Храм «Софії Київської» може з часом перейти у володіння УПЦ КП

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1213

Православна громадськість України другий тиждень поспіль бурхливо обговорює красивий жест Мінкульту, адресований одній з найвпливовіших в країні Церков - УПЦ Київського Патріархату. Майже 23 роки її вище керівництво відстоювало своє право на частину «Софії Київської» - і лише зараз влада спромоглася відреагувати на ці молитовні прохання.

Унікальний пам'ятник архітектури з тисячолітньою історією, що знаходиться під охороною ЮНЕСКО, вже давно є предметом спору представників двох «конкуруючих» православних конфесій - Української Православної Церкви Московського Патріархату та згаданої вище УПЦ КП.

На сьогоднішній день найвищий ступінь довіри, згідно з результатами деяких опитувань громадської думки, має УПЦ КП. 40% людей декларують приналежність до Київського Патріархату і лише 20% - до Московського патріархату.

На початку ж 90-х спостерігався доволі відчутний розрив на користь УПЦ МП. Тому тодішній її Предстоятель - митрополит Київський і Всієї України Володимир - зумів переконати світські влади передати Московському Патріархату Кирилівську церкву, що входить до заповідника «Софія Київська». Ще одна церква, Андріївська, споруджена за проектом геніального архітектора Бартоломео Растреллі, тоді ж відійшла до Автокефальної церкви.

На цьому «поділ» і зупинився.

На собор Святої Софії, з його воістину безцінними фресками і мозаїками XI століття, ні автокефалісти, ні прихильники Московського і Київського Патріархатів не претендували.

17 лютого 2016 року один з храмів київського заповідника «Софія Київська», внесеного до списку світової спадщини ЮНЕСКО, несподівано віддали під богослужіння Українській Православній Церкві Київського Патріархату. Постанова Міністерства культури України, в порушення встановленої процедури не узгоджена з ЮНЕСКО, підписана не головою Мінкульту, а лишень керівником апарату міністерства Юрієм Зубком (він курирує юридичні та фінансові питання); підпис ж його колеги Ігоря Ліхового, відповідального за питання, пов'язані з пам'ятниками ЮНЕСКО, й зовсім відсутній. Що наштовхує на думку про відсутність одностайності у нинішнього міністра Кириленка і колишнього - Ліхового.

Постанова викликала шквал невдоволення в середовищі прихильників УПЦ МП. Зокрема, як вже повідомляла «Гречка», представлена у Верховній Раді партія «Опозиційний блок» звинуватила В'ячеслава Кириленка і його підлеглих в розпалюванні міжконфесійного конфлікту. «Прийняте ними рішення про передачу в користування УПЦ КП частини приміщень «Софії Київської» не лише суперечить зобов'язанням України перед ЮНЕСКО, а й порушує права інших церков, - йшлося в офіційній заяві ОБ. - Причина такого рішення - в особистій церковної приналежності Кириленка до УПЦ КП і його дружні стосунки з її керівництвом».

Опозиційний блок пообіцяв оскаржити в судах ці «незаконні дії, спрямовані проти України».
У Мінкульті відповіли: всі визначні пам'ятки, що входять до складу заповідника «Софія Київська», залишаться як і раніше на його балансі і в державній власності. Договір з УПЦ КП укладено лише щодо частини приміщень храму «Тепла Софія» (це близько 1/5 загальної площі храму) з урахуванням і строгим дотриманням вимог законодавства під контролем заповідника.

Прес-секретар УПЦ КП владика Євстратій (Зоря) пояснив в Facebook: для богослужінь храм буде використовуватися з 8 до 10 ранку і з 17 до 19 вечора; з 10.00 до 17.00 «Тепла Софія», як і раніше, буде функціонувати в статусі музею з демонстрацією всім бажаючим колишньої експозиції.
Ні фресок, ні мозаїк в «Теплій Софії» немає, ця будівля споруджувалася в XIX столітті.

У Опікунській раді Національного заповідника «Софія Київська» припускають можливість втрати статусу об'єкта ЮНЕСКО, якщо один з його храмів раптом відійде на баланс будь-якої з українських православних Церков.
Перший заступник директора заповідника з реставраційних і господарських робіт Вадим Кириленко (однофамілець міністра культури) сподівається на те, що «Софія Київська» в результаті не дістанеться жодному з Патріархатів. «В даний час по передачі пам'ятника з балансу заповідника нами не отримано жодного документа або будь-якої іншої письмової вказівки», - написав він на своїй сторінці в ФБ.

У разі ж дозволу УПЦ КП час від часу проводити в храмі Служби Божі, за твердженням пана Кириленка, під вагою сотень прихожан може обвалитися підлога.

«Приміщення пам'ятки є постійно діючою виставкою, які не пристосовані під проведення постійних багатолюдних богослужінь. Стара добре відлакована підлога головного залу взагалі спирається на звід підвалу 18 сторіччя. Під час останньої реставрації 1977-78 рр. конструктив підлоги частково був залишений попередній. Хто дасть гарантію, що це все не впаде разом з великою кількістю людей?..».

22 лютого за участі фахівців заповідника, інституту "УкрНДІпроектреставрація", ДП "Інститут будівельних конструкцій», фахівців з моніторингу-представників Міністерства культури було проведено технічну нараду щодо визначення несучої здатності конструктивного перекриття головної зали Трапезної («Теплої Софії») і заодно всього пам'ятника. Їх вердикт - «визнати стан конструкцій пам'ятника задовільними і придатними до експлуатації. До закінчення інструментального прорахунку (два тижні) обмежити кількість одночасного перебування в головному залі шістдесятьма людьми».

Колегіальне рішення, в перекладі загальнодоступною мовою, означає: особливого сенсу проводити богослужіння в трьохмільйонному місті для п'ятдесяти осіб (інші, «за квотою» - служителі храму ...) немає. Принаймні до проведення капітальної реконструкції Божого Храму.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+2 # Патріот 26.02.2016, 12:07
Це потрібно зробити терміново.
Цитата
 
 
-1 # Alex 26.02.2016, 16:06
Осуществить рейдерский захват?
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити