Кому заважав публіцист Олесь Бузина?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1634

З минулого четверга пострадянський простір не перестає бурхливо обговорювати вбивство з безсумнівним політичним підтекстом. «Жертовним ягням» обрали відомого в Україні і особливо в Росії публіциста Олеся Бузину. 45-річного киянина серед білого дня розстріляли з двох пістолетів у його будинку на вулиці Дегтярівській, колишній Пархоменка.


Про трагедію на Шулявці (цей пролетарський район Києва у повоєнні роки вважався глибокою околицею столиці Радянської України) був миттєво сповіщений президент Російської Федерації Володимир Путін. "Не перше політичне вбивство", - сказав лідер РФ під час "прямої лінії" з росіянами, згадавши також про колишнього народного депутата Олега Калашникова, який був застрелений ввечері 15 квітня. "Де вбивці? Їх просто немає! Ні виконавців, ні замовників", - сказав президент РФ.

 

Перші скандали навколо Олеся Бузини з'явилися у зв'язку з його своєрідним ставленням до особистості поета-демократа Тараса Шевченка. Спочатку колега лише легко іронізував, мовляв, замість культу В. І. Леніна в УРСР прийшов час нової непогрішної особистості. З роками ретельне «копання в брудній білизні» Т. Г. Шевченка та інших діячів/діячок минулого України стало посідати у творчості колеги чільну роль. Незадоволені «оскверненням пам'яті геніїв українства» люди й цілі організації постійно судилися з Бузиною, влаштовували напади на журналіста, громили редакції газет, що насмілювалися передруковувати його роботи. Так було, наприклад, 15 років тому в обласному центрі Рівне на північному заході України. Після публікації у найпопулярнішій місцевій газеті «Рівне вечірнє» опусу Бузини «Вурдалак Тарас Шевченко» будівлю редакції піддали нальоту, головреда Н. побили й змусили «емігрувати» до Києва...

«Бузина не заслуговував смерті, - написав журналіст Євген Якунов, який свого часу приймав Бузину на роботу в «Киевские ведомости», у Facebook після підтвердження звістки про розстріл колишнього підлеглого. - Я добре знав його. Він заслуговував усілякого осуду. Можливо, суду й висилки з території України. Але не смерті. З журналістами так чинити не можна. Боюся, що це справа рук тих, хто по наш бік барикади».

Щодо ж версії, ніби Бузина - «відпрацьований пар» і після відходу з поста шеф-редактора газети «Сегодня» він став Москві не потрібен, Євген Якунов у статті для «Укрінформу» поставив просте запитання: «Чи багато ви знайдете в Україні популярних письменників і публіцистів, які б так відверто підтримували Кремль? Та їх днем з вогнем не знайдеш! Та рідкісна публіка, що залишилася, або животіє в Москві, або міцно законспірована. Бузина - давав інтерв'ю, їздив на московські ток-шоу, у нього був персональний сайт. І він був цінний кремлівським політтехнологам саме тут, у Києві, як вогнище «інтелектуального опору». Чи є сенс різати курку, яка несе золоті яйця? Чи варта шкурка вичинки? Тим більше що тепер ряди «борців» значно зрідіють, «сопротівленци» поквапляться перебратися до Росії».

Виходячи з теперішнього місця роботи Євг. Якунова (державне інформагентство «Укрінформ»), можна припустити, що організаторами і виконавцями вбивства О. Бузини він вважає українських націоналістів.

Цю ж версію «творчо розвинули» якісь аноніми, зайнявшись Інтернет-розсилкою одного тексту.

«Отримав на електронну пошту лист із заявою від якоїсь "Української повстанської армії", в якому вона бере на себе відповідальність за вбивство "антіукраїнської наволочі: Чечетова, Пеклушенка, Мельника, Калашнікова, Бузини", - повідомив у Facebook керівник Центру прикладних політичних досліджень«Пента»Володимир Фесенко. - У листі наводиться цікавий факт: «На підтвердження того, що саме наші бійці провели ці атентати, наводимо факт, невідомий громадськості: Калашников був ліквідований зброєю калібру 7.65х17 і 9х18, сам він також встиг зробити постріл зі своєї зброї». Найголовніше в цій заяві: "Ми розгортаємо безжальну повстанську боротьбу проти антиукраїнського режиму зрадників і московських холуїв і з цього часу будемо говорити з ними тільки мовою зброї аж до їх повного знищення".

«Ця заява підтверджує мою версію про те, що в якості виконавців вбивства Бузини і Калашнікова (застреленого за день до загибелі Бузини Олега Калашнікова, депутата Верховної Ради 5-го скликання, лідера Загальновійськового союзу України - авт.) будуть заявлені радикальні українські націоналісти», - резюмує політолог.
Інформацію політолога Володимира Фесенка відносно листа від "Української повстанської армії" невдовзі спростував радник міністра внутрішніх справ і народний депутат Антон Геращенко. "Зараз ми перевіряємо цю заяву", - сказав він і зазначив, що взагалі не знає, що це за "Українська повстанська армія". "Є шизофреніки, які пишуть і роблять все, що прийде їм в голову. Давайте зараз я напишу листа від повстанської армії Нідерландів", - сказав Геращенко.

Начальник Головного слідчого управління Служби безпеки України (СБУ) Василь Вовк в ефірі «5 каналу» підтвердив: організації «Українська повстанська армія» (УПА), яка нібито взяла на себе відповідальність за резонансні вбивства в Києві, не існує. «По"Українській повстанській армії": дуже звучна назва, абсолютно "фейкова"інформація, організація, і люди... у нас не зареєстрована така організація», - сказав він.

За словами Василя Вовка, СБУ постійно моніторить інформацію по всіх радикальних рухах і організаціях в Україні.

Говорячи про лист від УПА, що надійшов на пошту політологу Володимирові Фесенку, Вовк повідомив, що СБУ провела експертизу, яка показала, що в тексті немає правого радикалізму.

Депутат з фракції Опозиційного блоку Наталія Королевська в ефірі одного з телеканалів звернула увагу на «кілька прикладів людей - представників минулої влади, які нібито покінчили життя самогубством, але досі ніхто не говорить про результати розслідувань цих справ». Нагадаємо: до показової розправи над Олесем Бузиною і Олегом Калашніковим за дивних обставин «покінчили з собою» колишні депутати парламенту Михайло Чечетов, Олександр Пеклушенко, Станіслав Мельник. Всі вони раніше входили до складу фракції Партії регіонів.

«Їх (кримінальні справи за фактом загибелі - авт.) вже просто закрили? - ввічливо поцікавилася Наталія Юріївна. - Таке неприйнятно у вільній демократичній країні». На думку парламентарія, замовні вбивства людей, які мають відмінну від позиції влади точку зору, можна розцінювати і як залякування опозиції.

«Все це - переслідування опозиції. Тому що люди, які займають яскраво опозиційну позицію, сьогодні стають жертвами. Тому керівники силових відомств повинні не лише взяти під особистий контроль ці справи. Якщо в найкоротші строки дані вбивства не будуть розслідувані, то вони зобов'язані піти у відставку», - заявила Наталія Королевська.

«Останніми днями країна все більше занурюється в кримінальний хаос, - сказав журналістам колега Королевської по фракції ОП Вадим Рабинович. - У центрі Києва - столиці європейської держави, серед білого дня розстрілюють журналістів на вулиці. Ніяких дій влади, крім заяв про створення оперативної групи з розслідування вбивств і обіцянок, що злочинці будуть знайдені, люди не бачать. Для боротьби з кримінальним світом потрібні професіонали, але їх немає - з тієї причини, що в процесі так званої люстрації вони без розбору були викинуті на вулицю, а на їх місце прийшли крикуни і базіки», - зазначив Вадим Рабинович. «У нас і в правоохоронній системі керівництво непрофесійне, і в економіці непрофесійне, - усюди!», - констатував політик.

Вадим Рабинович зажадав від Верховної Ради України негайно заслухати у парламенті міністра внутрішніх справ Арсена Авакова зі звітом про криміногенну ситуацію в країні в цілому і щодо гучних вбивств - зокрема. «Якщо МВС в найближчі дні не вживе кардинальних кроків, в тому числі, з розкриття злочинів, треба негайно відправити у відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова! - заявив депутат. - У нас були спокійні вулиці, по яких можна було гуляти. А тепер ми бачимо, що навіть прогулянки вулицями столиці стали смертельно небезпечними. Журналістів вбивають серед білого дня, а влада кричить, що це у нас демократія».

Колишній радник президента Росії Володимира Путіна, нині представник Центру глобальної свободи і розвитку у Вашингтоні (САТО) Андрій Ілларіонов звернув увагу на примітний факт: вбивства і Калашнікова, і Бузини трапилися напередодні спілкування Путіна з народом - і були негайно використані в пропагандистській кампанії. "Все це показує, що готується новий, набагато більш серйозний наступ, який включає в себе не лише нові пропагандистські зусилля і військові дії, а й широку терористичну діяльність", - зазначив Ілларіонов.

При цьому він висловив упевненість, що головним напрямком атаки може стати виключно Київ, а метою - повалення нинішньої влади. "Досить звернути увагу на дуже активні донедавна коментарі, якими було удостоєно нинішній уряд України, коли ставилося питання про те, що невже не було гідних українців, що довелося наймати іноземців", - нагадав експерт. На його думку, саме "подібні коментарі разом з рештою пропаганди і терористичними актами показують напрямок, який буде експлуатуватися Москвою найбільш інтенсивно".
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити