Суспільство

На Кіровоградщині планують створити 20 територіальних центрів психологічної допомоги військовим (ФОТО, ВІДЕО)

. 2728

На Кіровоградщині у всіх районах області планують створити територіальні центри психологічної допомоги військовим.

Це один із етапів програми організації надання медико-психологічної допомоги в області, що розробив Центр медико-психологічної реабілітації військових «Компас». Наразі він є єдиними Центром в області, який працює з психологічним станом мобілізованих і демобілізованих військових.

«Навіть при хорошій фізичні витримці, психотравми проявляються через певний період – 3-6 місяців. Вже зараз наших спецпризначенців «наздоганяють» Іловайськ, Дебальцево. Військові перебувають у госпіталі на лікуванні протягом 21 дня і можуть отримувати психологічну допомогу, однак потім реабілітація повинна проходити на територіях», - запевняє головний лікар Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів Вітчизняної війни Геннадій Сябренко.

Вже зараз, за інформацією «Компасу», який діє при госпіталі, психологічну допомогу отримали 629 учасників бойових дій. У центрі працюють 2 штатних психологи та 12 психологів-волонтерів, серед яких і колишні військові. Кожен з них має власний напрямок роботи: злагодження бійців перед виходом на бойові завдання, реабілітація після перебування в зоні АТО, особиста психологічна допомога, надання психологічної допомоги на полігонах й у військових частинах. На кожен етап проходження бійцем військової служби (мобілізація, перебування в АТО, ротація, демобілізація, повернення в мирне життя) розроблені спеціальні програми та методичні рекомендації. Раз на тиждень з хлопцями проводять заняття на свіжому повітрі.

До кінця цього року обласний госпіталь спільно з існуючим Центром планують створити подібні заклади в кожному районі області. Згідно з планом, таких має бути 20 центрів. У кожному працюватиме 3 людини: лікар, психолог та громадський активіст, який є учасником АТО або колишнім військовим.

«Над створенням таких центрів активно вже працюють Новгородка, Знам’янка, Новоукраїнка, Гайворон. Жодна територія не відмовилась працювати у цьому напрямку, навпаки усі зацікавлені. Але дуже складно знайти кваліфікованого психолога, який витримає роботу з військовими, їхніми родинами, сім’ями загиблих», - розповів «Гречці» Геннадій Сябренко.

Проблемою є і мала зарплатня таких психологів, незважаючи на їхнє доволі важке завдання. Так само у штатному розписі таких центрів не передбачений реабілітолог, хоча він має бути, адже медична допомога без психологічної, і навпаки, неефективна.
До кінця 2020 року в області планують створити і Міжрегіональний центр для реабілітації та оздоровлення військових, як демобілізованих, так і учасників бойових дій. Наразі, говорить головний лікар госпіталі, готується проект центру та підшуковується приміщення. Не виключено, що для центру використають приміщення одного з відомчих лікувальних закладів, які через реформу цього року оптимізують.

Такі центри психологічної допомоги в області є першопрохідцями, адже, крім нестачі кадрів, не вистачає і уніфікованих стандартів щодо надання такої допомоги військовим. Не зайвою була б і Державна програма з організації медико-психологічної реабілітації військових. Наразі усі методичні рекомендації і програми представниками Центру розробляється на основі консультацій з практикуючими психологами, лікарями, волонтерами, громадськими активістами і самими військовими.

Один із напрямків роботи психологів з військовими можна переглянути на відео. Заняття проходить на подвір’ї обласного госпіталю.

Світлана Дубина
Фото, відео автора

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама