Професор Панченко розповів Райковичу про «Єлизаветград»

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 7763

До редакції «Гречки» надійшов відкритий лист адресований Кіровоградському міському голові Андрію Райковичу. Автор тексту відомий український літературний критик, літературознавець, письменник, автор відомих статей, монографій, підручників на літературну та історичну тематику, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», доктор філологічних наук, член Національної спілки письменників України, член Ради національної єдності при Президенті України Володимир Панченко. Публікуємо лист у повному обсязі.

Шановний Андрію Павловичу!

В ефірі телеканалу «112» Ви повторили міф про «православне» походження назви міста, головою якого Ви є. Дозвольте не погодитися. Жодних аргументів, які б підтверджували, що назва «Єлизаветград» якимось чином пов᾿язана зі Святою Єлисаветою, не існує.

Так, фортеця на Інгулі в 1754 р. була названа на честь Св. Єлисавети, що й повелівалося відповідним указом імператриці Єлизавети. То був яскравий зразок чиновницького підлабузництва й вислужливості задля показного «самоувічнення» цариці. У радянські часи в такий спосіб інколи називали колгоспи: «ИМЕНИ МЕНЯ». Єлизаветград також було містом «имени меня».

Але Господь з ним, із тим російським підлабузництвом та самоувічненням.

Є герб міста Єлизаветграда 1845 року, творці якого вже й не приховували, що Єлизаветград названо на честь імператриці Єлизавети Петрівни. Герб доступний всім користувачам інтернету, і я сподіваюся, що Ви його бачили. І читали опис, у якому є згадка про «вензель імператриці Єлисавети Петрівни» з датою «1754».

Отож, прив᾿язка назви міста до Св.Єлисавети - міф. Він активно проштовхується у свідомість людей Українською православною церквою Московського патріархату та її прихильниками, оскільки цей міф добре вписується в ідеологію «русского мира». Адже топонімічні назви - це маркери: вони «мітять територію», символічно «привласнюють» її. Звідси й спекуляції довкола «святої Єлисавети».

Знаю, що серед прибічників назви «Єлизаветград» є  чимало людей, які аргументують свій вибір тим, що йдеться про першоназву міста. Проте історичні найменування усе ж не є догмою. У дніпропетровців, скажімо, вистачило глузду не домагатися повернення назви «Єкатеринослав». Так і тут: навіщо нам у назві українського міста ім᾿я російської імператриці? Щоб потішити наших ворогів? Щоб дати їм підстави для нових «новоросійських» марень? І чи можемо ми в цій тяжкій історії з перейменуванням зовсім не брати до уваги політичний чинник?

Звісно, було б ідеально, якби питання про назву міста вирішувалося на місцевому референдумі або ж освячувалося рішенням міської ради. Проте міська рада попереднього скликання дотримувалася лукавої страусиної політики (мовляв, нехай люди скажуть, ми тут ні до чого). Що ж до «опитування» жителів міста, проведеного в день виборів 2015 року, то його легітимність тяжіє до нуля, оскільки воно не базувалося ні на законі, ні на соціологічних методиках.

По суті, міська рада сама «перекинула» м᾿яча на половину поля, де господарем є Верховна Рада. Тому тепер нічого нарікати на те, що «нас ніхто не слухає»…

Нічого не маю проти назви «Кропивницький». Проте пам᾿ятаю, що багато років тому Микола Смоленчук, який багато зробив для вивчення і популяризації історії нашого краю, пропонував назву, яка особливо вдало відбиває степову специфіку міста, його кольори й географію, а до всього не є ідеологічним подразником: Золоте Поле.

Можливо, ще не пізно повернутися до цієї ідеї історика й письменника Миколи Кузьмовича Смоленчука і підтримати її відповідним рішенням міської ради?

З повагою
Володимир Панченко
24 травня 2016 р.

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
-14 # Учительница 25.05.2016, 22:36
Мне нравится Центроград.
Цитата
 
 
-30 # Саша 25.05.2016, 10:57
Влада ніколи не слухає громаду - корінних мешканців, які живуть і працюють на благо рідних міст поколіннями! 80% кіровоградців ЗА повернення історичної назви Єлисаветград - які ще можуть бути претензії?
Цитата
 
 
+8 # Євгенія 25.05.2016, 05:38
За час від дня опитування у день виборів до останнього соцопитування кількість прихільників Єлісаветграду зназалась на 20%. І цей процес тривае. Якби в Україні прводилась державницька політика стосовно перейменування й мінкумстець не дозволяв у засобах пропогандувати імперське Єлісаветград то й не було всєї цієї пропутінської істерії з Єлісаветградом. Але мінкумстец довів що він у кращому випадку займає не своє крісло у гіршому - рука Кремля....
Цитата
 
 
+19 # OP 24.05.2016, 23:24
Професор Панченко дав міськраді вичерпну і дуже доречну довідку. Щодо назви Златопіль, то, на жаль, вона може читатися і бути почутою як Зла - топіль, а у родовому відмінку - Зла - тополя. Це все звучить неприємно. Окрім цього всього, золоте поле - це прекрасно, однак це місто має надзвичайно близький стосунок до чогось ще більш вражаючого ніж золоте поле - театру і взагалі - мистецтва. Тому Кропивницький - це найкраща назва для цього міста.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити