"Нафтогаз України" у суперечці з "Газпромом" рівняється на захід

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 795

Україна за підсумками 2012 року скоротила споживання газу порівняно з 2011 роком на 5,66% - до 48,761 млрд. куб. м. Згідно з повідомленням компанії «Укртрансгаз», споживання газу в Україні за грудень склало 8,957 млрд. куб. м, що на 2,74% нижче за показник аналогічного періоду минулого року. Ціна на російський газ для НАК «Нафтогаз України» в четвертому кварталі 2012 р. збільшилася в порівнянні з третім кварталом на 1% - до 430 доларів за тис. куб. м з 426 дол. за тис. куб. м. У першому кварталі 2012 року ціна російського газу склала близько 416 дол. за 1 тис. куб. м, у другому - 425 дол. за 1 тис. куб. м.
Середньорічна ціна на російський газ, закладена у державний бюджет України на 2013 рік, становить $421 за тисячу кубометрів.

Тож не дивно, що «Нафтогаз України» має намір у 2013-му і в наступних роках знижувати обсяги закупівлі російського газу. Під час безперервних переговорів у Білокам'яній російським партнерам втовкмачують, мовляв, за такою невиправдано високою ціною і в такій кількості купувати безглуздо, брати-слов'яни своєю непоступливістю лишень змушують українців переходити на альтернативні види сировини. Звичайно, якщо газ подешевшає, «Нафтогаз України» його закупить в обсягах, обумовлених на початку 2009 року за участю тодішнього прем'єра Юлії Тимошенко. Якщо ж в істотній знижці нам відмовлять - споживання з кожним роком неухильно знижуватиметься. 

У 2012 році Україна закупила 27 мільярдів кубометрів газу, у поточному році цей обсяг планують зменшити.
Російський газовий монополіст «Газпром», за попередніми даними, в 2012 році продав Україні 33 мільярди кубометрів газу, повідомляють Reuters та низка російських інформаційних агентств, що цитують заступника директора департаменту зовнішньоекономічної діяльності "Газпрому" Віктора Валова.

Представник «Газпрому» при цьому уточнив, що даний обсяг включає газ, що куплений підконтрольною бізнесменові Дмитру Фірташу компанією Ostchem Holding Limited.

Довідка «Гречки» Ostchem Holding AG - холдингова група, що об'єднує групу хімічних підприємств, які виробляють мінеральні добрива, органічні кислоти, діоксид титану. Ostchem Holding AG володіє компаніями та підприємствами в Східній і Центральній Європі, Центральній Азії, включаючи Україну, Естонію, Росію, Швейцарію, Італію і Таджикистан. Закупівлі природного газу у «Газпрому» для українського ринку здійснює Ostchem Holding Limited (Кіпр), що входить до підконтрольної бізнесменові Дмитру Фірташу Ostchem Group.
В ході телефонної конференції у четвер Валов також заявив, що російський газовий холдинг, як і раніше, не бачить підстав для перегляду ціни на природний газ для України. "На даний момент підстав для перегляду ціни немає", - цитує Валова агентство «Прайм». За його словами, поставки ведуться на основі довгострокових контрактів, у яких закладено принцип take-or-pay ("бери або плати") у відношенні 80% контрактного обсягу.
При цьому, відповідаючи на питання про обсяги поставок, Валов відповів: "Скільки візьмуть - стільки ми дамо".
Україна є привабливим і ємним ринком для російських партнерів: закуповуючи 40 млрд. кубометрів газу на рік, вона йде на другому місці після Німеччини. Для «Газпрому» важливо мати гарантований збут і гарантований ринок, тому зниження обсягів закуповуваного Україною природного газу не може не відбиватися на фінансовому стані російського монополіста.

Коментар експерта

Директор енергетичних програм центру «НОМОС» Михайло Гончар:
- Перш за все, про штрафні санкції мова йти не може. Принцип "бери або плати» не є тотожним поняттю «штрафні санкції», по суті, це випливає з контракту. Якщо «Газпром» вирішить пред'явити претензії, безпосередньо без арбітражної інстанції він зробити цього не зможе. Іншими словами, в арбітражному суді юристи російського ВАТ мають доводити, що Україна, на їхню думку, відібрала неповний обсяг законтрактованого газу.

З точки зору трактування принципу «бери або плати» ситуація неоднозначна. У контракті не розписаний механізм і тому створюється ситуація невизначеності.

Якщо ж брати до уваги вчорашню заяву «Газпрому» про закупівлю Україною 33 мільярдів кубометрів газу, то, в принципі, це майже дорівнює мінімальному річному обсягу, який повинен викуплятися Україною. Нагадаю: він становить 33, 28 млрд. Звісно, певні різночитання таки з'являються. До прикладу, як «Газпром» буде трактувати закупівлю Україною газу, маючи на увазі, що контракт підписувався не з державою, а з «Нафтогазом України», але при цьому газ закуповувався ще й компанією Ostchem Holding AG, яка не є резидентом України.
Зрозуміло, кожна зі сторін трактує те, що відбувається, на свою користь. Ось і виникає колізія ...

Факт зменшення закупівель російського газу - позитивний, з одного боку. Однак Україні треба бути готовою до можливих арбітражних дій з боку «Газпрому». У теперішньому стані російського газового монополіста (коли обсяги продажів на європейському ринку не просто стагнують, а й різко падають), подібні дії були б ризикованими.

- Себто, Україна неабияк зекономила, порушуючи контракт з росіянами?

- Ймовірно, заощадила. Але цей ефект нестабільний, необхідно все одно закріпити його додатковими угодами, знайти інструменти мінімізації ризиків за результатами поточного року. У 2013-му планується ще більше зниження обсягів закупівлі і це напевно обіцяє «випадання» за мінімальний річний обсяг по газу.

У 2009-2011 роках Україна, навпаки, брала в Росії більше газу, ніж значилося в контрактах. Ця обставина, у разі подання ВАТ «Газпром» позову в Стокгольмський арбітражний суд, також буде врахована. Якщо ми уявимо собі, що арбітраж прийме рішення на користь України, - ефект теперішньої економії буде знівельовано ефектом штрафних санкцій.

«Газпром» теж в роздумах. З одного боку, недоодержане на європейському ринку можна спробувати взяти з України. З іншого, - існує небезпека того, що на саме російське ВАТ обрушиться вал позовів від партнерів. Буквально вчора деякі з них - щоправда, поки у формі побажань - висловилися за зниження цін на закуповуваний у росіян газ. Що означає додаткові втрати для «Газпрому».

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити