Замість ув’язнення - свобода: рідні обурені несправедливим розслідуванням вбивства 24-річного кіровоградця

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 3328

Кіровський районний суд Кіровограда завершив розгляд справи щодо вбивства 24-річного кіровоградця Юрія Музиченка. Рідні вбитого хлопця стверджують, слідство вели упереджено, а зі справи було вилучено матеріали. На їх думку, прокурор навмисно передав матеріали саме з найлегшою кваліфікацією, аби суд випустив винного на свободу.

Убивство Юрія Музиченка сталось з 3 на 4 липня 2015 року у Кіровограді. Компанія святкувала день народження, що супроводжувалось розпиттям алкоголю. Святкування закінчилось трагічно після 12-ї ночі.

"Ми були на дні народженні у знайомого, власника квартири. Близько 12-ї ночі ми з Юрою викликали таксі, адже нам було по дорозі, потім Юра, я і Сергій Солодовник пішли курити на балкон. Спокійно стояли собі, про щось говорили, Юра вийшов раніше, Сергій за ним. Я ще деякий час був на балконі, а потім пішов у туалет. Зайшов, побачив, що Юра лежить, йому важко дихати. Відчув, що у мене над головою стояв Солодовник з ножем, почав махати ним, задів мене по шиї. Якось мені вдалось вибити у нього ніж, пару разів його вдарив у голову, аби він не зміг нікому більше нічого заподіяти. Рома, у якого ми були в гостях, після моїх криків викликав швидку", - згадує Олександр Самойленко, друг убитого.

Юрія Музиченка та Олександра Самойленка з ножовими пораненнями забрала швидка, Серія Солодовника затримали у квартирі. Олександр пережив операцію, Юрій помер у лікарні менш як за годину.

Перше обвинувачення Сергію Солодовнику пред'явили за ч.2 ст. 115 (Умисне вбивство), перед передачею справи до суду її перекваліфікували на більш м'яку ст. 119 (Вбивство через необережність), а вже у суді прокуратура заявила про зміну обвинувачення на ст. 118 (Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони).

За версією слідства та прокуратури, Сергій Солодовник не умисно вбив Юрія Музиченка, а захищався від нападу на себе. Після того, як троє повернулись з балкону, між ними раптово виникла сварка, яка переросла в бійку, йдеться в останньому обвинувальному акті. Юрій Музиченко та Олександр Самойленко, стоячи посеред кімнати, почали наносити удари обвинуваченому. Солодовник, побачивши ніж на дивані, що стояв ліворуч в кімнаті, взяв його і почав захищатись, нанісши ножові поранення нападникам. Згідно експертиз, сам обвинувачений мав більше 20 ушкоджень на тілі, які, як переконувала і прокуратура, й адвокати, нанесли йому саме Музиченко та Самойленко. Однак клопотання сторони потерпілих провести додаткову експертизу і визначити природу і джерело ушкоджень у Сергія Солодовника не підтримали ні прокурор, ні обвинувачений та його захисники, ні суд.

"Основний акцент іде на те, що Солодовник має тілесні ушкодження, які нібито нанесли Юра і Саша. Але сторона обвинувачення перекручує матеріали і стверджує, ніби хлопці напали на Солодовника ще на балконі, потім в кімнаті, хоча відстань між диваном і стіною 1,1 м. Дві людини поряд не стануть, тим паче такі два великі хлопці, не те щоб боротися там", - переконує Сергій Самойленко, батько пораненого хлопця.

«Обвинувальний акт складений лише на основі показів Солодовника, а прокуратура просто стала на його захист, зайняла позицію його адвоката. Ні мене, ні дружину Юри, не допустили до ознайомлення з матеріалами справи під час направлення обвинувального акта до суду, хоча ми є потерпілими. Ми звертались до всіх вищих інстанцій з проханням розібратись з ходом досудового розслідування і неправильною передачею справи у суд. В усіх відповідях одне і те ж - ми мали це все зробити на досудовому етапі. Ми хочемо, щоб тим подіям була дана кваліфікована та неупереджена оцінка, а Солодовник відповів за вчинене по закону», - розповідає потерпіла, мама убитого хлопця Наталія Дєдкова.

Олександр Самойленко згадує, ушкодження Солодовник наніс собі сам, після скоєного, коли почав метатись і битись у стіни та двері. Деякі удари були нанесені ним, адже захищався, аби обвинувачений не наніс йому ножем важчих травм. Водночас у судовому процесі діям підсудного, який наніс ножові поранення Олександру Самойленку, не було надано жодної оцінки і не визначено у цих діях складу злочину. Олександр говорить, заяву про відкриття кримінального провадження по відношенню до Сергія Солодовника, що він подав до міськвідділу поліції цього місяця, до ЄРДР не внесли, втім і в справі, що розглядалась в суді, його не визнають потерпілим.

Про те, що бійки бути не могло, свідчить і власник квартири, у якій відбувалось святкування. У той момент він був на кухні і не чув жодних звуків, а відреагував лише на поклики Самойленка згодом. Експерти, які оглядали тіло Юрія Музиченка, у своєму висновку відзначили, що на ньому немає жодних ознак боротьби, а є лише ножове поранення. До того ж Юрія Музиченка знайшли непритомним у туалеті, зі спущеними шортами, тож у такому стані він просто не міг брати участі в бійці, переконує сторона потерпілих.

«Фотографій ножа, ванної, де знайшли Юру, немає, багато матеріалів зі справи зникло. Ніж з’явився в експертизі вже пізніше, ні крові, ні відбитків пальців на ньому не знайшли, хоча ним увесь вечір користувались. Усе настільки нелогічно і неправильно. У ході судового слідства було допитано лікарів, експертів, свідків - картина того вечора більш-менш вималювалась так, як розповідає Саша.

Головна наша претензія - досудове розслідування проведене некваліфіковано, у чому ми вбачаємо або непрофесійність слідчих або умисл», - продовжує Сергій Самойленко.

Будь-які намагання рідних Юрія Музиченка провести додаткові допити, експертизи на етапі судового слідства закінчились відмовами. Суддя Солопов не задовольнив і клопотання про відвід прокурора Андрія Деревянка, якого потерпілі вважають упередженим і зацікавленим. Не визнано потерпілим і малолітнього сина, який через пригоду залишився без батька. Під час судових дебатів адвокат потерпілих Вікторія Завгородня відзначила, що таким чином прокурор не лише проявив свою упередженість, а й порушив права дитини.

Представник прокуратури заявив, усі закиди потерпілої сторони не мають доказової бази, а зміна обвинувачення відбувалась після вивчення матеріалів справи.

«У день реєстрації кримінального провадження, діяння обвинуваченого було кваліфіковано за ч.1 ст.115 КК України, як умисне вбивство. На той момент не було зібрано всіх доказів, не проведено експертизи. У подальшому було зібрано достатньо доказів, під час судового розгляду було досліджено ці докази, допитано свідків, тож кваліфікацію кримінального правопорушення було змінено на ст.118 КК України, тобто умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони.

З приводу неповноти досудового розслідування та втрати ряду документів з матеріалів кримінального провадження, зазначу, що потерпілою заявлялося відповідне клопотання в судовому засіданні, яке було розглянуто та судом визнане таким, що не підлягає задоволенню. Вважаю що це питання повністю вичерпане. Також вважаю, що слідчим під час досудового розслідування проведено всі необхідні слідчі дії та твердження про неповноту досудового розслідування не знайшло свого об’єктивного підтвердження», - прокоментував «Гречці» Андрій Деревянко.

Коментувати будь-які закиди потерпілих щодо Сергія Солодовника його рідні та адвокати відмовились. Під час судового слідства та дебатів захисники акцентували увагу на тому, що обвинувачений мав численні ушкодження, які нанесли саме Музиченко та Самойленко, що власника квартири не було у той момент на кухні, що слідство зібрало достатньо доказів, тож проводити додаткові експертизи та допити недоцільно. Вони наголошували на тому, що Сергій Солодовник співпрацював зі слідчими, щиро кається за вчинене, має позитивну характеристику і не був раніше судимим, тож не заслуговує на жорстке покарання.

«Я дуже жалкую, що це сталося. Я захищав свої життя і здоров’я, але перевищив межу самозахисту. Я визнаю свою провину, і прошу суд винести справедливе рішення», - зазначив під час свого останнього слова Сергій Солодовник.

Незважаючи на те, що прокуратура клопотала про найжорсткіше покарання для Сергія Солодовника у межах заявленої статті – 2 роки позбавлення волі – суд виніс рішення про те, щоб позбавити свободи обвинуваченого лише на 10 місяців. Водночас свій термін перебування у СІЗО Сергій Солодовник вже відбув під час проведення досудового і судового слідства, тож кайдани були зняті ще в залі засідання. Суд не задовольнив повністю і цивільні позови матері і дружини померлого Юрія Музиченка, вирішивши, що обвинувачений сплатить лише по 100 тисяч гривень моральної шкоди замість трьохсот заявлених.

Рідні убитого заявляють, оскаржуватимуть рішення судді Солопова в апеляційній інстанції. Також повторно звернуться до Генеральної прокуратури щодо упереджених дій прокурора при розслідуванні справи Юрія Музиченка.

Світлана Дубина

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити