У Кіровограді говорили про реформу з децентралізації та способи оновлення суду (ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 946

Сьогодні, 17 травня, у Кіровоградському прес-клубі відбулась прес-конференція у рамках інформаційної кампанії "#Конституція". Де експерти Центру політико-правових реформ розповіли про перебіг судової реформи та децентралізацію влади.

 

Про реформу децентралізації прокоментувала експерт з питань місцевого самоврядування Центру Катерина Давиденко.

На сьогодні у Кіровоградській області утворено три об'єднані територіальні громади - Маловисківська, Бобринецька та Новоукраїнська. Але, за словами Давиденко, процес децентралізації дещо гальмується через неприйняті зміни до Конституції України. Проект Закону про внесення змін щодо децентралізації влади має ухвалити Парламент, але народні депутати дещо розтягли це питання у часі. Тому саме громада має повпливати на владу та депутатів щоб пришвидшити процес децентралізації. Експерт при цьому запевняє, що законопроект з децентралізації покращить життя українців.

"Реформа передбачає, що органам влади на найнижчому рівні передаватимуться якомога більше повноважень",- зазначає Давиденко.

Процес децентралізації включає в себе добровільне об'єднання громад, коли менші населені пункти об'єднуватимуться в більші громади.

"Така новоутворена територіальна громада матиме єдиний адміністративний центр. Люди переживають, якщо їх об'єднають, село зникне. Насправді, це не так, кожне село яке було, таким і залишиться, єдине, що тепер не буде кілька рад, а буде одна", - коментує експерт.

За всіма процесами в селі при цьому відповідатиме староста (сільський голова), який триматиме зв'язки із селом та адміністративним центром. Наступним етапом реформування виступає бюджетна децентралізація, де фінансами керуватиме кожна громада окремо, а не область чи район.

"Абсолютна більшість видатків залишатимуться на місцевому рівні. Надходження до бюджету при цьому збільшаться, як і збільшиться навантаження на бюджет", - коментує експерт.

Третім етапом децентралізації виступає передача повноважень до органів місцевого самоврядування, а також зміна виконавчої влади на місцях. Саме цей пункт і потребує внесення змін до Конституції. Проектом передбачається створення нової посади - "префекта", який перевірятиме та контролюватиме роботу органів місцевого самоврядування. При цьому префект має право звертатися до адміністративного суду у разі виявлення неправомірних дій з боку місцевого самоврядування. Призначатимуть префекта за згодою Кабміну.
Про судову реформу розповів експерт судової реформи Центру політико-правових правових реформ Максим Середа. За словами експерта, раніше суд був повністю залежний від адміністрації Президента, це за часів Януковича. Цей факт підтверджують події Майдану.

"На замовлення Центру було проведено соціологічне дослідження, яке визначає рівень довіри громадян до суду. Дослідження проведено відразу після подій Майдану",- зазначив Середа.

За опитуванням стало відомо, що 40% жителів центральних областей зовсім не довіряють судам, а інші 40%- частково довіряють і лише 1% людей повністю вірять судам. При цьому, 79% кіровоградців вважають за доцільне проведення судової реформи.

Восени Верховна Рада має затвердити законопроект про внесення змін до Конституції щодо правосуддя.

"Зміни до Конституції передбачають зменшення політичних впливів на судову систему. Оскільки зараз судді залежні і від президента, і від Верховної Ради. Проектом передбачено створення нового органу, замість вищої ради юстицій, Вища рада правосуддя. Він отримає повноваження щодо призначення суддів та контролюватиме їх кар'єру вцілому", - прокоментував експерт.

Відповідно до Проекту він виділив чотири способи оновлення судової системи. Це безстрокове призначення суддів без першого 5-річного терміну. Наступним пунктом стоїть реорганізація суддів, яке більшою мірою стосується вищих судів. Тобто з п'яти Вищих судів має залишитися лише один, Верховний суд. Також одним із способів оновлення є можливість звільнити суддю у випадку, коли він не може пояснити походження власного майна. Та так звана "суддівська недоторканність", при якому затримувати суддю можуть лише зі згоди ВРУ. А теперішній проект змін до Конституції передбачає, що судді матимуть функціональний імунітет, а позбавляти їх імунітету буде новостворений орган-Вища рада правосуддя.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити