Україну визнано головною піратською країною у світі

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 883

Міжнародний альянс інтелектуальної власності, - коаліція семи асоціацій, яка складається з більш ніж 3200 компаній, що представляють США в галузі авторського права, - у своєму щорічному звіті назвав Україну пріоритетною країною, яку Торгова палата США повинна включити до списку держав, де систематично порушуються авторські права. Цей статус з 2006 року не отримувала жодна країна. До списку пріоритетного спостереження потрапили також Аргентина, Чилі, Китай, Коста-Ріка, Індія, Індонезія та Росія.
Якщо покладатися на дані, наявні в розпорядженні ПРА, поширення піратського контенту в Україні набуло масштабів, які завдають правовласникам значних збитків. "В Україні багато відкритих ринків і вуличних кіосків, які рясніють піратськими копіями записів, фільмів та програмного забезпечення всіх видів, включаючи розважальні програми", - наголошується у доповіді. Згідно з даними IIPA, неліцензійне програмне забезпечення в Україні використовують держоргани, серед яких Міністерство внутрішніх справ, Державна податкова служба та прокуратура. Альянс визнав український уряд найбільшим споживачем нелегального програмного забезпечення в країні. У бюджеті на 2013 рік на закупівлю програмного забезпечення для держустанов відведено 100 мільйонів гривень. Це становить 10-20% від суми, необхідної для придбання ліцензійного програмного забезпечення.

Керівник департаменту із захисту прав інтелектуальної власності компанії «Microsoft Україна» Юрій Омельченко повідомив, що, за різними оцінками, органи центральної виконавчої влади в Україні використовують у роботі від 54 до 80% піратського програмного забезпечення.

Не набагато краще становище й на периферії. Приміром, 60% програмного забезпечення, яке пропонують львів'янам у сервісних центрах, - піратське. За інформацією Microsoft, у Львові 90% компаній працюють на піратських програмах.

Найближчим часом Україні загрожує виключення з програми підтримки країн, що розвиваються. Це позбавить українських підприємців права на безмитне ввезення товарів до США.

Тепер на підставі рекомендацій IIPA і консультацій з правовласниками Торгова палата США сформує так званий звіт 301. Країни, що потрапили до нього, виключаються з "Загальної системи привілеїв" (GSP) - програми американського уряду з підтримки економічного зростання країн, що розвиваються, в рамках якої до США безмитно ввозиться 3, 4 тисяч видів товарів із 140 країн. Як вказують у IIPA, завдяки GSP за 11 місяців 2012 року до США безмитно було ввезено української продукції на $70 мільйонів.

Подібний статус IIPA застосовував щодо України у 2001 році. Відразу після цього США виключили нашу країну з програми GSP до 2006 року.

Зараз США знову будуть розглядати пропозицію IIPA і після консультацій з українським урядом та правовласниками винесуть вердикт, - швидше за все, негативний для України. 

Коментар експерта
Олег Зарубінський, народний депутат України (фракція Партії регіонів):
- З жорсткими оцінками ПРА української дійсності сперечатися безглуздо. Інтелектуальне піратство у нас справді набуло загрозливих масштабів. Це видно і на побутовому рівні. Ось я, кожен день під'їжджаючи до будь-якого з київських супермаркетів, завжди бачу двох-трьох молодих людей, які відкрито пропонують придбати у них диски з фільмами, іграми або якимось софтом. Ще більшого розмаху інтелектуальне піратство набуло в українському Інтернеті. Звичайно, легше всього нарікати на складну ситуацію в українському суспільстві. Люди, мовляв, відчувають матеріальні труднощі, яке вже тут придбання ліцензованої продукції ...
Але ось я, як людина, що заробляє власною інтелектуальною працею, прагну переконати своїх колег-політиків. Ті ж вважають, ніби гідні державного захисту лише продукти, створені руками або ж ногами
- Себто, серед українських політиків є захисники піратів?

- Ви й не уявляєте, як їх багато! Варто було в тому ж Києві оголосити піратам нещадну війну, як їх сторону брали і держслужбовці високого рангу, і правозахисники. «Караул! - волали вони. - Права людини порушуються!..».

До речі, безпомилково визначити, чи насправді Україна зараз на 1-му місці серед країн, що використовують «піратське» забезпечення, важко. Я часто буваю у країнах Азії, Близького та Середнього Сходу. Ось там, за моїми спостереженнями, взагалі не купують ліцензій на контент!.. Ми, звичайно, на тлі Німеччині або Австрії виглядаємо в цьому сенсі непрезентабельно.

- А як щодо економічних санкцій, погроз заборонити безмитне ввезення української продукції на територію США?

- США, як і Україна, є членами Світової організації торгівлі. Вступаючи туди, ми досить детально ознайомились із «внутрішніми правилами». Ну немає в них права однієї держави-члена розмовляти з іншим таким же членом мовою ультиматумів! Україна підтверджує свою позицію про необхідність боротися з інтелектуальним піратством; при цьому вкрай важливе питання не повинне ув'язуватися з якимись іншими, в нашому випадку з торговими санкціями. 

Зазначу ще й таке: Україна, наполягаючи на перегляді мит у рамках Всесвітньої торгової організації, декого дратує своєю непоступливістю. Президент Литви Даля Грибаускайте під час недавньої спільної прес-конференції із Президентом України Віктором Януковичем зазначила: дана пропозиція може негативно відбитися на процесі підписання Угоди про асоціацію, що включає створення зони вільної торгівлі з ЄС. Крім Литви, стурбованість планом України переглянути ввізні тарифи на кілька сотень товарів продемонстрували ще 156 членів ВТО.

- Чи не пов’язані погрози американців скасувати безмитне ввезення до себе наших товарів із ув’язненням провідних українських опозиціонерів, зокрема, Юлії Тимошенко та Юрія Луценка?

- Боже борони! Наші внутріполітичні конфлікти для США нецікаві, їх насправді пригнічує усвідомлення факту систематичного позбавлення чималої кількості американських компанії належних їм прибутків. Скажу більше: для США звинувачення інших держав у крадіжці інтелектуальної власності вже давно стало «фішкою». 
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити