Кіровоград - місто не схоже на свою назву

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2028

Нещодавно Кіровоград із книгою "Абрикоси Донбасу" відвідала Любов Якимчук. Із кожного міста, яке вона відвідала у літературному турі, вона писала подорожні нотатки для газети "День". Не оминула і наше місто. Яким його побачила вона читайте у тексті нижче.

Із Краматорська та Слов’янська прямую до Кіровограда.

- Вы из Западной Украины? У вас такой язык, - питає мене дівчина із пухнастим волоссям і розумним голосом, яка підсіла в Дніпрі.

- Ні, з Луганська.

- Правда? – радісно вигукує вона.

А потім:

- Я понимаю — Донецк. А Луганск? Почему это произошло с Луганской областью? Там же нет шахт.

- Як нема? Шахти, заводи, шахти, заводи. — не втомлююсь повторювати я.

- Вы переворачиваете мое представление. — говорить вона після кожної тези про довоєнний стан речей.

- У слові Луганськ не відчуваєш того звуку машин, що у слові Донбас. Але це місто не лише про луки та степи, а й про шахти.

Перевернувши «представление» виходжу в нічному Кіровограді. І хто зрозуміє мою радість? Тут плюс шістнадцять і скоро, мабуть, піде дощ. Серед чистих речей в мене лишилися лише теплі та болоньєва куртка, яку й одягаю в нічне місто. Утім, в темряві не виходить нічого роздивитися. Я вдивляюся в заледве освітлені вулиці (економія!) і не розумію, що там є. Ми їдемо — я не розумію.

Коли настає ранок, помічаю довкола себе зовсім не Кіровоград. Ну, тобто зовсім не те, що уявляється, коли чуєш цю назву. А уявляється індустріальне радянське місто, а ще — той страшний 34-й рік, коли його так назвали, коли вже і допитували, і засилали, і розстрілювали. І настільки ця практика була поширеною, що потребувала створення окремого управління виправно-трудових таборів і трудових поселень, і його таки створили того ж року. Натомість у вікно машини спостерігаю маленьке, чистеньке, зелене і низькоповерхове місто, яке саме до кінця не розуміє, як йому називатися, адже стільки вже разів його переназивали. Спершу з Єлисавету воно перетворилося на Єлисаветград, а коли прийшла радянська влада — на Зінов’євськ. Як тільки комуністичного патрона міста Зіновєва заарештували, а Кіров перетворився на мертвого героя, а значить героя надійного, який не зверне з «правильної дороги», місто нарекли Кіровоградом. І вже за незалежності були спроби його перейменувати, але все чогось не вистачало — то волі людей на референдумі, то волі влади.

- Про що ваше місто? – питаю я в кіровоградців.

- Про театр — відповідає одна дівчина, очевидно маючи на увазі перший український професійний театральний колектив, що був створений тут наприкінці ХІХ ст. (Тобілевичі, Занковецька і компанія).

- А як ви хочете називатися?

- Єлисаветградом. Це ж історична назва, – відповідає друга дівчина.

Хтось мені говорить про Злотопіль, а комусь до вподоби як назва міста — Тобілевичі. І якщо провести опитування, мабуть, кожен скаже, що він живе у геть іншому місті, з іншою назвою, і комусь воно буде про уран, який тут видобувають (Ураноград, кажете?), а комусь про театр і мистецтво, а ще комусь про погане залізничне сполучення. Таке воно місто, що не схоже на свою назву. І це місто не треба перетворювати новою назвою, йому треба згадати ту, яка точніше говорить про його якості. Просто треба згадати.

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Alex2 17.10.2015, 13:36
Все,пишут;старо е название-Єлисав ет!И не пишут,

Елисавет-обиходное , разговорное название города Елисаветград.На пример в своей переписке Потемкин использует "Елисавет" для краткости изложения текста,но в нормативных актах того времени только-Елисавет град.Как,впроче м, и в научной литературе.Это легко понять на примере:Петербу рг -Питер
Цитата
 
 
0 # Alex2 17.10.2015, 12:11
в1788г., в Москве, в университетской типографии Н.Новикова ,был издан «Новый полный географический словарь Российского государства»,в котором сообщалось: «Елисаветград, город Екатеринославск ого наместничества при реке Ингул…Построен в 1754 году под именем крепости Святой Елизаветы.»
Цитата
 
 
0 # Alex2 17.10.2015, 12:10
В современной исторической науке принято считать городами поселения, которые официально признавались городами государством и современным ему обществом, население которых автоматически приобретало права городских обывателей. В этой связи обратимся к указу Екатерины11 10 февраля 1784г. Напомню, в то время императорские указы имели силу закона. В нем сказано: « крепость Св. Елизаветы {и некоторые другие-А. Л.}…отныне крепостями не почитать», «..обращая их во внутренние города или посады, или как, по их состоянию и свойству в них жителей остаться они могут». Таким образом, перед поселением по имени Св. Елизаветы возник шанс стать городом.
Цитата
 
 
0 # Alex2 17.10.2015, 12:08
В первой половине ХУ111в. четкого, определенного понятия «город» не было. Регламент Главного магистрата 1721г. установил пятичленную классификацию городов. К большим относились такие, в которых насчитывалось 2-3тыс. дворов, небольшим-250дв оров и больше, остальные-малые города и слободы. Промежуточное место занимали внутренние города. В составленном в 40-х годах ХУ111в. словаре историка В.Н.Татищева читаем: «Город….есть место укрепленное или без укрепления, в котором многие домы разных чинов, яко военные и гражданские служители, купечество, ремесленники и чернь ….и все обсче называются граждане, состоит под властию начальства. Но у нас токмо тот городом имянуется, который уезд подсудной имеет, а протчие или крепости, или пригороды и остроги.» «Словарь русского языка ХУ111века»{1989 г.} дает еще одно определение города-крепость .
Цитата
 
 
-1 # Alex2 17.10.2015, 12:07
" Прежде, чем начать рассуждать о родословной Кировограда, следует вначале определить само понятие «город» в контексте российской истории ХУ111в.. Мы должны получить критерии для оценки населенного пункта, причем, соответствующие данной конкретно-истор ической ситуации. Нельзя события ХУ111в. толковать с точки зрения представлений ХХ1в..
Цитата
 
 
+1 # Sergii 16.10.2015, 11:24
І хто ж пригадає ту назву?
Назву міста з поганим залізничним сполученням.
Цитата
 
 
+1 # Олег Т 15.10.2015, 15:54
Все,пишут;старо е название-Єлисав ет!И не пишут,что сначала,был Новокозачин(наз ванный казаками),и только потом,переимено ванный в Єлисавет!Не надо,забывать,к орни своих предков!
Цитата
 
 
+1 # Максим Сінченко 16.10.2015, 12:40
Науковці-істори ки, які досліджували козацькі поселення (Наталя Полонська-Васил енко, Ганна Швидько, Анатолій Пивовар, Ольга Посунько, Сергій Дідик та ін.), не підтверджують цієї назви. Більше того, Дідик в роботі «Новослобідськи й козачий полк (1753-1764)» відзначає, що назва полку склалась через історіографічну традицію. Таку традицію започаткував Аполлон Скальковський в «Хронологическо м обозрении истории Новороссийского края» та «Истории Новой-Сечи или последнего Коша Запорожского». Сам полк під час свого існування (1753-1764) офіційно називався Слобідським полком, про що свідчать першоджерела, а назву Новослобідський козацький полк Скальковський утворив вже в дев’ятнадцятому столітті, щоб відрізнити його від козацьких полків Слобожанщини. Назва Новокозачин вперше з’явилась лише у 1898 році в п’ятому томі географічного видання “ Живописная Россия — отечество наше в его земельном, историческом, племенном, экономическом и бытовом значении”. Автором статті виступив російський мандрівник та публіцист С.Ф. Давидович, який не мав жодного відношення до історії. Його слова «возвратившиеся раскольники поселились близ Елисаветинской крепости и из них немедленно было образовано военное поселение Ново-Козачьин» є нічим іншим як вільним переказом наступного речення історика А.А. Скальковського з його книги «Хронологическо м обозрении истории Новороссийского края 1730-1823. Ч.1»: «Еще с 1754 года, с прибытием раскольников, поселение подвинулось за рубеж, указом 1751 года ему назначенный с того времени по 1759 год за чертою Новосербскою учредился по проэкту Бригадира Муравьева один Козачий полк па подобие Слободского из Малороссиян, оставивших Степь во время войн, и Волохов из Польши целыми слободами переходящих. Это названо Новокозачьим поселением».


Докладніше в розділі До перейменування Кіровограда. 1755-1775 – місто без назви? (ФОТО) — Інформаційний портал Кіровоградщини - Гречка - Новини Кіровоград на сайті gre4ka.info
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити