Перейменування Кіровограда: стратегічне завдання чи забаганка посадовців?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2967

Починаючи з 90-х, громадськість Кіровограда, а точніше певні її кола, неодноразово підіймали питання про зміну нинішньої, начебто заідеологізованої, радянської, назви міста та повернення історичної – Єлисаветград.

Ідею було підхоплено. Історики, політики та прості громадяни розділились у своїх міркуваннях на декілька таборів. Було висунуто цілий ряд назв, від уже озвученого Єлисаветграда до Златополя, Новокозачина та, як не дивно це звучить для українського вуха, Екзампея[1]. Кожна з ідей мала своїх прихильників та противників, проте жодна так і не змогла завоювати прихильності більшості кіровоградців.

per-an7Звертаючись до історії, можемо прослідкувати послідовність перейменувань, які було здійснено з різних міркувань уже тричі… Фортецю св. Єлисавети (від якої більшість джерел ведуть відлік існування нашого міста) було побудовано біля південної межі Нової Сербії – військово-поселенської області, створеної 1752 року для оборони Південної України від нападів турків і кримських татар. Указ про створення на правому березі Інгулу фортеці був підписаний імператрицею Єлизаветою 11 січня 1752 року, а вже  18 червня 1754 року відбулось урочисте закладання фортеці.

Після приєднання 1783 року Криму до Російської імперії фортеця святої Єлисавети втратила стратегічне значення, була роззброєна, а зрештою і ліквідована як військова одиниця. У рескрипті від 10 лютого 1784 року зазначалося, що фортеця «за своїм становищем в середині держави фортецею більше вважатися не може, а тому обертається на внутрішнє місто». З того часу фортеця разом з форштадтами отримала права міста і стала іменуватися містом Єлисаветград[2]

Після встановлення радянської влади колишня, царського періоду, назва не могла вдовольнити партійне керівництво. Тож 7 серпня 1924 року місто було перейменоване в Зінов’євськ, на честь радянського політичного діяча Григорія Зинов’єва.

Після резонансного вбивства 1 грудня 1934 року секретаря Оргбюро ЦК ВКП(б) та члена Політбюро ЦК per-an2ВКП(б) Сергія Кострикова (Кірова) було прийнято постанову про перейменування населеного пункту на Кірове, а 10 січня 1939 у зв’язку з утворенням Кіровоградської області – на Кіровоград.

16 квітня 2000 року, разом із Всеукраїнським референдумом з приводу реформації  системи державного управління (результати якого, до речі, так і не були введені в дію Верховною Радою України), було вирішено провести і місцевий референдум. На ньому громадянам з кіровоградською пропискою було запропоновано обрати один з трьох варіантів: залишити місту чинну назву – Кіровоград, підтримати пропозицію про присвоєння обласному центрові іншої назви або підтримати пропозицію про повернення місту старої назви – Єлисаветград. 70,88 відсотка учасників місцевого референдуму проголосували за те, щоб залишити назву «Кіровоград». Майже порівну було прихильників двох інших пропозицій[3]

22 жовтня 2008 року депутатами Кіровоградської міської ради було проголосовано за проведення нового референдуму щодо повернення місту назви «Єлисаветград». Вирішено було провести дане голосування не пізніше 21 грудня, підігнавши, за можливістю, дату референдуму під дату проведення дострокових парламентських виборів (так дешевше), однак оскільки ВР так і не прийняла рішення про проведення тих виборів, питання референдуму було перенесено на невизначений строк.

per-an6І от новий поворот в історії про перейменування міста. Проаналізувавши проект «Стратегії економічного та соціального розвитку міста Кіровограда на період до 2020 року», який внесено до порядку денного наступної сесії міськради, а зокрема пункт 1 розділу 3-го «Стратегічні напрямки економічного та соціального розвитку міста», можемо знайти в переліку «стратегічних завдань» пункт під назвою «Повернення місту історичної назви – Єлисаветград».

Судячи з усього, місцеві депутати про все вже подумали за нас. Дивує навіть не той факт, що перейменування міста закладено в «стратегічні завдання», а таке вперте повернення місту назви «Єлисаветград». Беручи до уваги, що дану стратегію було розроблено ще при головуванні в облдержадміністрації Сергія Ларіна, позиція щодо перейменування стає дещо зрозумілішою. Колишній очільник області знаний у Кіровограді своїми ідеями тотального перейменування міста та повернення «історичних» назв царського періоду. За його негласної ініціативи в жовтні 2011 року вулиці Карла Маркса та Леніна було повернено «історичні» назви – Велика Перспективна та Дворцова.

Кіровоградці, мабуть, пам’ятають акції проти даних перейменувань та плакати з вельми влучним питанням: per-an3«Хто такий Дворцов?» Звичайно, усі розуміють, що назва вулиці – це похідна від російського слова «дворец», що в перекладі українською означає «палац». Так чому ж не «Палацова»? Чи якщо вже обирати історично обґрунтовану назву,  не «Театральна» (на честь заснованого 1882 року першого українського професійного театру)? Така назва підкреслювала б історичну значимість розташованого на даній вулиці  Кіровоградського обласного  академічного музично-драматичного театру імені М.Л.Кропивницького та привертала б увагу гостей міста до даного культурного об’єкту. Мабуть, для «регіональної» більшості, що й проголосувала за перейменування, це виявилось не аргументом проти повернення «історичних» назв вулиць.

Якщо ідея перейменування полягає в тому, щоб замінити назви радянського режиму на назви царського, то дякую – не потрібно.

Проте повернемось вже до самого міста. Стосовно історичної вартості запропонованих назв вирішувати не мені, проте вважаю абсолютно недоцільним повернення  царськорежимної назви. Тим паче, що вона напряму пов’язана з імператрицею Єлизаветою як історично (св. Єлисавета вважається духовною покровителькою імператриці), так і фонетично (подібність назв не помітити важко). Не варто забувати про те, що Єлизавета зіграла не останню роль у ліквідації козацтва як такого, адже хоча й дозволила обрати гетьмана Лівобережної України, та лиш через виникнення загрози нової війни з Туреччиною. Гетьманщина зазнала страшенного економічного занепаду через російсько-турецьку війну 1735–1739 pp. Протягом чотирьох виснажливих років фаворити-німці московської цариці вигрібали з України збіжжя, мобілізували до 100 тисяч козаків, з яких 35 тисяч загинуло, забрали сотні тисяч голів худоби. Окрім того, українці змушені були годувати 75 полків російської армії. Тож без певних поступок укотре вже прикривати кордони козацтвом Російська імперія не спромоглась би.

per-an4Що ж до інших назв, які раніше було висунуто на обговорення громадськістю, то, як бачимо з проекту «Стратегії економічного та соціального розвитку міста Кіровограда на період до 2020 року», брати до уваги їх влада не збирається.

Подумаймо ж тепер про дещо інший аспект даного перетворення, а саме про економічну доцільність. Я, звичайно, розумію, що «покращень» від Миколи Яновича нам, мабуть, не уникнути, проте сумніваюсь, що це дасть змогу так просто викинути сотні тисяч гривень на це архіважливе перейменування. Не варто забувати, що будь-яка зміна назви потягне за собою заміну установчих документів, печаток, штампів, паспортів (як внутрішньоукраїнських, так і закордонних), карт і. т. д. Для прикладу можу навести декілька розрахунків: внесення змін до паспорта нині вартує три неоподатковуваних мінімуми доходів громадян (51 грн), виготовлення печатки близько 150 грн, нотаріальне посвідчення довіреності (доведеться міняти, адже реквізити сторін не відповідатимуть дійсності) – від 200 грн І це найменш обтяжливі, з фінансового боку, витрати. Скільки часу та коштів необхідно витратити на переоформлення документів на житло, землю, бізнес, думаю, пояснювати не потрібно нікому.

Так що ж позитивного дає закріплення ідеї перейменування в офіційному документі «Стратегії економічного та соціального розвитку міста Кіровограда на період до 2020 року»? Чи це не окозамилювання, спрямоване на відволікання громадськості від важливіших питань: тотального зросійщення, придушування малого та середнього бізнесу, збільшення рівня безробіття? Не думаю, що перейменування щось змінить у цих питаннях. Як вважаєте?

 
Лісниченко П.Ю.,

Прес-служба Кіровоградської обласної організації

Політичної партії «УДАР Віталія Кличка»

[1] Екзампей – історична місцевість на межі Кіровоградської та Миколаївської областей. Вважається сакральним центром Великої Скіфії, де за наказом правителя країни Аріанта було виготовлено і встановлено священну пам’ятку народу – Священний казан.

[2] Кизименко П. Пам'ять степів. Історичні нариси з минулого Кіровоградщини. — Кіровоград: Поліграфічно-видавничий центр «Мавік», 2003. — 246 с.

[3] Вечірня газета: п'ятниця, 18 квітня 2000 року. № 30 (627)

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
-3 # С.В. 02.02.2013, 02:34
Скажіть често, ті, хто виступає за перейменування міста, а не за повернення його імені, в якому поколінні ви жителі цього міста?
Повага до традицій - це коли приїздиш до міста після 15-20 років відсутності, а знайома тобі кафешка продовжує працювати на тому самому місці, і магазин, в який ти бігав у дитинстві, стоїть і працює так само, І скільки власників у них змінилося мене не цікавить, бо я можу сказати своїм онукам, що їх дідусь в молодості теж там бував. Повага до традицій - це, нарешті, повага до наших земляків, коли ми не будемо читати, що Винниченко (або хтось інший) народився в Єлисаветграді (нині - ХХХ). Час повернути нашим предкам їх місто!
Цитата
 
 
-2 # С.В. 02.02.2013, 02:33
"Златопіль", "Новокозачин" і К - це з розряду "благоглупостєй ". Звідти і "Славноукраїнсь к", "Свободівськ", "Славоград" і багато інших - фантазія людська невичерпна. І посміховисьа, звісно, не уникнути! Тим більше, що Златопіль до полів ніякого відношення не має (polis з грецької "місто").
Якщо комусь не подобається назва міста, яку він отримав при заснуванні і з якою прожили багато поколінь наших предків, будь ласка, шукайте собі місто з приємною для вас назвою і живіть там! Не треба думати що наші предкі були дурніші від нас і наша задача виправити їх нерозумні дії.
Ніякого референдуму з перейменування, тільки ПОВЕРНЕННЯ місту імені, даного при заснуванні! Адже зміна назви в результаті плебісциту дасть прецедент для нового референдуму для нової зміни назви міста, адже немає гарантії, що років через 50-70 жителям міста буде подобатись його назва. З якою періодичністю тоді будемо міняти назву міста?
Цитата
 
 
-2 # С.В. 02.02.2013, 01:40
"Златопіль", "Новокозачин" і К - із зібрання "благоглупостєй ". Сюди ж можна добавити "Славноукраїнсь к", "Свободівськ", "Славоград" і т.ін., людська фантазія невичерпна. І дійсно станемо посьміховиськом всієї Європи.
Не перейменування, а ПОВЕРНЕННЯ імені, данного при народженні міста. Якщо комусь не подобається назва, шо була дана засновниками, шукайте собі місто з назвою до вподоби і живіть там!
Ніякого референдуму. Якщо ми підемо шляхом голосування, це дасть привід років через 50-70 повернутися до нового перейменування, бо майбутнім жителям може не подобатись його нова назва і так буде привід до нових референдумів і перейменувань.
Скажіть чесно, ті, хто виступає за перейменування, а не за повернення, ви жителі цього міста в якому поколінні?
Збереження традицій - це коли приїздиш до міста років через 15-20 після останнього візиту, а знайома кафешка як стояла, так і стоїть, магазин як був на тому місці, так і стоїть.
Цитата
 
 
+1 # В.П. 01.02.2013, 10:52
Переконаний, що єдиний і правильний варіант – повернути колишню назву. Вигадуючи ж нові назви, ми вподібнюємося до ненависних нам більшовиків, і замість розв'язання проблеми тільки ускладнюємо її. Прийдешні покоління сміятимуться з нас, що за неповних сто років ми примудрилися кілька разів перейменувати місто.
Не треба боятися старої назви. Єлисаветград був невід'ємною частиною України, до того ж не найгіршою, що випливає зі спогадів видатних єлисаветградців та історичної літератури. Та й не відомо, коли жителі міста почувалися щасливішими – колись чи тепер.
Цитата
 
 
+1 # Олекса 01.02.2013, 10:35
Те що вам подобається назва Златопіль - це ваша особиста суб'єктивна думка. Мені особисто ця назва здається чодирнацькою і нічим не виправданою, більш того вважаю, що вона зробить з міста посміховисько.

При народженні дитинку назвали Богданом. Подув вітер змін - зробили з нього Октябріну, потім Даздраперму і нарешті Златовласку бо блондин. Те саме ви пропонуєте зробити з нашим містом?!
Цитата
 
 
+1 # Сергій 31.01.2013, 18:30
Прочитав про Кірова і пригадав старий анекдот.
Перед піонерами виступає старий партієць:
- Ленин очень любил детей. Вот, например, отдыхает в Горках, а мимо детки проходят.
- Дедушка, дайте хлебушка.
- Пошли вон! Сказал ласково Ленин.
- А, ведь, мог же убить!
Цитата
 
 
-1 # Жорж 31.01.2013, 16:43
Златопіль- бо золоті поля навколо , бо і справді під кіровоградом родовища золота є . бо милозвучніше ніж усе інше
Цитата
 
 
-5 # Василь 31.01.2013, 14:34
Перечитуючи щоденники Олеся Гончара, який визволяв нашу область, неодноразово був на Кіровоградщиині , посадив дерево на Хуторі Надії, знайшов його відгук про Кірова:"Серед оточення Сталіна був нібито непоганим, під час великого голоду 1932-1933 років рятував українців, надавав їм роботу у Ленінграді на підприємствах".
Цитата
 
 
-2 # Олекса 30.01.2013, 20:54
Панове, до чого тут Златопіль, в нас що є родовище золота, чи будинки з драгметалу?

Якщо подобається назва міста пов'язана з металом. Назвемо місто Уранопіль, уран в нас хоч є! Ми всі будемо уранопільці, або просто уранові аборигени.

А якщо запитають: "Звідки ти?" Гордо відповідай: "З Уранополя!" - точно запам'ятають.
Цитата
 
 
-1 # Роман 30.01.2013, 10:57
Взагалі, назва Єлисаветград - кострубата і повністю поступається милозвучністю з назвою Златопіль. Уявіть, як звучатиме коли нас називатимуть "єлисаветградці " (бр-р-р) чи "златопільці"? А коли виїдеш десь і тебе запитають звідки ти? Після відповіді "з Єлисаветграда" обовязково перепитають ще раз, ну не звучить, як на мене.
Цитата
 
 
-1 # Жорж 30.01.2013, 10:29
Златопіль і справді класно звучить.і по темі, так би мовити. але в тому то і справа, що переконувати більшість - дурне діло. більшість можна з легкістю маніпулювати якщо є влада і кошти. тому тре або не питаючи(як вони і збираються робити) або лишати все як є і чекати поки лди стануть свідомішими...
Цитата
 
 
0 # Сергій 30.01.2013, 08:51
Мені особисто назва Златопіль подобається. Але ж чи сприймають цю назву інші мешканці міста?
Чи потрібні такі перейменування, які потім будуть знову мінятися?
Кому потрібна однобока істерична справедливість? Вулиця ім. Дворцова це типовий приклад..
Може, потрібно почати з пам'ятників комуністичним вождям у центрі міста?
Цитата
 
 
0 # Жорж 29.01.2013, 10:54
схоже , що отримати українську назву місту не вдасться - слабо віриться у те, що патріотичні сили прийдуть до спільного знаменника і зможуть не пересварившись його відстояти... на жаль...
Цитата
 
 
+2 # jeep777666 28.01.2013, 22:08
у будь-якому випадку назви не відображаюсь українства -заміна комуністичної назви на імперську.Кому це потрібно?Сподів аюсь,перемога опозиційних сил на місцевих виборах вирішить проблему остаточно.Слава Україні!
Цитата
 
 
+3 # Олекса 28.01.2013, 21:43
Коли ми почнемо поважати наше минуле, невже не зрозуміло до чого призводить подібна неповага?

Февральські революціонери посунули царя і обплювали імперію, ленінці посунули Ф.Р. і обплювали їх, сталіністи - ленінців, хрущовці -сталіністів... ющенківці - кучмістів, януковичи - ющенківців...

І нарешті певні кола нашого суспільства обпльовують взагалі все що було до них, включно і історичні назви вулиць та міст.

Продовжуйте цю славетну традицію панове і все в вас вийде.
Цитата
 
 
+1 # руслан 28.01.2013, 20:47
пане Лисниченко, Вы наверное забыли кто такой Киров, и последствия их правления, миллионы крестьян умерли, и угнаны в сибирь, вы наверное потомок НКВдистов
Цитата
 
 
+2 # Павло 29.01.2013, 11:35
Шановний Руслане наскільки мені відомо жоден з моїх предків не був НКВДистом. Хотілось би також зазначити, що ви мабуть недостатньо уважно читали мою статтю. Головна ідея в недоцільності перейменування міста на Єлисаветград та внесення даної пропозиції до "Стратегії економічного та соціального розвитку міста Кіровограда на період до 2020 року". Стосовно присвоєння Кіровограду будь якої іншої назви, то якщо я не помиляюсь у 2000 році жителі міста вже висловили свою позицію. Я нічого не маю проти Златополя чи Новокозаччина, проте чи не здається Вам, шановний Руслане, що починати потрібно з іншого, хоча б зі створення достатньої кількості робочих місць, викорінення корупції в органах влади та ін.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити