Історія перейменувань Кіровограда від Юрія Матівоса

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 4286

Відомий кіровоградський краєзнавець Юрій Матівос на своїй сторінці у Фейсбук проаналізував громадські слухання стосовно перейменування міста Кіровограда та розповів історію перейменування Кіровограда з 1990 року. Подаємо текст із незначними скороченнями:

 - Словесна тріскотня навколо зміни назви Кіровограда, що набула принизливого для нормального суспільства протистояння, не суперечка поглядів, як може здатися простодушним людям. Науковим духом чи якоюсь аргументацією від неї й не пахне. Хоча б наближені до дискусійних пропозиції можна перелічити на пальцях однієї руки. На громадських слуханнях, що відбулися при міськвиконкомі, приклад розуміння змісту топонімічного антуражу показав лиш єпископ Кіровоградський і Голованівський Марк. Та й йому не вдалося дійти до мізків окремих присутніх у залі. 

А прозвучала пропозиція перейменування ще далекого 1990 року на тодішній площі Кірова з вуст одного з лідерів призабутого тепер РУХу киянки Лариси Скорик, прозваної народом за її переконання «залізною леді». Прибувши з групою полум’яних трибунів боротьби з комуністичною тиранією, вона свій емоційний виступ перед заповненою площею почала з оглушливого: ‘’Шановні єлисаветградці! Я сьогодні називаю вас так, бо вірю, що ви незабаром скинете з себе ганебне ім’я сталінського прихвостня, який вже кілька десятків років вказує пальцем туди, де він усіх хотів бачити». Окремим місцевим революціонерам патетика дуже сподобалася, їхні лідери сприйняли заклик «леді» як ще один засіб боротьби з «комуняками» і взяли його на озброєння. Демагогія завжди була повзучою. Та ще коли лунає з вуст ‘’вождів’’. Зрозуміло, нечуваний до того заклик гаряче сприйняли молоді борці за повалення комуністичного трону, бо вони так жадібно бажали «ковтка свободи». Як її здобувати – вони ще не усвідомлювали, визначили головним для себе – відкидати комуністичну топоніміку міста, відновлюючи «історичну», тобто ту, що була до 1917 року. Над змістом «історичності» ніхто не замислювався, а комуністів і ветеранів-патріотів жменька супротивників аж нітрохи не лякала.

Але «жменька» стала каталізатором тієї частини українства, яка усвідомила, що ні Кіровоград, ні, тим більше Єлисаветград, не можуть існувати на карті вільної України (про незалежність тоді ще мова не велася). Ініціативна група представників громадськості, що об’єдналася навколо недавно створеної обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців, звернулася з пропозицією створити при виконкомі обласної ради топонімічну комісію щодо заміни комуністичних назв на карті нашої області. Така комісія була створена 15 серпня 1990 року і затверджена сесією обласної ради. Нагадаю, це ще були комуністичні часи. На першому засіданні комісії, яку ми довірили очолити директору Державного архіву Кіровоградської області Сергію Шевченку (тепер доцент педуніверситету ім. В. Винниченка), постало питання пропозицій нової назви Кіровограда. І тут почалося…

Після виходу газети з повідомленням моєї пропозиції назвати місто Інгульськом мені зателефонував письменник і викладач педінституту М. Смоленчук: «Не годиться Інгульськ, у ньому оте нефонетичне "гу" відштовхує, слово має неукраїнське забарвлення. Я пропоную Золоте Поле. Ця назва суто українська, вбирає у себе красу наших ланів, кольори стиглого хліба і державного прапора України». Мої доводи про відмінність села від міста Микола Кузьмович не сприйняв. Колега Смоленчука, Г. Клочек, через газету наполягає на Златополі – там є чарівні два «О».

 З Канади приїздить наш земляк-дисидент поет Яр Славутич, дарує збірочку віршів, де написано, що вона видана у… Тобілевичах… З Києва надходить лист ще одного нашого земляка письменника і публіциста Сергія Плачинди. Заголовок пропонованої ним статті – «А все ж таки – Скіфопіль!!!». (Пізніше вона була видрукувана у «Літературній Україні»).

Все це – пропозиції відомих, видатних, знаних. Потім посипалися пересічні зі своїми категоричними вимогами. Тут вже справжній набір перлів: Золотоград, Славоград, Степоград, Українослав, Добропіль, Любомир, Сонцедар, Байгород, Центроукраїнськ, Уличі, Лелеки, Великі Лелеки, Лебедія, Трипільськ, ну, звичайно ж, знайомий з літератури Ялдабеш. Називаю не всі, їх було до чотирьох десятків. З 1991 року з обойми пропонованих назв автоматично випав Кіровоград – після заборони КПРС комуністи на деякий час ‘’залягли’’, у них виникли турботи ширшого масштабу – відновити рідну партію. За два роки вони свого домоглися… На той час не стало облвиконкому старого зразка, припинила свою роботу топонімічна комісія, непомітно вщухли пристрасті навколо перейменувань, керівництво міста своїми діями дало громадськості натяк на те, що влада йтиме протоптаною комуністами стежиною, прикриваючись національними символами. «Кіровоград був, є і буде, доки житиме покоління, виховане ленінською партією», - запевнили активні лідери комуністів. Питання зміни топоніміки відпало, обмежилися перейменуванням п’яти вулиць: Компанійця (Пашутіна), К. Лібкнехта (Преображенська), Р. Люксембург (Покровська), Я. Томпа (В. Пермська), Чапаєва (В.Бикова). Словом, пожертвували ‘’дріб’язком’’, щоб зберегти гігантів. Щоб «заткнути рот» громаді, кілька ще й не збудованих вулиць на далеких околицях, куди у негоду й у чоботях не доберешся, назвали іменами національних героїв України.

Тим часом підняла голову церква. З початком реабілітації церкви після довгих років заборони, нікого не цікавили ні назви патріархатів, ні їхнє ставлення до національних почуттів: Бог для вірян був один, слуги Божі єдині. Більшість мислячих людей усвідомили це тоді, коли Кіровоградську єпархію очолив слуга московського патріархату Пантелеймон. Він та вчитель Віктор Громовий заходилися відроджувати мрії про Єлисаветград.

Потім був міський референдум з перейменування міста (16 квітня 2000 року), на якому «єлисаветинці», зазнали провалу. Після чого ще тривала дискусія на сторінках газет. 13 лютого 2004 року міська ‘’Вечірня газета’’ подала кореспонденцію ‘’Чия то свята? Думка краєзнавця, заслуженого журналіста України Юрія Матівоса щодо повернення давньої назви Єлисаветграда.’’ Невдовзі у газеті з’являється контрпублікація: ‘’Відповідаємо Юрію Матівосу: Єлисавета – наша свята.’’ Причому в статті вдалися до особистих образ, називаючи мене ‘’дилетантом, людиною, далекою від релігійного життя.’’ І підпис: Пантелеїмон, Єпископ Кіровоградський і Олександрійський. Керівник Кіровоградської єпархії УПЦ.

Через 20 років тема перейменування спалахнула з новою силою, ще у ширших масштабах і з новими/старими виконавцями. Тільки Пантелеїмона замінив ще більший прихильник «руського міра» Іосаф. А, здавалось би, ідейно стійкі комуністи, які вчора чинили опір ‘’єлисаветинцям’’, сьогодні теж "дують з ними в одну дуду". На зібранні Почесних громадян міста пролунала термінологія 20-літньої давності – ми не перейменовуємо, ми повертаємо стару історичну назву. Чим пояснити подібний фарс? Непорозумінням? Невже справді вірите, що ‘’свята душа’’, втілена у назву міста, принесе його мешканцям достаток і належний рівень?

Юрій Матівос

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+1 # Alex 14.09.2015, 15:28
[т закону «Про географічні назви» який стосується необхідності перейменування міста:
необхідності приведення назви географічного об’єкта у відповідність із вимогами Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціал істичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки"

Наименование Елисаветград не содержит в себе ничего коммунистическо го.Следовательн о,закон о декоммунизации ВЫПОЛНЯЕТСЯ.Вст ает тогда вопрос о процедуре,как переименовать? Поскольку населенный пункт НЕ НОВЫЙ,тогда следует вернуть ему СТАРОЕ,юридичес ки зафиксированное , наименование.А если бы был новым,то пришлось бы ВЫДУМЫВАТЬ.То есть, повод для переименования есть,однако сама процедура этого как была описана в законе о географических переименованиях ,так и осталась неизменной.И кто тут шулер?!
Цитата
 
 
0 # Сергій 13.09.2015, 12:05
що стосується Калінінгада, то в місті йде широка дискусія щодо повернення іст. назви. За повернення назви Кенінгсберг виступає мер, а губернатор вважає, що треба провести міський референдум.
на мою думку назва Кенінгсберг є славною назвою. Наші війська брали штурмом, застосовуючи нову тактику, Кенінгсберг, а не Калінінград (Калінін не має відношення до міста. як і Кіров до Кіровограда). Повернення іст. назви покаже великодушність його мешканців, їх повагу до історії, якою б вона не була, та несхожість. до варварів, які перейменували Рим
Цитата
 
 
-1 # Сергій 13.09.2015, 11:12
Те саме і з Братиславою. Місто засноване в кінці 9-го століття. і назване на честь князя Браслава. В літописі згадудується як Brezalauspurc (Браслава фортеця). А читалося слов. Prešporek/ нім. Pressburg. Вже потім була мадярська назва Пошоні. В 1919 місту змінена назва наБратислава, на честь того ж князу Браслава.

тобто в даному випадку, це аналогія до того якби Кіровограду повернули назву Єлизавет (без град). Але зовсім не до того , щоб придумувати назву з нуля.
Цитата
 
 
0 # Сергій 13.09.2015, 10:51
Шановний "ко" ловимо вас на недостовірній інформації для маніпуляції думкою читачів.
місто Мумбаї носило це їм"я ще до англ. колонізації. Потім назва стала Бомбей при англійцях (це не зміна назви, а зміна її вимови).І в 1995 вернулася назад індійська вимова Мумбаї.
Тобто приклад зовсім не туди
Цитата
 
 
-3 # Віктор 1 13.09.2015, 10:18
Alex, по шулерські не зазначив найголовніший і єдиний пункт закону «Про географічні назви» який стосується необхідності перейменування міста:
необхідності приведення назви географічного об’єкта у відповідність із вимогами Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціал істичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки"
Тому сьогодні мова не може йти про повернення назви, а лише про перейменування, тобто і Кіровоград, і Єлисаветград, - відпадають автоматично. Тільки якісь інші назви повинні обговорюватися в процесі перейменування. Імперських назв нам не треба!
Цитата
 
 
-1 # Віктор 1 13.09.2015, 10:16
Alex, дрібний крутій, як і інші "свято-лісаветг радці" вдається до шулерства.
Зазначені ним пункти закону "Про географічні назви" не мають ніякого відношення до нинішньої необхідноcті зміни назви міста.
1. Повторення назв однорідних географічних - немає.
2. Необхідності повернення окремим географічним об’єктам їхніх історичних назв - немає.!!!
Місцевий референдум про повернення назви Єлисаветград вже проводився у 2000 році, жителі міста сказали тверде "Ні" колоніальній назві.
Цитата
 
 
-1 # Alex 12.09.2015, 12:15
Индия,оккупация,путлир....бред!
Начнем с закона
" Стаття 5. Встановлення географічних назв


Встановлення географічних назв включає виявлення існуючих або

відомих у минулому історичних географічних назв, найменування та

перейменування географічних об'єктів.

"Перейменування географічних об'єктів можливе, як виняток, у

таких випадках:


повторення назв однорідних географічних об'єктів у межах

однієї адміністративно -територіальної одиниці;


необхідності повернення окремим географічним об'єктам їхніх

історичних назв;


суттєвої зміни функції або призначення географічного об'єкта.
З А К О Н У К Р А Ї Н И


Про географічні назви


( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2005, N 27, ст.360 )
Цитата
 
 
+2 # ко 11.09.2015, 15:39
Цитую Alex:

не приписывайте им собственную глупость.

Ні, це ви, таварісчь, не приписуйте нормальним людям - вільним, ерудованим і значно більш освіченим за вас - вашу власну колоніальну тупість, а навчіться читати із зрозумінням елементарні тексти. Принаймній ті тексти, які ви беретеся коментувати. А вашу окупаційну "аргументацію" я знаю на пам'ять. Тому і привів приклади Братислави чи колишнього Бомбею (а нині Мумбаю) та інших індійських міст, а можу привести ще купу аналогічних прикладі із Чехії та Польщі, де "історичних" німецьких назв позбулися НЕГАЙНО після здобуття суверенітету над даними територіями (над частиною - після І світової війни, над рештою, як західна Польща - після ІІ світової війни). От і весь "історизм". До речі, як там поживає ваш "калінінград"? Щось путлер не поспішає повертати йому НАСПРАВДІ історичну назву Кенігсберг. А це, між іншим, місто Канта, а не лише якогось пришелепкуватог о путінського "скакуна" Газманова!
Цитата
 
 
+3 # Alex 11.09.2015, 11:39
росто у голові не вкладається, як можна підтримувати чужинську, колоніальну, окупаційну назву, виходячи лише з "аргументу", що вона "була довше".
Нет,у сторонников Елисаветграда более убедительные аргументы.Дайте себе труд с ними ознакомиться,не приписывайте им собственную глупость. .Возвращение этого имени-уважение принципа историзма,мужес тво воспринимать историю города во всем ее разнообразии,об ъективно и в ее целостности.Нел ьзя любить наполовину.
Цитата
 
 
+6 # ко 10.09.2015, 23:33
Просто у голові не вкладається, як можна підтримувати чужинську, колоніальну, окупаційну назву, виходячи лише з "аргументу", що вона "була довше". Тут навіть не потрібно згадувати, що наші козацькі поселення були на цій НАШІЙ українській землі значно раніше, ніш сюди вдерся московит (хоча вони дійсно БУЛИ тут раніше) - справа у тому, що колоніальні назви просто за будь-яких умов взагалі неможливі і неприпустимі у будь-якій вільній державі! Індуси з 90-х рр. повертаються до історичних назв міст замість колоніальних. Словаки у 1919 році вигадали для своєї столиці(!!) нову назву Братислава, яку вона не носила НІКОЛИ раніше, саме для того, щоб НАЗАВЖДИ ЗАБУТИ колоніальну назву Пошоні, яку це місто носило якраз найдовше в історії! Зараз ту стару назву пам'ятають лише угорські нацисти - посіпаки путлера, котрі досі називають Словаччину "Верхньою Угорщиною". Те саме, що сталося з Пошоні, буде і з мріями тутешніх путлерівців про "єлисаветград". ЗА-БУТ-ТЯ!
Цитата
 
 
-9 # Грек 10.09.2015, 18:35
Мені теж сумнівно ваш патріотизм. Якщо ви горлопаните проти Єлисаветграда,т о в чому ви патріот???Справ жні патріоти на сході України.
Цитата
 
 
+4 # Віктор 1 09.09.2015, 23:37
Грек, щодо Вашого патріотизму, сумнівно, український патріот не може протягувати колоніальну назву міста.

Щодо Ваших тверджень то вони неправдиві, коли це я видавав "свою думку за загальну"?
.Той хто оббріхує інших і є провокатором.
Цитата
 
 
-7 # Грек 09.09.2015, 19:37
Віктор, виши помилка в тому, що ви видаєте свою думку за загальну.Я такий патріот .Просто мені і багатьом до вподоби назва Єлисаветград. І хай більшість вирішить, а не меншість.Буде по - справедливому.В се інше від лукавого і політичних провокаторів.
Цитата
 
 
+7 # Віктор 1 09.09.2015, 16:44
Сергій, люди які сповідують колоніальну політику до українського народу - мені не товариші.
А найліпше місце для всеєлисаветград ського референдуму - лікарня сел. Нового.
Цитата
 
 
-3 # Вячеслав 09.09.2015, 13:53
Цитую Сергій:
А тепер уявімо ситуацію -
місто Київ наприклад перші 10 років свого існування (ще толком нічого не було побудовано)
називався ПОДОЛ - припустимо. Потім багато -багато років називався Києвом. І прийшли більшовики і перейменували Київ на Кіровів наприклад.
Так яку ми назву зараз би йому вертати Київ чи Подол
Ви зрозуміли тепер абсурдність ваших претензій?


К чему этот посыл? Не вижу смысла абсолютно. Елисаветград город назывался 10 лет? Как раз с вашего посыла и следует сделать вывод, назвать город таким именем, которое он носил больше всего.
Цитата
 
 
-7 # Сергій 09.09.2015, 14:51
Вячеслав ви зробили правильний висновок. мысту треба вернути назву Єлисаветград
Просто деякі тут кажуть, що мол колись по легенді наше місто звалося Подол (ще до Єлисаветграда, після заснування недовгий час). І тепер, вони кажуть, треба вернути назву Подол. От я і показав абсурдність їх тролінга.
Цитата
 
 
-4 # Alex 09.09.2015, 13:36
Российские города,за редким исключением,жил и по российскому законодательств у.
В первой половине ХУ111в. четкого, определенного понятия «город» не было. Регламент Главного магистрата 1721г. установил пятичленную классификацию городов. К большим относились такие, в которых насчитывалось 2-3тыс. дворов, небольшим-250дв оров и больше, остальные-малые города и слободы. Промежуточное место занимали внутренние города. В составленном в 40-х годах ХУ111в. словаре историка В.Н.Татищева читаем: «Город….есть место укрепленное или без укрепления, в котором многие домы разных чинов, яко военные и гражданские служители, купечество, ремесленники и чернь ….и все обсче называются граждане, состоит под властию начальства. Но у нас токмо тот городом имянуется, который уезд подсудной имеет, а протчие или крепости, или пригороды и остроги.» Елисаветград НЕ ЖИЛ ПО немецкому законуkirovogra d.proua.com/art icle/2009/11/13 /123420.html
Цитата
 
 
-6 # Сергій 09.09.2015, 11:03
А тепер уявімо ситуацію -
місто Київ наприклад перші 10 років свого існування (ще толком нічого не було побудовано)
називався ПОДОЛ - припустимо. Потім багато -багато років називався Києвом. І прийшли більшовики і перейменували Київ на Кіровів наприклад.
Так яку ми назву зараз би йому вертати Київ чи Подол
Ви зрозуміли тепер абсурдність ваших претензій?
Цитата
 
 
-2 # Сергій 09.09.2015, 10:47
Сашко Дмитренко, де можна прочитати в інтернеті про існування місто Подол? Підкажіть ссилку.
Цитата
 
 
-3 # Сергій 09.09.2015, 10:57
запит типу "город Подол Кировоград" нічого не вертає по темі.
Цитата
 
 
-10 # Сергій 09.09.2015, 09:22
Товаришу Віктор 1, ми теж за вільний вибір на всеєлисаветград ському референдумі. Якщо ви з нами , то приєднуйтеся і вносьте свій варіант.
Цитата
 
 
+8 # Віктор 1 08.09.2015, 20:47
Новороси були найбільш активною частиною населення Донбасу і нав'язали свою волю більшості населення Донбасу. Ви (Грек,Сергій, Alex ) так само поводитися як і ваші однодумці сепаратисти Новоросії-Донбасу.
Ми за вільний вибір кіровоградців і попереднє чесне обговорення. А ви нав'язуєте кіровоградцям колоніальну назву, використовуючи відверту брехню.
Після Єлісаветграду наступним вашим кроком буде Новоросія, адже вона була довше ніж Незалежна Україна.
Цитата
 
 
-7 # Грек 08.09.2015, 18:14
Віктор і Світлана . Не добре,коли думка меншості нав"язується більшості.
Цитата
 
 
-5 # Сергій 08.09.2015, 15:57
Не треба бути мегакраєзнавцьо м, щоб знати що найбільше часу наше місто носило назву Єлисаветград. З цією назвою пов"язано дуже багато подій і людей в історії. Альтернатив немає
Цитата
 
 
+6 # Сашко Дмитренко 09.09.2015, 10:16
Ну вот, вы сами себе противоречите. Вы требуете вернуть первое название города (а им, как уже известно, было название Подол), утверждая, что имя даёться на всю жизнь один раз, но тут же говорите, что нету альтернатив кацапскому Елисаветграду. Где логика?

Короче, у вас не аргументы, а сплошные манипуляции.
Цитата
 
 
+5 # Сашко Дмитренко 09.09.2015, 10:23
Населённый пункт становится городом, когда в нём появляется самоуправление - магдебургсое право. Магистрат в городе появился в 1755 году. Следовательно, тогда и был основан именно город. До этого тут были казацкие селения. Тобеж, генеалогия города начинается либо с Подола, либо с Лелековки или Ингульской слободы (или что там было самое первое?)

Насчёт "производного от Елисаветград" - ну вот не показывайте своего невежества. Как производное название может появится раньше, нежели источник? А Елисавет появился раньше Елисаветграда - в официальных документах.
Цитата
 
 
-6 # Alex 08.09.2015, 14:40
Повторю,я писал не о Мативосе.Я показал логические,исто рические и правовые основания спора.Мог бы продолжить,если бы возражения были по сути.Если же оппонент развешивает ярлыки,то он прижат к стенке.Ему нечего сказать по делу.
Цитата
 
 
+2 # Sergii 08.09.2015, 12:21
Прийшов час визначитися.
Улич!
Цитата
 
 
+8 # Влад09 08.09.2015, 10:53
Как не крути, а Мативос один из самых заслуженных краеведов Кировоградщины, да и Украины.
А Aleх видать заслуженный крючкотворец, прожженный компартийный бюрократ, для которого наиглавнейшая историческая книга это «История ВКП (б). Краткий курс»
Цитата
 
 
-9 # Alex 07.09.2015, 13:26
ZЯ не нападаю на Мативоса,а излагаю свою точку зрения.Второй путь переименования- порождает постоянно новые варианты,что подтверждает его бесперспективность
"Придумывание новых названий..Это избирательный подход к историческому прошлому,когда невыгодные из-за конъюнктурных соображений,пер иоды истории,как кто-то выразился,"ампу тируются".Но как можно любить родину,город наполовину?
Таким образом,первый подход-восстано вление объективного факта на основе исторических источников и основа объективного,не мифологического восприятия истории города.Второй-с убъективный,по логической форме не доказательство, а оценка на основе культурных,идео логических,поли тических,оценок -критериев,кото рые зависят от политической ситуации в данное время и данном месте.Принятое так наименование по своей природе не может быть стабильным и общезначимым.Он о только может обеспечит новый виток мифотворчества и политических спекуляци "
Цитата
 
 
-9 # Alex 07.09.2015, 13:22
В генеологии города есть Ингульская слобода, Лелековка, Ковалёвка, Катрановка, Подол, Елисавет, Низ, Зиновьевск, Киров... какое из этих названий предлагаете вернуть? "
Ничего подобного.Генеа логия Кировограда начинается с Елисаветграда,ч то подтверждается источниками,на основании которых можно сделать вывод 1.когда населенный пункт становится городом 2.И с какого времени приобретает наименование Елисаветград.На помню,статус города определяется местном общиной игосударственны м актом.Впервые это было сделано в отношении Елисаветграда.К стати,"Елисат"- проиводное от Елисаветграда и не имело официального статуса,то есть в документах-Елис аветград,в частной переписке-Елиса вет.
Цитата
 
 
+10 # Віктор 1 07.09.2015, 08:43
Представникам "руского міра" подавай тільки назву затверджену російською імперією (так тоді і дата заснування міста інша). А під чиїм керуванням писалася історія міста - чиновників московської імперії (російської, комуністичної), і ті, і інші зневажали український народ і його історію.
Alex і Грек, ваші нападки на Ю.Матівоса: "Ай, Моська! знать она сильна, Что лает на Слона!"
Цитата
 
 
+10 # Світлана 07.09.2015, 01:20
Про яку коньюнктуру йде мова?Людина відстоює те, у чому переконана, кому у такому віці потрібна якась коньюнктура? А обєктівниє історічєскіє факти якраз і свідчать, що Росія, як і зараз, так і тоді вела себе як окупант, і гібридна війна у наших степах якраз і почалася із так званої святої, бо насправді йшлося про утвердження ідеологем Російської імперії. Дивно, що досі є люди, які цього не розуміють. Та їм нічого не доведеш. Надія на те, що більшість народу таки зберегла природний національний інстинкт і відкине цю шулупу. А як ні -- через короткий час знову буде перейменування.
Цитата
 
 
-11 # Грек 06.09.2015, 17:45
Пане Матівос, ви ж історик і раніше в своїх працях ніколи не виступали проти назви Єлисаветград.А тепер - політична коньюктура...
Цитата
 
 
-5 # Alex 06.09.2015, 13:09
Существует два варианта переименования.
1.Реализуя норму закона о географических наименованиях вернуть исторически первое,официаль но зарегистрирован ное название. Такой путь-восстановл ение объективного факта,основанно го на исторических источниках.В генеалогии города нет не Ингульска,ни Златополя,а есть Елисаветград.
2.Придумывание новых названий.Это не восстановление объективного факта истории,а фантазии на поле оценочных суждений,которы е только субъективны,не общезначимы.Зна чит,наименовани е города принятое на основе оценочных суждений не может быть стабильным,то есть не сможет выполнять функции топонима.
Цитата
 
 
+9 # Сашко Дмитренко 07.09.2015, 09:26
В генеологии города есть Ингульская слобода, Лелековка, Ковалёвка, Катрановка, Подол, Елисавет, Низ, Зиновьевск, Киров... какое из этих названий предлагаете вернуть? Первое название города? Тогда Подол. Первое название населённого пункта? Тогда Ингульск, как производное от Ингульска слобода.

Но я бы всё таки новое название дал городу. Мне нравится Улич. Это и русское название (от племени уличей, которые жили на территории всей области в период Киевской Руси), и украинское, и безо всяких имён, тобеж переименовывать позже не придётся...
Цитата
 
 
-10 # Сергій 07.09.2015, 12:16
ту назву яка була найдовше. Ту яка рыдна быльшосты жителям
Цитата
 
 
+5 # Дмитро Сінченко 08.09.2015, 10:03
Назву Кіровоград, яка рідна більшості жителів міста, залишати не можна. Суперечить Закону. Повертати першоназву Поділ ви не хочете. Всі назви, якими місто перейменовували (а отже - і Єлисаветград), ви вважаєте неправильними. Отже, треба або заглибитись ще далі в історію і виводити заснування міста від якогось козацького поселення, або від племені уличів, або від скіфів... або вигадати щось кардинально нове.
Цитата
 
 
-1 # Сергій 08.09.2015, 11:40
Свою думку я висловив тут
http://gre4ka.info/blog/entry/chy-maie-sens-dyskusiia-iz-zombi-do-pytannia-pereimenuvannia-kirovohrada
нащо звову повторювати, там чітко написано чому Єлисаветград. який вобще нафіг "Поділ"? Ви прикалуєтеся чи що?
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити