Кіровоград: закінчення терміну депозиту - не підстави для банку повертати гроші

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1796

У Кіровограді, як і по свій Україні, все частіше виникає ситуація, коли клієнти банку стають його заручниками. Дрібні банки регулярно «лопають» залишаючи надіятись на державні відшкодування, а у деяких ще працюючих банках забрати свої гроші неможливо.

Історія одного вкладу

Кіровоградка Марина Шевченко і її чоловік - інваліди I групи. Вони не мають змоги працювати і живуть лише за рахунок державної допомоги по інвалідності, яка за останні чотири роки не збільшувалась.

- Мені дуже важко ходити, а з роками мій стан здоров’я тільки погіршується, ускладнення хвороби даються в знаки: біль у попереку, ослаблення м’язів. Через це, хоча я і маю освіту викладача англійської мови й літератури, я ніде не працюю. Уявіть як воно, прожити на пенсію, коли ціни зросли в декілька разів. У 2014 році через кризу з фінансами стало геть скрутно. Пенсії не підвищили ні на копійку, в той час, як ціни злетіли до небес. Тому ми вирішили оформити у банку «Фінанси та Кредит» доларовий депозит. Хоча сума вкладу в нас була зовсім невелика, відповідно і процентів ми отримали б небагато, але криза настільки нас «підкосила», що ми подумали, що будь-який «додаток» до тих копійок, що ми зараз отримуємо від держави, теж гроші. – розповідає Марина. - Думали, будемо на відсотки хоча б оплачувати якусь частину комунальних послуг, адже зараз за несплату комуналки, без ніяких попереджень і розгляду, чи є в людини кошти на оплату, квартиру відключають і від електроенергії, і від води, і від газу.

Коли 19 листопада 2014 року Марина віднесла гроші до банку його працівники переконували – на їх роботі криза не позначилась, всі вклади банк віддає до копійки і відразу.

Але за рік відсотки по депозиту родина так і не отримала. Більше того, банк відмовився видавати і сам депозит по завершенню терміну вклад.

Мало того, що протягом всього часу розміщення депозиту, банк не сплачував ні копійки відсотків, ще й по закінченню строку розміщення вкладу (19-го червня 2015р.), банк взагалі відмовився віддавати не тільки депозитні відсотки, а й саме тіло депозиту.

-16 червня я заздалегідь попередила банк про свій намір забрати депозит, написавши заяву на видачу мені депозиту у готівці. Думаю собі: «сума зовсім крихітна, мають віддати». У відповідь на мою заяву, мені відповіли «Заяву ми приймемо, але з готівкою зараз проблеми, тому не знаю, що буде 19-го червня, по закінченню Вашого вкладу», - роповідає жінка.

Коли 19 червня, попри проблеми зі здоров’ям Марина таки прийшла у банк за грошима, їй повідомили, що валютні рахунки вкладників банку заблоковані внутрішнім розпорядженням і запропонували продовжити депозит. Саме розпорядження вкладниці показувати відмовились.

Марина відправила лист-скаргу до головного офісу Банку «Фінанси та Кредит» на їхнє Кіровоградське відділення №38, попросивши зглянутись на стан здоров’я і повернути депозит. Судячи з повідомлення про вручення з Укрпошти, скаргу в головному офісі отримали, але ніякої відповіді досі немає. Також Марина написала листа до обласного управління НБУ.

- Можна тільки уявити, наскільки принципово банку утримувати гроші вкладників хоч би там що, якщо навіть мені, людині, яка «приповзла» до банку на милицях, відмовили видати мою мізерну суму,– розповідає вкладниця.

Фактично банк порушує статтю 1060 Цивільного кодексу України ( «договір банківського строкового вкладу укладається на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку») і незаконно користується чужими коштами.

Окрім того, що за законом Марина має право на свої гроші, зараз вони їй конче необхідні, адже от-от вона має зробити новий протез.

- Я зараз не маю на чому ходити, бо елементарно не маю за що поїхати до Києва і добратися там на таксі до інституту протезування, щоб зробити новий протез замість старого, вже вщент зламаного. Я не можу їздити сама, мене супроводжує чоловік. Тож всі витрати зростають вдвічі. А грошей зовсім немає. Чому я, людина з вкрай слабким здоров’ям, з пенсією, котрої ледве вистачає оплатити комунальні послуги, купити їжі в соціальному відділі магазину та одежу в секонд-хенді, маю спонсорувати людей з великими статками, ба навіть просто зі здоров’ям і безліччю можливостей заробити гроші? Невже у них більша ніж у мене «криза» і більш «скрутний фінансовий стан». Невже їм гірше ніж мені? – каже Марина.

Очевидно, попереду у Марини судова тяганина. Але її історія не поодинока.

На сайті Мінфіну скаржаться на банк і владники з інших міст.

 18 червня банк "Фінанси та кредит" звинуватила в грошових махінаціях і компанія Пластик карта.

- Десь, починаючи з січня, ми стали отримувати від наших зарубіжних партнерів сигнали, що гроші не дійшли до одержувача. У підсумку, розібравшись у ситуації, ми з'ясували, що за 2 місяці банк "Фінанси і кредит" не відправив близько 570 тисяч доларів і близько 37 тисяч євро. При цьому з рахунку компанії Пластик карта банк списав гроші вчасно , - повідомив фінансовий директор Пластик карти Дмитро Зубко на шпальтах «Кореспондента».

Як забрати гроші?

По-перше, клієнт, який опинився у подібній ситуації, може написати заяву про проблему в обласне управління Нацбанку, як це зробила Марина.

По-друге, звернутись до суду.

«Відповідно до норм Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).
За договором банківського строкового вкладу банк зобов’язаний видати вклад та нараховані проценти за цим вкладом із спливом строку, визначеного у договорі банківського вкладу.
З опису ситуації видно, що вкладник свої зобов’язання перед банком виконав добросовісно та повністю. Натомість банк порушує свої зобов’язання за договором, що є неприпустимим та тягне за собою певні наслідки.
В даному випадку у вкладників є всі підстави для звернення до суду з позовом про стягнення суми вкладу; нарахованих процентів, при чому не тільки за встановлений договором строк вкладу, а за фактичний час користування банка грошима клієнта; встановлених договором штрафних санкцій; завданих збитків, якщо такі є, та моральної шкоди», - коментує юрист Геннадій Нікішов.

Проте, як переконують у банківських колах, хоча суд і прийме рішення на користь клієнта, це не означає, що він отримає гроші, адже у банку цих грошей просто немає.

Ситуація може вирішитись у двох випадках. Банк може почати нормально працювати, отримавши рефінансування чи стабілізаційні кредити від НБУ. Або клієнту доведеться чекати поки банк буде виведений з ринку і гроші повернути через Фонд гарантування вкладів (законодавство гарантує повернення грошових вкладів у межах 200 тисяч гривень).

Марта Луцька

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити