Яка якість води у водогонах та колодязях Кіровоградщини

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1541

Якість питної води в селах погіршується. Про це свідчать результати її моніторингу держсанепідслужбою області.

Сільські водогони

Близько 20% сільського населення забезпечуються централізованим водопостачанням.

Під наглядом держсанепідслужби області знаходиться 215 сільських водогонів централізованого водопостачання. З них протягом 2014 року офіційно на баланс місцевих органів виконавчої влади та самоврядування взято 14. Частина водогонів залишається без власників (у Маловисківському, Олександрійському, Бобринецькому, Новоархангельському районах), що свідчить про їх безконтрольність. У Бобринецькому районі один водогін ліквідовано в зв’язку з тим, що тривалий час не функціонував і мережу демонтовано, в Устинівському районі - за рішеннями сільських рад два „питні” водогони переведені в „технічні”, тобто вода з них може використовуватись тільки для господарсько-побутових потреб, не для пиття. Це пов’язано і з санітарно-технічним станом споруд водозабору, і з якістю води, що постачалась населенню.

За результатами вибіркових обстежень водогонів найчастіше мали місце наступні порушення: незадовільне утримання зон санітарної охорони навколо водозабору чи водонапірної башти, відсутність санітарного паспорту на підземне джерело водопостачання, відсутність виробничого лабораторного контролю якості води при її заборі та в мережі, порушення термінів обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників декретованого контингенту. Мережі, обладнання, виробничі приміщення більшості водогонів знаходяться в незадовільному санітарно-технічному стані, їх обслуговування незадовільне, відсутні технологічні регламенти на водопостачання населенню, що вимагає Закон України „Про питну воду та питне водопостачання”. Недостатнє або взагалі відсутнє фінансування призводить до поступового занепаду системи водопостачання, внаслідок чого погіршується якість питної води.

В окремих районах гостро стоїть питання забезпечення населення питною водою не тільки в якісному, але і в кількісному відношенні. Частина населення 67 сіл забезпечується привозною водою.

У 2014 році досліджено 1044 проби води з сільських водогонів за санітарно-хімічними показниками, з них вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 не відповідали 17,1% (2013р. – 15,8%); 1968 проб - за бактеріологічними показниками, з яких не відповідали - 3,7% (2013р. – 4,9%). По Україні відповідно – 21,0 % та 5,5 %.

Вода з громадських колодязів

80% жителів сільських населених пунктів забезпечуються водою з джерел нецентралізованого водопостачання, переважно - з індивідуальних колодязів.

Під наглядом держсанепідслужби області знаходиться 3080 джерел нецентралізованого водопостачання, в т.ч. 2832 колодязі громадського користування, 3 каптажі, 245 артезіанських свердловин.

За поточний період 2015 року держсанепідслужбою області з колодязів, каптажів, свердловин відібрано 1191 пробу води для досліджень за санітарно-хімічними показниками, з них не відповідали нормативу 66% (2014р. - 59,6%, 2013р. - 52,9%). Найбільше проб, що не відповідають нормативу, в Маловисківському – 93%, Новомиргородському – 84%, Знам'янському – 82%, Олександрівському – 73%, Ульяновському – 77%, Гайворонському районах – 72%, м. Кіровограді і Кіровоградському районі – 68%, Голованівському – 66%, Онуфріївському – 66%, Бобринецькому – 63%, Олександрійському – 62%, Петрівському районах – 53%. В решті районів - від 30 до 50%. Відзначаються перевищення допустимих показників загальної жорсткості, сухого залишку осадів, заліза, нітратів і аміачних сполук.

Досліджено 1075 проб води за бактеріологічними показниками, з яких не відповідають нормативу 11,2% (2014р. - 12,5%, 2013р. - 17,3%). Найбільше - по Новоукраїнському району - 71%, Олександрійському - 43%, м. Олександрії - 30%, м. Кіровограду, Кіровоградському району - 29%, Світловодському - 20%, Бобринецькому, Знам'янському, Гайворонському районам – по 13%.
Результати вибіркових досліджень води з свердловин протягом 2014 року виявили, що в 33% випадків реєструвалися перевищення допустимого вмісту активного радону-222 в 9 районах області: Гайворонському, Голованівському, Бобринецькому, Світловодському, Новоархангельському, Компаніївському, Вільшанському, Знам'янському та Кіровоградському. Найбільші показники перевищень зафіксовані в Компаніївському – в 3,6-5,8 раза, Гайворонському - до 4 разів, Знам'янському та Кіровоградському районах - в 3,3-3,7 раза.

За результатами виявлених відхилень протягом поточного року держсанепідслужбою області винесено 85 постанов на обмеження використання води для питних потреб.

Не пий з колодязя

Особливої уваги заслуговує стан води в сільських індивідуальних колодязях. Так, за І півріччя ц.р. перевірена вода в 705 індивідуальних колодязях, в 484 з яких (68,7%) виявлено перевищення вмісту нітратів (за І півріччя 2014р. – 41%). Постановами обмежене використання такої води для питних потреб з 66 колодязів.

За матеріалами сайту Головного управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+2 # Олена Миколаївна 18.08.2015, 12:49
Дослідили сільські водогони, а міські хіба краще. Мешканці міста Долинсько взагалі пьють технічну воду. Скільки ми писали про це у всі інстанції - тихо. Всі затихли перед виборами.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити