Кіровоградщина: чому і за якою системою мають відбутись місцеві вибори? (ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1296

Експерт Реанімаційного пакету реформ, Вадим Міський, у Кіровограді розповів про законопроекти щодо місцевих виборів. Він переконаний, лише один законопроект із 4 запропонованих дасть дійсно відкриті списки на виборах, інші ж підміняють поняття і є «прихованою мажоритаркою».

«Вибори вже не за горами, вони відбудуться цієї осені і не можна обирати місцеві ради за старим законом. Думаю з цим погодяться усі і виборці, і депутати місцевих рад, і міські голови. Старе законодавство містить чимало корупційних ризиків. Зокрема це обрання половини кожної ради за мажоритарною системою. Це призводить до того, що кандидати просто купують своїх виборців за гречку, олію чи концерти. В результаті набравши 25-30 відсотків голосів може стати депутатом, а 75 відсотків людей на окрузі залишаються не представленими», - пояснює експерт.

Довідка. Мажоритирна виборча система — порядок визначення результатів голосування, коли обраним вважається кандидат, який одержав на виборах більшість (абсолютну чи відносну) голосів виборців.

Іншою проблемою є закриті партійні списки, які вбивають демократію.

«Інша проблема це закриті партійні списки, за якими обирається 50 відсотків депутатів місцевих рад. Закриті списки це можливість партійного вождя на місцевому рівні вирішувати хто буде депутатом. Людина голосує за партійний бренд, а отримує в раді депутатів, яких можливо не знає в обличчя. Хто відповідно стане депутатом вирішує місцевий «бос» партії», - пояснює координатор Реанімаційного пакету реформ.

Вирішити цю проблему можуть відкриті партійні списки.

Довідка. Відкриті списки — така форма партійних списків, що надає право виборцям виражати своє ставлення до кожного з кандидатів, занесених у конкретний партійний список. Для цього в виборчому бюлетені вони вказують, кого з кандидатів від даної партії хотіли б бачити обраним у першу чергу, кого в другу, тощо.

Всі партії, що ввійшли до коаліції зобов’язались реформувати виборче законодавство, головною нормою якого будуть відкриті списки. Нині існує кілька проектів закону про вибори.

Перший з них зареєструвала фракція «Батьківщина» в повному складі.

«Цей законопроект, хоч і містить слова «відкриті списки» по суті повністю пропонує модель закритих списків з маленькими нюансами. Саме тому експертне середовище наполягає, що в такому вигляді ухвалювати закон не можна», - зазначає Вадим Міський.

Наступний законопроект зареєстрував екс-мер Чернівців Микола Федорук, а насправді писали його експерти «Асоціації міст України». «Це такий мікс з 9 виборих систем для місцевого рівня. Відкриті списки там описані досить непогано, але через те, що виборчих систем забагато, ми наполягаємо на тому, що це неможливо буде навчитись і реалізувати до найближчих виборів» - коментує експерт.

Третій законопроект зареєстрований від робочої групи при голові Верховної Ради, яку очолював Олександр Черненко. Там власне ідеться про відкриті списки для обласних рад, міськрад великих міст, а от районам, маленьким містам і селам пропонується обирати за багатомандатною мажоритаркою.

«Останній законопроект розробляв Руслан Князевич, а подав його депутат Попов, теж говорить про відкриті списки, але насправді це є прихована мажоритарка. І ми будемо просити депутатів не підтримувати цей законопроект», - пояснив експерт.

Далі експерт загострив увагу на проекті Черненка.

Відповідно до районного поділу в місті, кожен район міста буде округом Відповідно в Кіровограді буде два округи. Партія формує обласний список, на наступному етапі він розбивається на районні списки.

На дільниці виборець стикнеться із нестандартною формою бюлетеню. Цей список не буде дуже довгим, а навпаки: лише дві колонки. Виборець голосує за номер політичної партії, яку він хоче підтримати, а потім необов’язково, а за бажанням він виділяє у списку політичної партії кандидата, якого він гарантовано хоче бачити в раді.

Там, де вибори будуть проходити за багатомандатною мажоритаркою система трохи інша. Якщо раніше село ділилось на 12 одномандатних округів: один округ – один кандидат, то із прийнятими змінами село ділитиметься на 3 округи, кожен з яких обиратиме 4 депутати. Бюлетень тут буде виглядати точно так само як і на звичайних мажоритарних виборах: виборець віддає голос за одного кандидата, а депутатами стає четвірка лідерів в окрузі.

«Вибори за новою системою – чи не перший шанс для України обрати депутатів, які дійсно репрезентують громаду», - підсумовує експерт РПР.

Анастасія Дзюбак

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити