Попит і пропозиція співпадають: кіровоградські підприємці та ЄС

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1285

Кіровоградцям не потрібно пояснювати проблеми малого та середнього бізнесу (МСБ). Кількість тих, працює на підприємствах малого та середнього бізнесу з членами родин у Кіровограді, за даними організації підприємців малого та середнього бізнесу, сягає 20%. І, відповідно, сьогодні ці наші земляки не зі ЗМІ знають про проблеми підприємництва у зв’язку з економічною кризою. І лише частина з них має інформацію про можливості, які мають їхні європейські колеги.

 Кредит під гарантії в ЄС

Так, згідно з дослідженням аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», тільки по одній програмі ЄС - «Конкурентоспроможність малих і середніх підприємств» (COSME)» на розвиток підприємництва буде виділено 1,3 млрд євро, при цьому власне дрібний бізнес завдяки дії програми повинен отримати 25 млрд євро. Програма працює за двома схемами: гарантування та вкладенням коштів у фонди, які інвестуватимуть в невеликі перспективні фірми.

В цілому інструменти фінансової допомоги в ЄС в основному націлені на полегшення доступу МСБ до фінансування: видачу кредитних гарантій від імені держави, видачу преференційних кредитів (за пільговою ставкою або з більш лояльними умовами), податкові кредити і допомогу в залученні акціонерного капіталу.
Також в ЄС акцентують на допомозі іншого формату: наданні консультаційних послуг, спрощенню доступу до економічної інформації, тренінгах та освітні програмах, створенню інфраструктури (бізнес-інкубаторів та бізнес-парків).

Інформація та консультації в Україні
Саме на такій інформаційно –консультаційній допомозі підприємцям спеціалізуються місцеві органи влади в Україні. Так у Кіровограді діє Програма розвитку малого і середнього підприємництва, Координаційна рада розвитку підприємництва, проект «Купуй кіровоградське», «Діалог-центр», на сайті Кіровоградської міської ради розміщена інформація про умови розгляду інвестиційних бізнес-проектів для співфінансування з Регіональним фондом підтримки малого підприємництва у Кіровоградській області. В рамках цих програм проводяться безкоштовні семінари, в яких беруть участь представники органів державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області, управління Пенсійного Фонду у м. Кіровограді, обласного центру зайнятості тощо. Діє й ресурсна підтримка підприємництва: поповнюється база даних об’єктів комунальної власності міста, які надаються в оренду та підлягають приватизації тощо. Програмами підтримки МСБ у Кіровограді передбачено й інвестування підприємств, але зазвичай на ці пункти в міському бюджеті не вистачає коштів.

«Протягом першого кварталу 2015 року проведено 6 семінарів, засідання координаційної ради з питань розвитку підприємництва. Обговорили з підприємцями проекти рішень Кіровоградської міської ради “Про встановлення розмірів ставок єдиного податку”, “Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки”, “Про встановлення акцизного податку з реалізації суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, - розповідає заступник Кіровоградського міського голови Сергій Васильченко. Чиновник вважає, що механізмів взаємодії з підприємцями міська влада використовує достатньо, але загальний бізнес-клімат від дій місцевих органів влади практично не залежить.

Кіровоградські підприємці:«Про які програми ви говорите?»
Голова Кіровоградського обласного осередку Всеукраїнського громадського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця» Юлія Шкурупій вважає, що програми підтримки малого та середнього бізнесу на папері існують, але практично не діють: «Ними користуються підприємці, наближені до влади. Основне наше побажання – щоб бізнес якнайменше «чіпали». Малий та середній бізнес це організм, який здатен до саморегуляції. Тобто ми за дерегуляцію бізнесу. Щодо кредитних програм, то повинні існувати державні гарантії, які б працювали з інвесторами, що надають кошти. З тими відсотками які діють сьогодні, нормально працювати неможливо.
Основне побажання щодо співпраці бізнесу з владою і навпаки - це попереднє обговорення і консультації з представниками МСБ при прийнятті законів, які їх стосуються. Адже найчастіше такі консультації відбуваються тільки з великим бізнесом, представниками якого в основному і є парламентарі»

Директор туристичного агентства на запитання про співпрацю з органами влади і програми підтримки МСБ погодилася відповісти на запитання, але анонімно:

«Про які програми ви говорите? В нашому випадку якщо не пресують – вже добре. От, я, наприклад, на початку своєї підприємницької діяльності поїхала на модний семінар по веденню бізнесу. Половина інформація на ньому була про те, як «відбитись» від фіскальних служб, пожежників і т.п. Я для себе визначилась, що не буду такого робити, працюватиму чесно, не даватиму жодного хабара, дотримуватимусь усіх норм законодавства… Перший прихід пожежника переконав мене у протилежному – потрібно було реально вкласти 4-5 тисяч $ щоб офіс відповідав вимогам усім протипожежної безпеки… Добре що пожежник попався нормальний і обійшлося на перший раз підпискою газети…
Сьогодні намагаються захистити працівника, але про підтримку підприємців я чула тільки на словах. От зараз я офіційно звільнилася з роботи, щоб залишити працівників працевлаштованими… Законодавство у нас таке, що коли одне виконав – інше порушив, тому всі якщо не банкрутують, то йдуть в «тінь». Тому основне побажання до органів влади це навіть не сприяння, а виписані чіткі і зрозумілі правила ведення бізнесу. І щоб цих правил було небагато і їх дотримувалися усі без виключення сторони."

Багато в чому погоджується з колегою директор рекламного агентства «Алігатор» з Олександрії Світлана Віряскіна:
«Підтримки від влади рівно нуль. Хіба що консультації. А сьогодні все дуже ускладнюється (як на прикладі касових апаратів, які мають бути онлайн з податковою, коштують чимало і потребують окремого бухгалтера) Поки що функцію бухгалтера виконувала я сама, дизайнер за освітою... Співпраця з місцевою владою та перевіряючими органами у нас в основному така: допомагаємо міській раді (встановлюємо чи скидуємося на лавки, тротуарну плитку, освітлення), податковій (виписуємо журнали, купляємо папір), пожежникам (канцтоварами, виписаними журналами).
Мені, наприклад, важко було стартувати - брала кредит - але ж цим інстанціям нічого не доведеш... на жаль... Це тягарем лягає на кишені підприємця і одразу відображається на ціні товара. До речі, про кредити - було б добре щоб для початку держава створила програму підтримки – нормальне, з малими відсотками кредитування, робочої сили – наприклад, брати і навчати студентів і не платити, допустимо, за них 3 місяці податків. Також для мене було б цікаво дізнаватися про партнерські програми для бізнесу з іншими країнами. Я знаю, що вони є, але нас ніхто про них не повідомляє. Стало важко працювати з банками - бо немає гарантії збереження коштів - ось зараз, наприклад, у нас "зависли" гроші на рахунках Надра Банку. І чи повернуть їх - невідомо. А це і заробітня плата працівникам, і податки, і оренда....»

Тобто програми підтримки МСБ є, але кіровоградські підприємці дію програм по розвитку бізнесу практично не помічають, Тим часом їхні очікування на співпрацю з владою якраз і відповідають практиці ЄС про гарантії кредитування та дерегуляцію ведення бізнесу. Так, за інформацією аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», в ЄС радять робити головний акцент на побудові правильної макроекономічної політики - створення умов, за яких дрібний бізнес сам буде народжуватися і розвиватися без допомоги з боку держави. Мається на увазі боротьба з інфляцією (при низькій інфляції знизяться і ставки кредитування, тобто фінансові ресурси будуть доступнішими навіть для малих підприємств), полегшення податкового тягаря, введення більш лояльних правил бухгалтерського обліку і спрощення бюрократичних процедур на всіх рівнях.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити