На Кіровоградщині обговорили необхідність упорядкування лісосмуг

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1118


У Світловодську відбулося розширене засідання постійної комісії з питань агропромислового комплексу, екології та охорони природних ресурсів Світловодської районної ради.
Про це повідомляє сайт «Екологія»

Найбільше питань виникло під час обговорення стану лісових насаджень, які не відносяться до державного лісового фонду.

Учасник засідання, координатор ГО е-Екологія з питань організації громадського контролю в Кіровоградському регіоні, підтримав представників Світловодської громади з даного питання і зазначив наступне: "Кожному, хто працює в аграрній галузі, відомо: полезахисні лісосмуги - невід'ємна складова полів. Їхня головна функція - захист ґрунту від водної та вітрової ерозії, підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Там, де лісосмуги безкарно вирубуються, панує, наприклад, вітрова ерозія: вітри зносять висохлий родючий шар ґрунту, спричиняючи пилові бурі. А на місці вивітреного чорнозему лишається гола порода."

В останнє десятиліття безоглядно і безкарно винищуються сотні, а то й тисячі кілометрів лісосмуг. Це призводить до масового опустошення сільськогосподарських угідь. І головне, за це ніхто не був всерйоз покараний.

Роль лісів у захисті ґрунту від процесів ерозії неможливо переоцінити. Лісосмуги - один із найефективніших засобів боротьби з опустелюванням і посухою. А от ліси - ті, що неграмотно (не у тому місці, не ті породи тощо) висаджені, можуть тільки посилювати посуху, висмоктуючи із землі забагато вологи.

Інвентаризація лісосмуг у країні не здійснювалась, а отже, дані про їхню кількість різняться між собою. Необхідно зазначити, що через невизначений правовий статус більшість полезахисних смуг у ході земельної реформи залишилась без реального догляду та охорони. Фактично відповідальності за них ніхто не несе, що вкрай негативно позначається на їхньому стані.

Згідно з Лісовим кодексом, полезахисні лісосмуги належать до лісів. Тому для проведення будь-якої рубки у лісі необхідно отримати спеціальний дозвіл - лісорубний квиток. Такий дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Тому оскільки лісосмуги не перебувають у користуванні чи власності аграріїв, правових підстав на вирубку вони не мають.

Необхідно терміново взятись за інвентаризацію та лісовпорядкування лісосмуг, закріпити їх за постійними користувачами, розробити нормативну базу користування ними. Під головуванням Мінприроди проходила низка міжвідомчих нарад щодо долі лісосмуг, захисного лісорозведення. Було озвучено чимало конструктивних пропозицій і дієвих обіцянок. Але нажаль, результати таких обговорень так і не були реалізовані на практиці.

Очевидно, що потрібно негайно переглянути державні пріоритети щодо утримання та догляду за лісосмугами. Треба знайти справжнього господаря, удосконалити нормативно-правову базу, активно розгорнути роботи зі створення нових полезахисних насаджень, направляючи саме на це державні та комунальні кошти.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити