Приваблива зовнішність - запорука працевлаштування

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1675

Роботодавці охоче беруть на роботу кандидатів без досвіду, якщо вони мають приємну зовнішність.
Кандидати з «приємною», «охайною» і «привабливою» зовнішністю найбільш затребувані в сфері продажів та адмінперсоналу. «Презентабельний» вигляд важливий, якщо Ви хочете бути «обличчям» компанії, тобто працювати у фронт-офісі або сфері продажів. Вакансії з вимогами до зовнішності зазвичай стосуються працівників з невеликим досвідом роботи.

У 2012 році на сайті hh.ua було розміщено більше 3 тис. вакансій з особливими побажаннями до зовнішності кандидатів. Майже 2 тисячі з них стосувалися пошукачів з «приємною зовнішністю». Трохи більше 1 тис. вакансій містили вимогу мати «презентабельну зовнішність». «Приваблива зовнішність» зустрічається набагато рідше – лише у 100 вакансіях за рік. У 41 вакансії шукали кандидатів з «охайною зовнішністю». Деякі пропозиції роботи згадували «і гарну зовнішність», вони пропонували роботу менеджерові з продажу, фітнес-тренеру та круп'є (дилеру в казино).

Крім зовнішності роботодавці «пакетом» висувають й інші умови: стать, вік і навіть характер. Наприклад: у міжнародний холдинг потрібен радник президента з загальних питань – жінка, від 30 до 40 років, яку вирізняє презентабельна зовнішність, високий інтелектуальний рівень, стресостійкість, комунікабельність та відповідальність. Виробник алкогольної продукції шукає помічника керівника – дівчину 24-28 років, з приємною зовнішністю та комунікабельну.

Іноді у вакансіях для представників фронт-офісу презентабельний зовнішній вигляд може доповнюватися такими якостями, як «діловий», «доглянутий» та «охайний». Все це синоніми поняття «business look». У пропозиціях роботи в сфері послуг, де зовнішній вигляд працівника має викликати безпосередню довіру клієнта, «охайна зовнішність» розшифровується детальніше. Наприклад, від бармена зажадають наявність доглянутих рук, чистого волосся і приємної усмішки.

Дуже рідко роботодавці вказують вимоги до статури та фігури пошукача. Наприклад: «спортивний клуб бажає взяти на роботу менеджера по роботі з клієнтами – жінку віком 21-33 роки, з хорошою фізичною формою (струнка фігура без зайвої ваги) і хорошими зовнішніми даними».

Трапляються і вакансії, де «спортивність, підтягнутість, відповідність ТОП-менеджменту» роботодавець називає «європейською зовнішністю».

Найчастіше вимоги до зовнішності кандидатів характерні для профгалузей, пов'язаних з продажами товарів чи послуг. Більше третини таких вакансій – у сфері продажів, 24% – адмінперсонал. На третьому місці за частотою – вакансії для пошукачів-початківців, які лише виходять на ринок праці. Також важливий зовнішній вигляд для охочих працевлаштуватися у профгалузі туризму та маркетингу.

Показово, що для пропозицій з окремо визначеними вимогами до зовнішності досвід роботи не дуже важливий. У 43% вакансій від пошукачів не очікується досвіду роботи, а майже в половині очікується малий досвід – від 1 до 3 років. Лише в десятій частині випадків із пунктом про зовнішність кандидатів роботодавцям потрібен працівник із досвідом роботи більше 3 років.

Середня зарплата у вакансіях з вимогами до зовнішності кандидата починається з 3800 грн. Третина вакансій – на зарплату більше 5500 грн. А десята частина має зарплатні пропозиції, починаючи з 10 700 грн.
Більшість вакансій – для повної зайнятості і повного робочого дня, хоча у 7% пропонується часткова зайнятість. Гнучкий графік зазначений в 11% випадків, а змінний – у 9%. Трапляються також пропозиції для проектної роботи, стажування та волонтерства.

Прагнення роботодавців приймати на роботу пошукачів з певною зовнішністю коментує Тамара Марценюк, фахівець з гендерних досліджень Києво-Могилянської Академії: «Упереджене ставлення до людей в залежності від їхньої зовнішності (або лукізм, від англ. look – зовнішній вигляд) вважається однією з форм дискримінації на ринку праці (разом з сексизмом, ейджізмом тощо). Краса – це той капітал, який може бути вдало використаний працівниками заради матеріальних або інших вигод. Жінки його частіше використовують, оскільки мають менше ресурсів для вдалої інтеграції на ринку праці, ніж чоловіки. Є професії (як, наприклад, у сфері модельного бізнесу, шоу-бізнесу), де привабливий зовнішній вигляд купується роботодавцем, і це – умова роботи. Але для більшості професій зовнішній вигляд повинен відповідати хіба що правилам ділової етики, дрес-коду. Незважаючи на це, у вакансіях (не завжди доречно) можуть зазначатися додаткові вимоги до зовнішнього вигляду. Пошукачі, які не мають «приємного» або «презентабельного» зовнішнього вигляду, не мають шансів отримати хорошу роботу».

Дослідження проведено на основі бази даних вакансій Міжнародного кадрового порталу hh.ua в Україні у грудні 2012 року.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити