Який за національністю Кіровоград

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2100

Історик і краєзнавець Юрій Матівос на своїй сторінці у Фейсбуці опублікував нарис про національне наповення Кіровограда. Подаємо текст без змін.

Останнім часом "єлисаветинська" братія, очолювана МП, озброївшись "теоріями" деяких істориків з гучними титулами, на всю потужність легень кричать про "русский город" Єлисаветград. З історичними джерелами вони, ясна річ, працювати не бажають (може, не вміють)? Хочу запропонувати їм цікаву арифметику. Головний інформатор історії міста, його колишній голова О. Пашутін пише: (оригінал). "В окрестностях крепости св. Елисаветы селились греки, молдоване, сербы, беглые русские и старообрядцы из Польщи и Черниговской губернии". Спеціально для "єлисаветинців" поясню:з Польщі - то з українських земель, загарбаних Польщею. Далі у Пашутіна "К крепости принадлежало также казачье поселение, называвшиеся слободским казачьим полком. Уточнення: Слобідські козацькі полки - військово- територіальні формування на території Слобідської України у XVII-XVIII століттях.

Запитання. Скільки "руських" заселяли місто?

У часи імперії національність людей до уваги не бралася. За віросповіданням у Єлисаветграді 1915 р. жило: православних, тобто християн усіх національностей, названих вище, 43 тисячі, іудеїв 30 тисяч, католиків 1746 осіб, протестантів 612, магометан 385, старовірів 150. Усього бл. 75 тис.

Запитання. Скільки "руських" жило у нашому місті на початку ХХ століття?

Далі трохи іншої арифметики.

У 1923 р. у місті проживало бл. 50 тис. людей, у 1932-му 191936. Як за 9 років стався гігантський приріст на 142 тисячі осіб? За віросповіданням уже не визначали. Динаміка демографії. У 1950 р.у Кіровограді проживало 50 тис.осіб, 1960-му - 70 тис. 1980-му - 237 тис., 1990-му - 270 тис. За рахунок кого поповнювалося місто? У 1960 р. загальна чисельність міського населення області складала 30%, у 1990-му - 60%, сьогодні - за 80. З чиїх сіл люди переїздять до міста?

Так якої національності люди, "гаспада-малороси", професори-історики, заселяли, розвивали, населяють місто над Інгулом? Часом не "беглые" з Росії?

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
-1 # Mihail 23.11.2015, 09:10
не нравится, что русский, пусть кричит что Єлисаветград украинский город. Городу без разницы...
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити