Українська спільнота філологів вважає перейменування Кіровограда в Єлисаветград загрозою національної безпеки держави

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1612

Українські філологи заявили про категоричну неприйнятність повернення Єлисаветграда на новітню європейську карту України та про пряму загрозу перейменування Кіровограда національній безпеці.

 

Про це йдеться у відкритому листі Всеукраїнської асоціації викладачів української мови і літератури, адресованому Президентові України, Прем’єр-міністру України, Голові Верховної Ради України, за підписом першого заступника Голови Всеукраїнської асоціації викладачів української мови і літератури, проректора Львівського університету, професора Ярослава Гарасима, пише західне видання "galinfo" з посиланням на прес-центр ЛНУ.

Текст листа подаємо повністю:

«Зовнішня військова агресія путінського Кремля, що цинічною анексією Криму, бандитським вторгненням на Донбас і зухвалим бомбардуванням сирійських територій остаточно підірвав цивілізаційні основи світової безпеки, підсилюється усілякими спробами зберегти маркування соціокультурного простору знекровленої України імперськими топонімічними назвами. Використовуючи ситуацію з ухваленням Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» кремлівські агітатори, зважаючи на здебільшого низький рівень національної свідомості та брак історичних знань пересічних городян, вимагають зміни більшовицької номенклатури українських географічних найменувань російськими відповідниками й у такий спосіб збереження духовного поневолення політично незалежної України. За винятком кількох західноукраїнських областей (Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська), які ще в 90-х роках минулого століття очистились від колоніального непотребу, решта України опинилася в ситуації надзвичайно відповідального вибору, коли декомунізація має стати імпульсом до пошанування справжніх українських героїв чи запровадження органічного, власне українського топонімікону.

Професійна філологічна спільнота всієї України особливо стурбована ситуацією, що склалася навколо перейменування міста Кіровограда, краю що є малою батьківщиною багатьох талановитих письменників – класиків української літератури. Значна частина депутатів Кіровоградської міської ради (в основному колишні члени Партії Регіонів) намагаються повернути місту російську імперську назву Єлисаветград, запроваджену Росією у XVIII ст. на честь цариці Єлизавети, для демонстрації своїх претензій на Степову Україну. На місцевому телебаченні з’явилися відеоролики з агітацією за перейменування Кіровограда на Єлисаветград, а територію міста вкрили білборди із відповідними закликами. До бюлетеня, який призначений для проведення консультативного опитування містян у день виборів до місцевих рад (25 жовтня), внесено й топонім Єлисаветград.

Ініціативні прислужники «русского мира» цинічно проігнорували протести громадськості Кіровограда, знехтували підсумками громадських слухань, які відбулися у Кіровограді 27 серпня, науковим доробком всеукраїнської науково-практичної конференції «Перейменувальні процеси як цивілізаційний вибір українського суспільства» (Кіровоград 11 червня 2015 р.), а також відкинули наукові експертизи Інституту історії України НАН України, Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, де вичерпно обґрунтовано категоричну неприйнятність повернення азійського Єлисаветграда на новітню європейську карту України та його пряму загрозу національній безпеці та незалежності Української держави.

Всеукраїнська асоціація викладачів української мови і літератури підтримує аналітичні висновки наукових експертиз авторитетних історичних інституцій щодо присвоєння нинішньому Кіровограду назви Інгульськ, яка є ідеологічно нейтральною, милозвучною, відповідає українській та світовій практиці надання населеним пунктам назв за гідронімом, згадується у творчості Тараса Шевченка, перегукується з козацьким минулим міста і краю (Інгульська слобода, Інгульська паланка, Інгулогородська сотня).
Водночас закликаємо керівників центральних органів влади не допустити пропагандистських маніпуляцій у дусі українофобських махінацій Дмитра Табачника при виконанні норм законів про декомунізацію.

Ухвалюючи рішення про перейменування українських міст чи інших населених пунктів, ми повинні чітко простежити, аби новоутворені топоніми:

– демонстрували всьому світові, що українці належать до цивілізованої європейської нації з глибокими демократичними традиціями та віками виробленим національним інстинктом;

– уславлювали героїчну історію України, вкорінювали в українців упевненість і переконання про незворотність процесу відродження нашої державності та звільнення України з-під колоніального впливу путінської Москви;

– остаточно позбавили путінську Росію усіляких аргументів щодо ймовірного існування якоїсь Новоросії та знеохотили її до подальших територіальних претензій;

– стали новою формою пошанування світлої пам’яті Героїв, які загинули у війні з Росією в 2014-2015 рр., на високий щабель підняли почуття гідності поранених воїнів, стимулювали рішучість українців та ідеологічно їх озброювали перед російською агресією та майбутніми цивілізаційними викликами;

– гарантували суспільну стабільність та світоглядну єдність у країні, громадяни якої довели під час Революції Гідності, а згодом після початку російської агресії свій патріотизм та європейськість».

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # iomezk 26.10.2015, 04:54
Цитую Sergii:
Погоджуюсь з думкою про недоцільність і шкідливість підтримки російського імперіалізму. Всіх Алексів №№1,2,3,4 позбавити громадянства і депортувати на історіческую родіну.
От проблема в іншому. Жителям Кіровограда чомусь не подобається наукова назва Інгульськ (Inhulsk).
Ну от чесно, всі науковці, як з кілочка дружненько впали. Що тут милозвучного!?
Запропонуйте нормальну і справді милозвучну назву.

Мне Ингул нравится.
Цитата
 
 
-3 # Alex2 21.10.2015, 12:30
Кіровограду назви Інгульськ, яка є ідеологічно нейтральною,

Придумывание новых названий.Это не восстановление объективного факта истории,а фантазии на поле оценочных суждений,которы е только субъективны,не общезначимы.Зна чит,наименовани е города, принятое на основе оценочных суждений ,не может быть стабильным,то есть не сможет выполнять функции топонима.Это избирательный подход к историческому прошлому,когда невыгодные из-за конъюнктурных соображений,пер иоды истории,как кто-то выразился,"ампу тируются".Но как можно любить родину,город наполовину?
Цитата
 
 
0 # Ulex 21.10.2015, 11:10
"Українська спільнота філологів вважає"... Ще треба запитати, а що вважає українська спільнота неврепетологів! Єлисаветград це історична назва нашого міста. І вирішувати це мають городяни!
Цитата
 
 
+5 # Sergii 21.10.2015, 09:15
Погоджуюсь з думкою про недоцільність і шкідливість підтримки російського імперіалізму. Всіх Алексів №№1,2,3,4 позбавити громадянства і депортувати на історіческую родіну.
От проблема в іншому. Жителям Кіровограда чомусь не подобається наукова назва Інгульськ (Inhulsk).
Ну от чесно, всі науковці, як з кілочка дружненько впали. Що тут милозвучного!?
Запропонуйте нормальну і справді милозвучну назву.
Цитата
 
 
+6 # buk 21.10.2015, 09:06
спільнота сантехникiв за Єлисаветград
Цитата
 
 
+3 # Юрій 20.10.2015, 18:11
Цілком підтримую авторів листа.
Цитата
 
 
-8 # Alex2 20.10.2015, 18:10
2.Придумывание новых названий.Это не восстановление объективного факта истории,а фантазии на поле оценочных суждений,которы е только субъективны,не общезначимы.Зна чит,наименовани е города, принятое на основе оценочных суждений ,не может быть стабильным,то есть не сможет выполнять функции топонима.Это избирательный подход к историческому прошлому,когда невыгодные из-за конъюнктурных соображений,пер иоды истории,как кто-то выразился,"ампу тируются".Но как можно любить родину,город наполовину?
Цитата
 
 
-6 # Alex2 20.10.2015, 18:09
Существует два варианта переименования.
1.Реализуя норму закона о географических наименованиях вернуть исторически первое, официально зарегистрирован ное название. Такой путь-восстановл ение объективного факта, основанного на исторических источниках.В генеалогии города нет ни Ингульска,ни Златополя,а есть Елисаветград.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити