Україна без диму: перші радощі

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1178

16 березня виповнилося 3 місяці, відколи набув чинності Закон України щодо заборони куріння у громадських місцях. За цей час поширеність тютюнокуріння безумовно знизилася, - аж до рівня цивілізованих країн. Курити в нас стало справді немодно, позаяк українці прагнуть вести здоровий спосіб життя. І то є приємна для всіх новина - в наш дуже непростий час!..


Нещодавно в Києві розпочалася кампанія із соціальної реклами «Дякую, що не курите». Центр регіонального представництва «Життя» за сприяння Асоціації замовників та виробників соціальної реклами розмістив у Київському метро 50 метролайтів. Плакати із зображенням справжньої офіціантки впродовж місяця інформуватимуть киян та гостей міста про позитивну дію Закону № 4844, метою якого є захист населення та працівників галузі від тютюнового диму. У такий спосіб через соціальну рекламу українські офіціанти та бармени дякують відвідувачам кафе, барів та ресторанів – курцям за дотримання закону. Партнерами кампанії виступають Київська асоціація офіціантів та Всеукраїнська асоціація барменів.

 

«Вдячність – це перше, що приходить мені на думку, коли мене питають про антитютюновий закон. Я дуже рада, що можу через соціальну рекламу подякувати всім відвідувачам закладів громадського харчування за дотримання закону про заборону куріння. Нам, працівникам кафе, барів, ресторанів, дійсно стало легше дихати, і волосся та одяг не смердить. Ми також дякуємо тим законодавцям, що забезпечили нам безпечні умови праці. Особисто мені це дуже важливо, тому що я ще хочу народити здорових дітей. Дякую усім відвідувачам, що цінують чисте повітря та поважають наше право на здоров’я», – говорить Альона Чукшис, яка вже 4 роки працює в закладі ресторанного господарства та залюбки погодилася стати обличчям соціальної рекламної кампанії. 
За даними Держкомстату, тільки на підприємствах ресторанного господарства із кількістю працівників 10 та більше працюють 48 000 працівників. З 16 грудня 2012 року вони захищені від негативного впливу тютюнового диму та працюють в безпечних для здоров’я умовах. Символічно, що соціальна рекламна кампанія стартувала на початку весни. Адже дві третини працівників кафе, барів та ресторанів – це жінки, більшість з яких – майбутні мами.

ЯК РОСІЙСЬКІ ТЕЛЕВІЗІЙНИКИ У ЛЬВОВІ «РОЗЧАРУВАЛИСЯ» 
Директор Інституту медіа-права Тарас Шевченко першими наслідками нововведення задоволений:
- В переважній більшості випадків закон виконується. Будь-який закон має певний рівень невиконання. Навіть закони, що гарантують право на життя, теж порушуються. Перший моніторинг ми проводили 2 роки тому, він стосувався виконання закону, що діяв на той час. Тобто не менше ніж 50 відсотків в залі має бути не курців. Тоді результат невиконання складав 70 відсотків, тобто лише 30 відсотків виконували закон. Коли лобіювався закон про повну заборону куріння в приміщеннях, головним аргументом «проти» було: «Та цей закон ніхто не виконуватиме!..». Світовий досвід засвідчив про те, що повна заборона виконується набагато краще. Розмежування зон не працює! Незалежно від того, чи то буде 10% чи 20%. Тому ініціативи деяких депутатів щодо відновлення якихось кімнат для паління суттєво підірвуть закон. Оскільки дим поширюється повсюди, по-перше. А по-друге, неможливо законом установити ліміти, чи це одна, чи дві кімнати потрібні. Тільки з’являється шпаринка, - рівень невиконання просто величезний…

Якщо брати цифри Києва, то, без урахування нічних клубів, рівень виконання закону про заборону куріння – 91 відсоток, тобто понад 90 відсотків дотримуються закону.

Доповнює пана Тараса Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю за тютюном Інституту стратегічних досліджень при МОЗ України:
- Всі знають про той скандал, що спалахнув навколо агенції УНІАН з приводу правдивості інформації. Тож при висвітленні результатів нашого моніторингу ми також стикаємося з проблемою правдивості інформації. Випадок із львівської практики. Російська телекомпанія РТР приїхала до Львова робити репортаж про виконання закону. Обійшли у центрі Львова 45 закладів (ті в місті мало не на кожному кроці). Запитують у них: «Ну що, коли буде репортаж?». «Репортажу не буде. Ми не знайшли жодного курця». Іншими словами, якщо закон виконується на 100 відсотків, це нецікаво, це «не новини». А от якби вони зайшли у 46-й заклад і показали: «Ось, хохли масово порушують закон!» - то, мабуть, заробили б від керівництва РТР не лише моральні «бонуси».
Один дуже поважний сайт передрукував результат: «…майже 10 відсотків закладів порушують закон». Звісно, при іншому передрукуванні це вже було 10 відсотків.

Більшість методик, що використовуються, є неефективні, бо є таке загальне враження: «Та всі підлітки п’ють і курять!» Підлітки це читають, чують і собі думають: «Ну якщо всі курять, то й я маю так само робити…». Але у США винайшли підхід під назвою «соціальна нормалізація». Виходять в якийсь кампус, проводять опитування. 80 відсотків підлітків не курять. І тоді кажуть: «Серед вас нормально – не курити!». Тобто хочеш бути нормальним – не кури! І це дійсно працює. 

Закон виконується не через штрафи, а через те, що у нас 75 відсотків не курці.

«СКВОЗНЯЧОК» - ЦЕ ЩО ТАКЕ? 
Координатор медіа-програм регіонального центру громадського представництва «Життя» Юлія Солоха люб’язно надала «Гречці» відомості, що свідчать про впевнене просування країною «антитютюнового мислення»:
- У 13 обласних центрах, тобто великих містах, та в 6 містах Автономної Республіки Крим ми провели моніторинг щодо дотримання громадянами законодавчої новели, що попервах піддавалася шаленим атакам «тютюнового лобі». Нашими волонтерами було промоніторено 1133 заклади: 508 кафе, 254 заклади ресторанного типу, 261 бар, 38 нічних клубів та 72 спеціалізовані заклади (паби, трактири і т.д.).
У 508 кафе ми виявили 20 відсотків порушень. У ресторанах - 6 відсотків порушень. У барах – 20 відсотків, у нічних клубах – 32 відсотки (тобто найбільше). Паби, трактири, піццерії, більярдні – у 8 закладах виявили порушення (11%).

76 порушників (7%) з 1133 закладів. Основна частина моніторингу проводилася у вечірній час – з 16 до 24 години. Трохи менше з 12 до 16 години. І 22 заклади вранці з 9 до 12 години.

93% закладів не порушували закон взагалі. 6% порушували у вигляді куріння сигарет, кальянів та відсутності попільничок на столах.

Найбільша кількість порушень – в Одесі, найменша ж кількість у Чернігові та Івано-Франківську.
Я відвідала особисто 24 заклади. У VIP-закладах є кімнати, де дозволяється курити кальяни чи сигарети. Дуже хороша ситуація у пабах, де завжди курили; нині люди без проблем виходять курити. Адміністратори та персонал у пабах дуже задоволені тим, що в їх закладах тепер не курять і їм легше дихати.
На думку громадськості, закон сьогодні виконується дуже добре.

Втім, заради справедливості зауважимо: одночасно з багатьма позитивами закон №4844 «прочинив» шахраям неабияких розмірів «шпарину». Маю на увазі тих, хто полюбляє добре попоїсти й випити у закладі, а потім «щезнути», не розрахувавшись. На слензі офіціантів це зветься «сквознячком».

Виглядає ця афера наступним чином. Клієнти, розсівшись за столиком, роблять офіціантові щедре замовлення з багатьох найменувань блюд та напоїв. З’їдають закуску, випивають спиртне. Перед подачею гарячих блюд виходять покурити, подихати свіжим повітрям і… випаровуються. Розрахунок негідників робиться на те, що будь-яка людина в принципі не може піти з закладу, не дочекавшись основного блюда. Тому за клієнтами надто не слідкують. Ті ж, на підтвердження власних «благих намірів», залишають на своїх стільцях якусь одежину, а дами – сумочки.

Не дочекавшись «їдців», офіціанти з дозволу метрдотеля переносять до підсобного приміщення залишений тими одяг та особисті речі. Як неважко здогадатись, куртки/плащі разом із сумочками коштують разом не дорожче 20-30 гривень; всередині ж там абсолютно порожньо…

У більш-менш досвідчених рестораторів з недавніх пір заведено: аби невдаха-офіціант не платив щораз по 400-500 гривень за «зниклу компанію», під час перекурів за клієнтами непомітно слідкують і колеги офіціанта, і охоронці закладу. Останні, якщо запідозрять, ніби група людей має намір «зробити ноги», навчилися ввічливо притримати гостей у межах території ресторану – аж до моменту, коли офіціант підтвердить факт оплати…

protydymu
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити