Перейменування Кіровограда: між царицею, полем та річкою

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 7010

«Там де два українця, там три гетьмани»…і 33 варіанти назви для перейменування Кіровограда.

 

 

Напередодні громадських слухань щодо зміни назви, які відбудуться 27 серпня, «Гречка» вирішила підсумувати довгий процес публічних і не дуже обговорень.

Ім’я місту хотіли змінити давно

www.gre4ka.infoДискусії щодо змін радянської назви Кіровоград почались задовго до офіційного прийняття закону про декомунізацію. Ще з набуттям незалежності місцева інтелігенція переконувала – ім’я партдіяча місто носити не повинне. У 2004 дискусія розгорнулась з новою силою і хоча тоді, як і зараз, велика частина населення вважала, що перейменування не на часі, було проведене опитування містян. Кіровоградцям пропонували обрати між варіантами «Кіровоград», «Єлисаветград» та «інша назва». Думка людей спинилась на тому, що треба шукати альтернативний, інший варіант. І ще 10 років питання не зрушувало з мертвої точки. Тоді ж з’явився і варіант назви «Златопіль»
У свою чергу, з 2012 року за керівництва областю та містом «Партією регіонів» відбувалось активне просування назви Єлисаветград.

Після прийняття закону «Про декомунізацію» зміна назви стала вже не забаганкою, а обов’язком. Після цього з’явилось чимало новаторів з безліччю варіантів нового імені для міста. Загалом на сьогодні маємо наступні: «Єлизаветград», «Златопіль», «Степоград», «Інгульськ», «Благовіст», «Кропивницький», «Тобілевичі», «Слов’янопіль», «Бугогардівськ», «Лелеківськ», «Центральноукраїнськ», «Уранопіль», «Долеград», «Новокозачин», «Скіфопіль», «Лебідея», «Ексампей» та інші.

В червні 2015 в місті відбулась наукова конференція присвячена перейменуванню міста,під час якої акцентували увагу на варіанті, який до цього практично не звучав – Інгульськ.

За якими критеріями перейменовувати

Кандидат географічних наук Андрій Домаранський присвятив наукову статтю тому, як догодити всім і змінити назву так, щоб за кілька десятків років не перейменовувати знову.

Серед проблем на які наштовхуємося у процесі перейменування - відсутність ретельно і прагматично обґрунтованої альтернативи для теперішньої назви міста.

"У купі з відсутністю переконливих аргументів необхідності перейменування як такого, жодна з альтернатив наразі не має достатнього числа прихильників, аби здійснити заміну означення міста", - відзначає Домаранський.

Науковець стверджує - міняти назву треба. Але небезпечна ситуація російської агресії може навіть стати підставою для територіальних претензій, адже Росія вважає себе правонаступницею як Російської імперії, де виникла назва Єлисаветград, так і Радянського союзу, який породив Кіровоград.

" Теперішня назва міста – неприбуткова, оскільки не має достатньо широкого потенціалу для трансформації у символіку, привабливу для мешканців міста, та зовнішніх туристів – сувеніри, пам’ятники, концепт-заклади (музеї, галереї, кав’ярні тощо).

Досвід інших міст, що вдало користуються перевагами своєї назви (скажімо, український Львів), говорить про важливість цього аспекту. Теперішня назва міста – топографічно невиразна, оскільки не несе жодної інформації про те, де і в яких умовах розташоване місто, на теренах яких ландшафтів, поблизу яких цікавих об’єктів. Це перетворює його на «terra іncognita» не лише для зарубіжних туристів, а й для громадян України", - зазначає вчений.

Рекомендації щодо того як треба перейменовувати Домаранський також пропонує: назва має давати уявлення про розташування міста, передавати інформацію про його принади,породжувати чіткі образи із тлом розташування міста, легко трансформуватись у привабливий для туриста контент, не прив’язуватись до певної постаті, бути оригінальною і недражливою - об'єднувати громаду, а не дратувати почуття частини мешканців.

Якщо не Кіровоград, то…

Зараз в топі можливих назв Єлисаветград, Златопіль та Інгульськ.

Над можливістю повернути Кіровограду першоназву – Єлисаветград ще у 2013 іронізував письменник Юрій Андрухович

"То що, скажете, повертатися до початків, до витоків? До Єлисаветграда? Не найгіршою ж була для України Єлисавета - цариця: покохала Розумовського, Олексу, гетьманат повернула, Кирило - гетьман при ній у перуці й кафтані гоголем ходив. А могла б і Січ зруйнувати, як деякі. До того ж, кажуть окремі єлисаветяни, й цариця в тій історичній назві не цариця ніяка, а Свята Єлисавета – матінка Івана Хрестителя. Ми ж хіба не християни, щоб її цуратися? Ну так, маніпулювати свідомістю (особливо якщо в переважної більшості населення вона у критичному дефіциті) у нас навчилися філігранно".

Лобісти назви Єлисаветград апелюють до того, що це історична назва фортеці, на місці якої виросло місто, і те, що цариця Єлизавета, яка видала указ про заснування фортеці не має відношення до назви, а місто назвали на честь Святої Єлисавети. Очевидно, за такою логікою можна вважати і що Санкт-Петербург, заснований Петром І виключно на честь Апостола Петра, а не щоб втішити імперське самолюбство. Серед політичних кіл цю назву активно підтримують вихідці з «Партії регіонів».

Як відзначає у своїй замітці Вахтанг Кіпіані, для частині прихильників назви байдуже до її походження, адже вона асоціюється з красивою архітектурою і розквітом міста тих часів.

Другий варіант назви – Златопіль. Його активно пропонують з часів виникнення розмов про перейменування. 

Прихильники української назви знайшлись серед просвітян, інтелігенції, деяких політичних організацій, які вже умовно «перейменували» для себе місто. Зокрема, доктор філологічних наук Григорій Клочек пояснював: "Асоціації, що йдуть від цього слова, надзвичайно багаті і привабливі. Є в них і наша національна колористика (жовтизна золота і блакить степового роздолля), і древність, що відчувається в старослов’янському звучанні складників "Злато" і "Поль", і милозвучність, що так характерна для української мови (два "Л", три голосних, та ще й м'який знак)".

У червні 2015 року несподівано з’явився третій варіант, запропонований спеціально запрошеними до Кіровограда істориками – Інгульськ. Прихильники цієї назви вітають перейменування міста на честь річки. Історик Тарас Чухліб пояснює: "По-перше, це - назви поселень "Інгульська слобода", або ж "Інгульська" (сучасний Кіровоград поглинув його), "Інгульський Кам'янець". По-друге, назви адміністративної територіальної одиниці Війська Запорозького Низового - "Інгульська паланка" (інші назви "Інгульське відомство", "Інгул"), яку очолював полковник Інгульський. По-третє, це - гідроніми "Інгулець", "Малий Інгулець", "Інгульська Кам'янка" та похідний від цього топонім -- "Приінгулля". Топонім, який мав би у своїй назві корінь "Інгул" (нині місцева громада дедалі частіше використовує словосполучення "Місто на Інгулі")".

Разом з ідеєю подібної назви, яку відверто почали висміювати через нинішній стан річки на території міста, міська влада терміново вклала мільйон гривень у розчистку русла Інгулу. 

Підтримку назві висловили деякі представники кіровоградської інтелігенції, активно її просуває громадська організація «Спільна дія», яка знаходиться у сфері впливу нардепа Станіслава Березкіна. За його фінансової підтримки відбулася наукова конференція в стінках Кіровоградської міської ради.

Між двома «неімперськими» назвами

Якщо дослухатись до думки Голови Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятровича, про те, що Кіровограду потрібна не лише декомунізація, а й деколонізація, то ідея з іменем «Єлисаветград» не вписується у ці рамки.

Проте і в проукраїнських варіантах назви не все так просто, адже їх виникло безліч.

Питання зміни назви обласного центру обговорюють і на всеукраїнському рівні.

На шпальтах «Слова просвіти»  Дмитро Павличко, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка закликає: "Знаємо, місцева влада в місті над Інгулом не відхилила категорично нової назви для своєї землі, про яку йшлося на науковій конференції нещодавно в Кіровограді. Мудрі люди знайшли в давніх документах, що колись на території Кіровограда було поселення Інгульськ. Вони ж і порадили, що добре було б повернутися до цієї назви, як до першого історичного імені цього золотого, степового, українського земельного простору.

Та чи треба нам називати тюркським словом та ще й у неоковирній для української мови російській формі із закінченням “інськ” чудове місто і багатющу область із козацькою героїчною минувшиною. Інгул, Стамбул, караул, саксаул, Барнаул — це гніздов’я тюркської лексики, в якому козацькій українській землі дуже тісно. Чому тюрки чи татари, які поселилися колись над степовою нашою річкою і назвали її Інгулом, матимуть першість в історії міста та області, які поставали до життя як українські, козацькі території? Якщо ми вже збагнули, що Кіровоград і Єлисаветград — це одне і те ж російське, пригноблююче українську землю місто, то чи ж не є ідея Володимира Караташа назвати Кіровоград містом Богуна, Богуном, Богуноградом, а всьому народові цих земель дати святе наймення — богунівці, найкращою пропозицією, за якою стоїть постать вічно живої людини з нашої визвольної історії, із нашої тяжкої, але здобутої героїчної на полях крові великої, європейської майбутності?"

У свою чергу професор Микола Тимошик на шпальтах того ж видання вмовляє Павличка не розбурхувати бурю у склянці води, та не роз’єднувати місцеву еліту варіаціями назв.
Проте, вона вже розділена – між Інгульськом і Златополем.

Олександр Ратушняк, керівник обласної організації «Посвіти» спершу активно пропнував назву Златопіль, але згодом змінив власну думку.

"Так, спочатку я підтримував назву Златопіль, хоча до кінця вона мене не влаштовувала. Так, милозвучно, красиво, золоті поля і ландшафти. Але як ми можемо історичну частину Новомиргорода приплести до нашого міста? Але були люди старшого віку, які цю назву просували і ми їх підтримували, оскільки треба було боротись з імперсько - колоніальною назвою. Була версія Інгульськ. Її ще в 90-их роках пропонував Юрій Матівос, говорячи про Інгульську слободу, потім він обґрунтовував назву Новокозачин. Але нам все ж бракувало аргументів. У нас була дуже ампутована історична пам’ять за радянський період, нам намагались нав’язати, що тільки з приходом імперії тут з’явилась якась цивілізація. Навіть пісеньку склали «чудові генофонди завезла Єлізавєта». Ми наприклад себе нащадками тих «генофондів» не вважаємо, а вважаємо, що ми корінні нащадки козаків, які жили тут споконвіку.

Після науково-практичної конференції, знайомства з позиціями вчених я для себе відкривав купу нових аргументів за Інгульськ, які значно переважили Златопіль і тим паче Єлисаветград. По-перше, була Інгульська слобода, Інгульська паланка. Так, Інгул це слово ірано-тюркського походження. Але воно вже українізоване, інакше воно б тут не прижилося на стіьки років. Дніпро теж походить від ірано-тюркської назви Днапр, але хто скаже, що Дніпро – це не українське слово? До того ж, це світова практика. В Україні сотні міст названих на честь річок: Ужгород, Полтава, Харків. Річка Харків теж не презентабельна, але ж місто так назвали і ніхто не чіплється до стану річки.
Те, що я поміняв думку, я не вважаю за проблему. Навпаки, вважаю, що якщо людина здатна змінити думку під впливом аргументів, то вона перебуває на шляху еволюції. А якщо ми вперлись в одну назву незважаючи на те, є в нас якісь аргументи чи немає, це позиція неправильна. Людина має чути і прислухатися до аргументів», - пояснює громадський активіст.

У свою чергу Ратушняк не вважає, що наявність двох назв розпорошить голоси, які могла б набрати одна назва на противагу Єлисаветграду та і саме опитування серед містян вважає недоречним, адже воно дороговартісне і не має юридичної сили, а рішення про зміну назви обласного центру повинна приймати Верховна Рада.

А от уродженець Новомиргорода, з яким і асоціюється історична назва Златополя, письменник та кінорежисер Олександр Жовна, має іншу думку:

«Серед запропонованих найсолідніше звучить Єлисаветград. Однак його ідеологічна наповненість перекреслює історичну і в сьогоднішніх заідеалізованих реаліях сприймається в штики. Златопіль. По суті, я народився і живу в містечку з такою назвою, тому можу бути упередженим до неї. Однак, моя упередженість була зі знаком мінус і підказувала мені бути проти цієї назви. Все із-за того, що вона асоціюється саме з тією місцевістю про яку я сказав, а виглядає вона далеко не солідно. Але ж про це знаю тільки я і ще кілька тисяч златопільчан. А назва обласного центру готується для мільйонів і для них вона прозвучить достатньо милозвучно. Поміж усіх трьох найменш милозвучна Інгульськ, навіть без усяких асоціацій, та географічних прив’язок. Географічні чи історичні підстави згодом не згадаються, а залишиться лише власна назва міста. Вона ж має звучати красиво. Інгульськ - дуже не красиво, як на мене, навіть гірше ніж Крижопіль, хоч у складі цього слова й згадується досить інтимна частина людської анатомії, але звучить воно шляхетніше».

Більш різко висловлюється у соцмережі про можливу назву на честь річки громадська діячка і волонтерка Тетяна Бородіна:

«Не хочу , щоб місто носило назву Інгульськ, назвою пишатися потрібно! А тут, окрім комплексів, у жителів міста нічого не виникне... От Златопіль - нашими золотими полями дійсно можна пишатися ".

Сумнівно, що крапку у суперечці поставить громадське слухання. Згідно закону, риска в епопеї з перейменуванням має бути підведена вже до кінця листопада. Остаточне рішення приймуть на засіданні Верховної Ради України народні обранці.

Анастасія Дзюбак

 
Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
-4 # Alex 02.09.2015, 11:30
"Віктор 1"]Обговорення чітко свідчить що Сергій та Alex промосковська вата, "святі єлісаветградці" діють в інтересах Путіна
Господи,ну причем здесь Путин?! Шизофрения как следствие отсутствия аргументов,знан ий истории.
Цитата
 
 
+3 # Віктор 1 02.09.2015, 00:02
Обговорення чітко свідчить що Сергій та Alex промосковська вата, "святі єлісаветградці" діють в інтересах Путіна
Цитата
 
 
-9 # Alex 01.09.2015, 18:18
Переименование- внутреннее дело украинцев.Измен ения в Конституции-реа лизация Минских соглашений,то есть,продукт внешнего влияния на Украину.
На майдане мечтали первый месяц,затем пошли убийства,провок ации и сноваf,не без внешнего влияния-США в первую очередь.Подавил ись печеньками Нулад? "Бойтесь данайцев дары приносящих"!
Цитата
 
 
0 # Олег 01.09.2015, 15:23
переименование, как и вчерашнее побоище у стен Верховной Рады приводит только к вражде , недоверию и агрессии. Нет ни достойного имени, ни согласия среди людей. к сожалению, это только начало, дальше будет еще хуже. Совсем о другом мечтали люди на Майдане.
Цитата
 
 
-7 # Alex 01.09.2015, 13:21
Для дискредитации Елисаветград вплели Путина.И это сделали противники такого названия города. Но никак не сторонники.Не нужно с больной головы переносить на здоровую.Выдумы вать новые названия-значит поступать беззаконно.Но анархия майдана поставила страну на колени.Нужно уважать закон.
Цитата
 
 
+6 # Соня 31.08.2015, 19:50
дуже прикро, що історичну назву Єлисаветград заангажували під СВОЮ пропутінські посіпаки, але з цим нічого не подієш. при повернені до цієї назви вони кричатимуть всюди, що ми хочемо до них в кацапстан - не хочеться цього. з іншого боку не хочеться втрачати покровення святої Єлисавети... правильніше було б зупинитись на НОВІЙ нейтральній назві без будь-яких націоналістични х наголосів...
Цитата
 
 
+6 # Sergii 28.08.2015, 19:42
Цей Сергій не просто троль, а тролище, троляка.
Ну тролиш щиро, то троль.
А, коли за гроші провокаціями займаєшся, то й не гарно вже.
А, коли тебе з Алексом вирахують, і за твоєю ж пропозицією відправлять будувати нове місто - Українофобськ у Хитрожопинську область ?
Цитата
 
 
+5 # Олег! 28.08.2015, 17:08
Цитую Сергій:
Крім того свідомим ніхто не заважає постоїти свій город і назвати його Бандероград к приміру і переселиться туда. Одного невеличкого города хватило б, щоб остальним українцям було легше дихати


От і бачимо справжнє лице прихильників Єлисаветграда(п ереважно тролів).

У 1940 — на початку 1941 ріку нацисти розробляють кілька варіантів вирішення єврейського питання: пропонують Кремлю прийняти євреїв рейху в СРСР, ініціюють плани «Мадагаскар» (переселення всіх євреїв на цей острів біля берегів південно-східно ї Африки) і «Люблін» (створення єврейської резервації в окупованій нацистами частині Польщі, яка отримала назву «Генерал-губерн аторство»). Всі ці проекти не були реалізовані. Але врахуйте, що Українці - не Євреї. Того поселити нас в резервації не вийде. А ви собі їдьте додому, підкорюйте зауральє..
Цитата
 
 
-11 # Сергій 28.08.2015, 17:16
Українці якраз лишаться, а свідоміти побудують нове місто і переселяться туди повністю добровільно. Що вас не влаштовує?
Цитата
 
 
-6 # Alex 28.08.2015, 16:08
Чому обов'язково назву прив'язувати до історії?

Да потому,что история есть основа самоидентификац ии личности,семьи, народа,местной общины,которая строит и развивает город.Ампутация истории-дорога к варваству.
Цитата
 
 
-9 # Сергій 28.08.2015, 16:45
Крім того свідомим ніхто не заважає постоїти свій город і назвати його Бандероград к приміру і переселиться туда. Одного невеличкого города хватило б, щоб остальним українцям було легше дихати
Цитата
 
 
-2 # Andromey 28.08.2015, 09:48
Чому обов'язково назву прив'язувати до історії? Пройдуть роки зміняться люди, погляди, влада, обставини - почнеться все заново! Потрібно називати нейтральною, благодатною назвою. Наприклад: Добродар, Щедроземськ... Назви багаті за значенням і звучанням. "...Как вы яхту назовёте - так она и поплывёт!" Ваші думки?! З повагою!
Цитата
 
 
+4 # Віктор 1 28.08.2015, 06:47
Сергій, поясни, чому ти пишеш ЄлИсаветград? Воно ж називалося ЄлІсаветград.
Цитата
 
 
+5 # Серго Ру 27.08.2015, 14:13
Дійсно! Згадуючи історію завжди можна не зійтися до якої глибини потрібен нам цей історизм. Мова ж йде про те як сьогодні місто перейменувати на майбутнє життя! І так щоб і милозвучно і не соромно промовляти ту назву було б. Та й рашистам поводів називати нашу землю малоросійським Єлисаветградом те ж краще б не давати. Хоча я взагалі був проти витрачання коштів на перейменування, але чи ми зараз бідніші чим в 20-х роках при більшовиках були, коли перейменовували так як ідеологія їм підказувала? На сьогодні і на перспективу мені найкращим видається назва "Златопіль". А як Вам ця назва?
Кому не подобається, поясніть, будь-ласка чому?
Цитата
 
 
-8 # Сергій 27.08.2015, 14:26
Тіпа закос під старо-слов"янсь ку чи сербську. українською ж буде Золотопіль. Крім того Златопіль - це в Новомиргороді. А головне місто вже має назву Єлисаветград.
Цитата
 
 
0 # Sergii 27.08.2015, 14:29
У цій статті цілком аргументовано пояснили, чому саме НЕ Златопіль. Бо є вже Златопіль. Зараз це частина Новомиргорода, але до об'єднання двох районів, Новомиргородськ ого і Златопільського , це було окреме місто зі своєю історією.
Дмитрові Павличку, та й мені, подобається Богун, місто Богун.
А ще прозвучала цікава пропозиція - Улич.
Цитата
 
 
-7 # Alex 27.08.2015, 12:14
В первой половине ХУ111в. четкого, определенного понятия «город» не было. Регламент Главного магистрата 1721г. установил пятичленную классификацию городов. К большим относились такие, в которых насчитывалось 2-3тыс. дворов, небольшим-250дв оров и больше, остальные-малые города и слободы. Промежуточное место занимали внутренние города. В составленном в 40-х годах ХУ111в. словаре историка В.Н.Татищева читаем: «Город….есть место укрепленное или без укрепления, в котором многие домы разных чинов, яко военные и гражданские служители, купечество, ремесленники и чернь ….и все обсче называются граждане, состоит под властию начальства. Но у нас токмо тот городом имянуется, который уезд подсудной имеет, а протчие или крепости, или пригороды и остроги.» «Словарь русского языка ХУ111века»{1989 г.} дает еще одно определение города-крепость . kirovograd.prou a.com/article/2 009/11/13/12342 0.html
Цитата
 
 
-7 # Alex 27.08.2015, 12:11
[" ”Елисаветград-г рад, провинциальный город Новороссийской губернии, при реке Ингул, в которую здесь речка Сухоклей каменной впадает под 47.град.23мин. широты, построен с 1754 году под именем крепости Святой Елисаветы;там есть комендант и пограничный комиссар и над раскольниками командир: оттуда до Сечи запорожских казаков почитается около 200 верст»."-1773г. Географический лексикон Российского государства
Цитата
 
 
-6 # Сергій 27.08.2015, 11:17
Насправді сутуація не нова. Коли хтось апелює до древності . історичності. То виникає питання, як глибоко копати.
Ось наприклад ви хочете гуляти весілля за українськими традиціями. Тут питання , якими традиціями: які були у покоління ваших батьків, чи може бабусь, чи за традиціями 18-го століття скажімо.
Або коли кажуть віра предків, то більшість розуміє православ"я, але є і такі, що мають на увазі язичництво.
і т.д.
Цитата
 
 
+9 # Віктор 1 27.08.2015, 10:33
Єлисаветградчан ин, думайте, а потім пишіть. Ви ратуєте з Єлесаветград і при цьому стверджуєте що місто повинно мати ту назву, яку отримало при народження (заснуванні). Згадувалися Інгульська слобода та Новокозачин, при чому Єлесаветград?
Навіть якщо брати офіційну версію що місто засноване 1754 року, від фотреці Св.Єлисавети, то тоді місто повинно називатися: Св.Єлисавети, Свято-Єлисавети нськ, Санкт-Єлисаветг рад або Свято-Єлисаветг рад. Знову ж таки не Єлисаветград.
Цитата
 
 
+9 # TraLaLa 26.08.2015, 15:10
Цитую Сергій:
Це шось із розряду "українці викопали море". Ось є дані про чисельність українців. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%86%D1%96
Крім того , згідно перепису 1897 все православне населення Р.І. становило приблизно 85 млн. чоловік.

К 52 млн добавьте тех, которые погибли от голода...добавь те тех кто умер от массовых репрессий.
Цитата
 
 
-8 # Сергій 26.08.2015, 15:28
Ну так ви враховуйте, що в сім"ях тоді було по 5 дітей, тож населення відновлювалося, не зважаючи на голод і війну. В любому випадку не було революції 1917 року, то зараз би число українців перевалило б за 100 млн. точно.
Цитата
 
 
-8 # Alex 26.08.2015, 14:54
Ратушняк пишет:"У нас була дуже ампутована історична пам’ять.."
Я думаю,теперь это продолжается в отношении не только советской истории(а это не только концлагеря и голодоморы,но и технические,нау чные,военные,сп ортивные подвиги),но и в отношении истории имперской России,когда в результате реализации ее внешней и внутренней политики возник город.Казаки его строили,но исторической инициативой обладало правительство Елизаветы.Истор ия-единый,непре рывный процесс и "ампутаций" не терпит.
Цитата
 
 
-6 # Alex 26.08.2015, 14:48
Поскольку переименование города связано с реализацией антикоммунистич еских законов ,то следует признать,что Елисаветград не противоречит поставленной цели.Кроме того,поскольку не внесены изменения в закон о географических наименованиях,т о необходимо признать,что Елисаветград не имеет альтернатив.
Цитата
 
 
+11 # TraLaLa 26.08.2015, 12:34
Цитую Сергій:
-5 (рейтинг коментаря). і це ще не вечір. причому ні одної внятної відповіді. А я скажу друзі, що заважає.
Заважає те, що при радянській владі нас було 52 млн., будувалися нові міста і села.
А зараз лишилося 42 млн, села вимирають , міста пустіють. От і думайте


Шановний!!! Зважайте те, що ДО радянської влади нас було 80-85 млн.
Цитата
 
 
-10 # Сергій 26.08.2015, 12:51
Це шось із розряду "українці викопали море". Ось є дані про чисельність українців. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%86%D1%96
Крім того , згідно перепису 1897 все православне населення Р.І. становило приблизно 85 млн. чоловік.
Цитата
 
 
+7 # Sergii 25.08.2015, 13:02
Цікавий матеріал.
Дійсно, Єлисаветград звучить солідно.
Але ж проблема в тому, що в такому разі ми взнаємо колонізаторську брехню про дике поле, погодимося з тим русскім міром, який нав'язує нам Росія.
Мені подобається Богун.
Цікава пропозиція, яка нещодавно виникла Улич. .
Просто досить написати запит уличі і на картах буде видно, що дійсно ми живемо на землі уличів.
Чом би й ні?
Цитата
 
 
-11 # Сергій 25.08.2015, 13:59
не бачу прямого зв"язку Єлисаветграда з диким полем. Новы мыста можна засновувати не тыльки на пустому місці, а і в напр. такому густонаселеному краї , як Донбас чи Львівщина. І як правило коли місто засновується на місці села, а не поступово виростає з нього то і отримує нову назву. приклади : Комсомольськ Полтавської, Новий Розділ Львівської областей.
Цитата
 
 
-3 # Сергій 25.08.2015, 11:41
Наприклад в швейцарії є місцевість з найдожчою у світі землею, там мають будинку олігархи в усього світу, а поруч село і луг, де селяни випасають корів, наші туристи питають , як так, що це пасовище ще не продали під забудову, раз земля така дорога. І відповідь екскурсовода, що на референдумі років 300 назад селяни прийняли рішення, що тут буде пасовище...
Цитата
 
 
-9 # Сергій 25.08.2015, 11:41
Цитата:
Олександр Ратушняк, керівник обласної організації «Посвіти»...
саме опитування серед містян вважає недоречним,
... бо
рішення про зміну назви обласного центру повинна приймати Верховна Рада
замітьте, що всі ці типу демократи , як самі вони себе називають (а напротивагу собі попередню владу вони називають тоталітарною), виступають проти таких демократичних форм , як місцеве опитування (референдум). До слова сказати в Європі (напр. Швейцарії) жителі міст , сіл на повну катушку цим правом користуються і регулярно на місцевих референдумах вирішують поточні питання. А не ждуть поки за них це зробить верховна Рада)).
Цитата
 
 
-4 # Єлисаветградчанин 25.08.2015, 11:07
На мій погляд, всім цим особам заважає одне - політична заангажованість . Вони всі намагаються пропіаритися на будь якому заході, особливо ця тьотя з дитячим кулеметом. Наше місто має первозданну назву і питання стоїть не в перейменуванні міста, а в поверненні його історичної назви. Поясніть будьласка, якщо вас батьки назвали Тетяною, Миколою, Олександром, Григорієм, Тарасом, а народилися ви всі при радянському союзі, то чи будете ви змінювати свої ім*я. І якщоб, неприведи Господь, вас хтосьби насильно перейменував то чи не намагалися б ви повернути собі своє ім*я, те яке вам дали батьки при народженні.
Цитата
 
 
-17 # Сергій 25.08.2015, 10:36
Да серйозны комплекси у цих людей на фото. Ну був такий період монархії, були царі і цариці. у всьому світі так було. Будували вони міста і називали на честь своїх небесних покровителів. А при радянській владі оно скільки нових міст побудували , неперелічити. Теж і назви відповідні : Комсомольськ, Шахтарськ, Червоноамійськ.
Чому причепилися по цих назв, що заважає теперішнім українцям будувати нові міста і села і давати ім які хочуть назви???!!!
Цитата
 
 
-8 # Сергій 25.08.2015, 18:06
-5 (рейтинг коментаря). і це ще не вечір. причому ні одної внятної відповіді. А я скажу друзі, що заважає.
Заважає те, що при радянській владі нас було 52 млн., будувалися нові міста і села.
А зараз лишилося 42 млн, села вимирають , міста пустіють. От і думайте
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити