Поради батькам: як правильно обрати форму і портфеля для школяра

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1959

Напередодні нового навчального року для батьків набуває актуальності питання: як правильно підібрати одяг, в тому числі шкільну форму, та ранець, щоб продукція не вплинула на здоров’я школярів? Це пов'язано, насамперед з тим, що в області немає підприємств, які випускають шкільну форму, дитяче взуття та навчальне приладдя. Є лише окремі приватні підприємці, які займаються виготовленням натільної білизни.

Тому для батьків та інших дорослих, які турбуються про здоров'я дітей і шукають для них якісні товари, особливо натільні, Державна санепідслужба в Кіровоградській області надає декілька порад, дотримання яких дозволить уникнути шкідливих наслідків.

Відповідно до розділу 3. Гігієнічні вимоги до дитячих товарів Державних санітарних норм та правил “Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги”, які затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.12.2012 №1138, натільна білизна для дітей віком до 7 років повинна виготовлятися тільки з натуральних тканин і таких же трикотажних полотен, а для дітей віком з 8 до 18 років допускається виготовлення продукції з тканин і трикотажних полотен змішаного типу - з натуральних і штучних волокон.

Забороняється виготовлення панчішно-шкарпеткових виробів з хімічних волокон для дітей віком від 0 до 3 років. Дозволяється використання пряжі змішаних (50% натуральних і 50% хімічних) волокон для виготовлення панчішно-шкарпеткових виробів для дітей віком від 3 до 7 років.

Шкільна форма

Шкільну форму дозволяється виробляти із застосуванням змішаних тканин (з вмістом натурального волокна не менше 50%) - для дітей молодших і середніх класів, штучних волокон - для дітей старших класів; блузки і сорочки для дітей молодших і середніх класів дозволяється виготовляти з використанням натуральних тканин, для дітей старших класів - штучних тканин.

Шкільна форма повинна бути такого покрою, який не обмежуватиме вільні рухи та забезпечить тепловий комфорт організму відповідно до сезону року. Крім цього в Україні діє стандарт ДСТУ 4239:2003 "Матеріали та вироби текстильні шкіряні побутового призначення. Основні гігієнічні вимоги", де регламентується допустимий рівень шкідливих речовин у матеріалах для одягу дорослих та дітей. Дотримання вимог цих документів запобігає надходженню на наш ринок продукції сумнівної якості. Стандарт відповідає вимогам європейських екологічних стандартів Eko-Tex Standart 100 в частині показників екологічної безпеки текстильних та шкіряних матеріалів.

При виборі шкільного одягу, батькам, перш за все, необхідно звернути увагу на маркування, яке міститься на ярлику. Саме ярлик інформує споживача про якісні та інші характеристики товару та містить реквізити підприємства-виробника. На ньому подана інформація про волокнистий склад матеріалу, з якого виготовлений одяг. Віддавайте перевагу одягу з максимальним вмістом натуральних волокон.

Пам’ятайте, на виробі має бути додатковий ярлик у вигляді стрічки, який вшитий у шов виробу, де нанесені символи по догляду за ним. Таке маркування є гарантією того, що перед вами - товар добросовісного виробника. Не варто купувати шкільний одяг, якщо маркувальний ярлик закріплений булавкою або просто відсутній.

Ранець чи сумка? Рюкзак чи портфель?

Коли йдете купувати ранець, рюкзак чи портфель, обов'язково візьміть із собою дитину для того, щоб врахувати її бажання і приміряти його. Вибираючи між ранцем, портфелем, рюкзаком і сумкою, найкраще зупинитись на виробі з двома лямками. Рюкзак також не кращий вибір для дитини, оскільки в нього м'яка спинка. А сумка на одній лямці є серйозною причиною викривлення хребта.

Вимоги до ранця містить міждержавний стандарт ДСТУ ГОСТ 28631:2006 «Сумки, валізи, портфелі, ранці, папки, вироби дрібної шкіргалантереї. Загальні технічні умови».

Наявність світловідбивальних елементів, ортопедичної спинки, належна вага - основні вимоги до безпечного і якісного ранця.

Вага учнівського ранця або ж портфеля має становити не більше 1 кг, щоб не завдавати великого навантаження на хребет і плечі дитини.

Відповідно до пункту 6.8. Державних санітарних норм і правил (ДСанПіН) 5.5.6-138-2007 “Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей” загальна вага підручників із розрахунку на один навчальний день у комплекті з приладдям, не враховуючи вагу ранця, не має перевищувати допустимих гігієнічних норм носіння ваги на відстань до 3 км, а саме для учнів:

• I–II класів — 1,5–2,0 кг;

• III–IV класів — 2,0–2,3 кг;

• V–VI класів — 2,3–3,0 кг;

• VII–VIII класів — 3,0–3,5 кг;

• IХ–ХII класів — 3,5–4,5 кг.

Ранець повинен мати таку конструкцію, щоб під час носіння фіксувати хребет дитини, а саме - жорстку спинку і міцне дно. Жорсткість спинки ранця і її оббивка повинні запобігати тиску ранця та його вмісту на спину учня.

Довжина плечового ременя учнівського ранця має бути регульованою. Ширина плечових ременів повинна бути не менше 3-х см. Ширина учнівського ранця не повинна бути більша ширини плечей дитини, верхній край - не вище рівня плечей, нижній край - не нижче стегон.

Слід відмовитися від ранця, який носять на одному плечі, щоб уникнути викривлення хребта дитини.

Штучні та синтетичні матеріали, текстильні матеріали, вироблені з хімічних волокон та використані під час виготовлення ранця, мають бути дозволені органами охорони здоров’я.

Ранець має містити деталі з матеріалів контрастних кольорів, оздоблювальні деталі та фурнітуру зі світловідбивальними елементами на передніх, бічних поверхнях та на верхньому клапані ранця, що убезпечить дитину на дорозі, особливо в зимовий час, коли на вулиці темно.

Ранець повинен мати стійке забарвлення. Щоб перевірити це, слід без натиску протерти поверхню ранця сухою або вологою білою тканиною два-три рази. Якщо на тканині залишився слід фарби, то використані матеріали - неякісні.

Ранець має містити кишені або перегородки чи вкладиші замість кишень і перегородок, повинен бути з ручкою для носіння.

Всі шви на виробі мають бути без пропусків стібків. Кінці швів повинні бути закріплені. Шви та оздоблення ранця не мають бути грубими та врізатися в тіло дитини. Усі замки та блискавки на ранці мають легко закриватися і відкриватися. Гарантійний термін експлуатації з дня продажу - 30 днів.

Пам’ятайте: вся продукція для дітей, яка виготовляється та реалізується у торговельній мережі, повинна мати висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, що засвідчують безпечність даного товару для здоров'я вашої дитини.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити