадуватись. До того ж метал домовились здавати майже в половину дешевше за діючу на той час ринкову ціну. 

Вже в день підписання договору про купівлю-продаж металобрухту світловодське підприємство відвантажить херсонському 7,5 тисяч кг металу. Рівно стільки ж (як можна порізати метал частинами з абсолютно однаковою вагою?) відправлять і в наступні дві ходки. Ні товаро-транспортних, ні бухгалтерських, ні податкові накладних на момент порізки "Криму" в грудні минулого року активістам громадського сектору не показали. Однак під час роботи комісії ці документи знайшлись, щоправда датовані вони вже січнем-лютим 2015 року, коли від судна вже не було і сліду.

«Нам не показують документів, що підтверджують оплату за металобрухт. Немає доказів і того, що кошти повернулись. Головою комісії є І заступник міськголови Світловодська, але підзвітний йому керівник комунального підприємства, яке реалізовувало метал, відмовляється показувати йому документи», - розповів «Гречці» один із членів комісії Андрій Кукса.

Сьогодні за фактом, як стверджують громадські активісти Світловодська, незаконної порізки теплохода "Крим", відкрито кримінальне провадження. Кваліфікується правопорушення за ст. 191 «шахрайство». Комісія кілька разів запрошувала слідчих на засідання, однак ті не приходили, говорить Андрій Кукса. Справу починали розслідувати у Світловодську, однак з місяць тому після приїзду до міста голови Кіровоградської ОДА Сергія Кузьменка, матеріали передали до обласного УМВС. Як повідомила "Гречці" речник УМВС в Кіровоградській області Віталіна Бевзенко, матеріали кримінального провадження дійсно знаходяться у слідчих обласного управління, наразі проводяться досудові дії, інформація по яким захищена таємницею слідства.

"У комісії є сьогодні депутати, представники влади, і вони постійно нас направляють у поле не кримінальне, а в поле господарчих розборок між підприємствами. Якщо йти по цьому шляху, усе це максимум може закінчитись чиїмось звільненням. Але для нас головне, що там була підробка документів і підміна понять. Наразі ми бачимо, що картки обліку теплоходів перероблені постфактум, і в них вже вказано "баржа-теплохід. У нас претензія до всієї верхівки: до начальників управління освіти, управління ЖКГ та директора комунального підприємства", - продовжує Михайло Калюжний.

«Те, що нам показують, крапля в морі на фоні того, що відбувається. Міський голова тікав від нас, коли ми намагались створити комісію для розслідування. На самі засідання часто не з’являється голова комісії», - додає Андрій Кукса.

Чи знають про проблему навколо колишнього Світловодського клубу юних моряків у Кіровограді, "Гречка" поцікавилась в ОДА. Як виявилось, питання металевих оборудок стоїть на контролі заступника голови Кіровоградської ОДА Сергія Коваленка.

"Як мені повідомив міський голова, ці транспортні засоби списані ще в минулому тисячолітті, до 2011 року. Вони передані були одному з комунальних підприємств для того, щоб їх можна було утилізувати, здати на металобрухт і поставити виручені за це кошти на облік. Саме такий механізм є законним. Мені уточнили, що кошти на рахунках комунального підприємства зафіксовані. Не довіряти в мене підстав немає", - розповів "Гречці" Сергій Коваленко.

Заступник очільника Кіровоградщини зауважив, що це питання триматиме на особистому контролі. Обіцяє цікавитись і самим розслідуванням, що вестимуть правоохоронці. Більше того, заявив Сергій Коваленко, Центр військово-патріотичного виховання підтримуватимуть, щоправда не уточнив як саме.

"Однозначно будемо розвивати. По-перше, в нинішніх умовах питання патріотичного виховання є надважливим, це веління часу. По-друге, очолює Центр військово-патріотичного виховання мій вчитель, якому я зобов'язаний і ставлюсь як до рідної людини. Це іще один запобіжний чинник, що я буду діяти лише таким чином", - наголосив посадовець.

Тим часом у Світловодську розслідування справи по утилізації теплоходу навмисне гальмується, стверджують активісти.

"Затягування відбувається незрозуміло на яких рівнях. Наявне, навіть неприховане затягування справи. Бо ще максимум рік і деякі документи за строком давності не зможуть залучити до справи у вигляді доказів. Ми вже тиждень не можемо зібрати і кворум комісії, тож тут затягується і з заключним висновком", - додає Михайло Калюжний.

Вже майже 2 місяці не може дати юридичну оцінку усім віднайденим документам і юрист виконкому Світловодської міської ради.

А паралельно існує інформація, що на черзі до списання стоїть іще одне судно - "Меркурій", яке можна було б за реалізовані від металобрухту кошти відновити і пустити в плавання. Однак чи вдасться зберегти сам Центр за таких керівників? У цьому сумніваються представники громадського сектору Світловодська .

Найкращим способом збереження Центру військово-патріотичного виховання, вважають активісти, стала б передача екс-клубу на баланс комітету молодіжної політики або на баланс обласного управління молоді та спорту при Кіровоградській ОДА, проте про це мова наразі не йде.

Світлана Дубина
Фото інтернет-видання "Світловодськ"

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Громадянин 24.04.2015, 20:40
Там не тільки мер був. Оборутку взагалі розробляв більш всього очільник міської освіти. Він весь заклад розікрав. А кораблі то вінець всього, що там відбувалось!
Цитата
 
 
+1 # Ватра 21.04.2015, 15:30
Прокуратура поки мовчить. То що? Так і пройде усе безкарно? Це тільки вершина айзберга діянь мера.
Цитата
 
 
+1 # андрій3 20.04.2015, 14:03
Есть поправка. Г-н Френкель на самом деле говорил, что у него на балансе никогда не было теплоходов и затем выдал перл бухгалтерской мысли в виде карточек учета с указанием наименования основных средств : "баржа - теплоход"
Цитата
 
 
+2 # Громадянин 20.04.2015, 00:08
Поки люди воюють з ворогом, вони тут продовжують безчінства. Треба об*єднуватись та протидіяти свавіллю влади на місцях.
Цитата
 
 
+2 # Ирида 19.04.2015, 22:00
На форуме портала "Світловодск в Україні" собрана хронология "Крымской" битвы. Информация уже отправлена и в программу "Гроші" и на ГромадськеТБ. Очень надеюсь, что историю с "Крымом" уже не удастся похоронить в кабинетах.
Цитата
 
 
+1 # Iван 19.04.2015, 09:39
У вас еще детский лагерь "Волна" в этом году не собирается заниматься оздоровлением детей. Куда смотрят городские и областных руководители!?
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити