Суспільство

Кіровоград потерпає від безпритульних собак: шляхів вирішення проблеми немає? (ВІДЕО, ІНФОГРАФІКА)

. 7233

Проблема з безпритульними тваринами – масштабна для Кіровограда і оскільки на рівні влади питання не вирішується, часом проблему вирішують у жорстокий і негуманний спосіб.

 

«Гречка» вже розповідала про застрелених тварин в центрі Кіровограда, яких 4 грудня виявили активісти організації захисту тварин "Бім" неподалік центрального ринку.

Про подробиці вбивства тварин у Кіровограді «Гречці» розповіла волонтерка «Біма» Надія.

За її словами, коли вона та ще одна волонтерка прибули на місце розстрілу тварин, одна собака була вже мертва, інша боролася за життя. Перехожі жодним чином не допомогли дівчатам загрузити собаку до авто. В клініці тварина померла.

Надія бачила отвори від дрібних куль, які, ймовірно спричинили смерть тварин. Дівчина припускає, що таким чином хтось розважався.

Попри дві заяви до поліції про вчинення злочину, Надія сумнівається, що злочинців розшукають, а тим більше покарають, адже жодного подібного випадку на її пам’яті не було.

Волонтерка запевняє, що лише зміни в законодавства та ставленні людей до тварин здатні подолати проблему бездомних собак. Зменшенням їх чисельності власним коштом займаються волонтери «БІМа», одна операція зі стерилізації коштує 300 гривень. Надія стверджує, що допомоги від влади останнім часом вона та її однодумці не бачили, а зведення притулку, про який роками говорять в кабінетах чиновників досі актуальне.

Подробиці розмови з волонтеркою Надією про стан безпритульних тварин в місті Кіровограді дивіться на відео:


Як повідомила "Гречці" речник Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, інформація за цим фактом внесена до ЄРДР за ч. 1 ст. 299 ККУ (Жорстоке поводження з тваринами), якою передбачені штраф або арешт до 6 місяців.

Кіровоград лишається ледь не єдиним обласним центром, в якому досі немає притулку для тварин.
Нагадаємо, збудувати притулок для тварин у Кіровограді не можуть вже давно. Відкрити притулок влада обіцяла ще в грудні 2012 року.  Передвиборні лозунги кандидата у народні депутати Олександра Шаталова повідомляли: „Притулку для бездомних тварин у Кіровограді бути”. За словами Олександра Шаталова, притулок на 300 собак мав розпочати свою роботу ще з грудня 2012 року.

1 жовтня 2013 тогочасний секретар міськради Ігор Волков (нині депутат міськради від БПП) провів робочу нараду на якій черговий раз говорили про притулок.

Того року, за словами Оксани Макарук, начальника управління охорони здоров’я Кіровоградської міської ради до травмпункту звернулися 452 дорослих громадян та 209 дітей. З них, безхатні тварини покусали 302 та 60 осіб відповідно. Тобто 150 дорослих і 149 дітей покусали домашні тварини.

Для прикладу навели Черкаси. Там функціонує притулок розрахований на 320 тварин. На його території працює санпропускник, крематорій для померлих тварин, постійно чергує ветлікар та волонтери. Харчують собак двічі на день коштом благодійних фондів та міського бюджету. Основні працівники – волонтери громадських організацій.

Створення закладу обійшлося бюджету Черкас в 500 тисяч гривень. Додаткові кошти надійшли від різних фондів.

У Кіровограді притулку немає. Все на що спромоглася місцева влада, виділити 10 200 квадратних метрів землі для створення притулку для тварин терміном на 10 років. Землю закріпили за комунальним підприємством «Універсал 2000».

Інститутом «Кіровоградагропроект» розроблено проектну документацію, що обійшлася бюджету в 300 тисяч гривень. Згідно проекту, кіровоградський притулок може містити 140 бездомних тварин, яких обслуговуватимуть 28 чоловік персоналу. При виконанні всіх умов проекту, тварини після стерилізації мали б перебувати в цьому закладі протягом двох років. Вартість будівництва притулку складає 7, 277 мільйонів гривень, що на 6 мільйонів 777 тисяч гривень більше ніж в Черкасах(за курсом гривни 2013 року).
Учасники наради підготували пропозиції міському голові щодо складу робочої групи з питань підготовки програми регулювання чисельності бродячих тварин, яка й працюватиме над тим, щоб вже на початку 2014 року розпочати реальне будівництво притулку для безхатніх тварин у Кіровограді.

Однак ні грошей на будівництво притулку, ні самого будівництва кіровоградці так і не побачили.
Ситуація мала зрушитись з мертвої точки в січні 2015 року, тоді за внесення змін до "Комплексної програми охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області на 2013-2015 роки" проголосували депутати облради(рішення від 27 січня 2015 року № 702).

Тоді, за рахунок коштів держбюджету на будівництво притулку мали виділити понад 5 мільйонів гривень.
У Кіровоградській міській раді «Гречці» повідомили, що «міська влада опрацьовує питання фінансування робіт з будівництва притулку для тварин-безхатьків. На тому всі «активні» дії міської влади на тому закінчилися.
21 липня 2015 року виконуючий обов’язки Кіровоградського міського голови Іван Марковський відрапортував, що вже до кінця поточного року активно запрацює притулок для безхатченків  , роботи якого вже багато років добиваються громадські активісти Кіровограда, але притулоку для бездомних тварин покищо не будуватимуть.

- Спершу ми займемось притулком для людей, а тварини вже колись пізніше, - прокоментував секретар Кіровоградської міськради Іван Марковський.

За два роки вартість зведення обіцяного владою притулку для тварин з 7 мільйонів виросла до 20.  І знову чиновники розводять руками - таких грошей в області немає.

«Цей проект розроблявся в 2011-2012 роках і розроблявся згідно чинного законодавства. Зрозуміло що на сьогодні міськрада не виділить ці 20 мільйонів. Адже крім мільйонів на будівництво, треба враховувати, що це будуть колосальні кошти на утримання притулку. Зобов’язати ОДА міськраду не може, але ми дали своєрідне «домашнє завдання», щоб до 11 грудня розробили міську програму щодо безпритульних тварин.
Бо в місті з того часу як був прийнятий закон про охорону тварин, міськрада жодної копійки не виділила на проблему безпритульних тварин і проблемою займались виключно громадські організації, зокрема «БІМ». Вони шукали кошти в міжнародних фондах, проводили різні акції. Тільки завдячуючи їм щось робилось.

Стерилізовані собаки з жовтими чіпами на вушках – це все робота громадських організації.
Зокрема зараз йде мова про те, щоб закласти в програму гроші на стерилізацію тварин і роботу громадянами, які часто погано доглядають за тваринами і викидають потомство на вулиці. Ситуацію не можна залишати без уваги, бо на сьогодні за статистикою в місті близько 10 тисяч безпритульних собак», - прокоментувала «Гречці» ситуацію заступник голови Кіровоградської ОДА з гуманітарних питань Віта Атаманчук.

Таким чином, з обіцяних владою «довгобудів» для людей та тварин, а саме: притулку для безхатченків, хоспісу, притулку для бездомних собак в Кіровограді не збудовано жодного.

«Гречка» і далі слідкуватиме за «будівництвом» притулків для бездомних та нужденних у місті Кіровограді.

Валерій Лебідь

Фото Валерій Лебідь

Інфографіка Анастасія Дзюбак

Поширюйте

Коментуйте


Реклама