У Кіровограді дискутували про децентралізацію, її можливості та ризики (ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1036

Останнім часом питання децентралізації та об'єднання територіальних громад все більше реалізується не лише у обговоренні, а й на практиці. Так, у Кіровоградській області вже створено три об'єднані територіальні громади (ОТГ) - Маловисківська, Бобринецька та Новоукраїнська.

 

Сьогодні, 8 червня, у Кіровоградській регіональній торгово-промислової палаті відбулась громадська дискусія "Децентралізація у дії. Перші результати, можливості і ризики". На яку були запрошені голови РДА, міські, сільські голови, представники влади та громадськість. Захід проводився за ініціативи Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та за підтримки Швейцарсько-українського проекту "Підтримка децентралізації в Україні" DESPRO. Партнером проведеного заходу виступила ГО "Спільна дія" (місто Кіровоград). Експертами під час обговорень були директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак та міський голова Маловисківської ОТГ Юрій Гульдас.

За словами модератор проекту, журналіста Анни Безулик, сьогодні українське суспільство не так агресивно налаштоване до питання децентралізації, натомість від людей збільшився запит щодо отримання інформації та знань з цієї теми.

"Найголовніше у процесі об'єднання громад- навіть не фінансовий ресурс, а зміна системи управління на місцях і відповідальності за ту владу, яку надає громада", - прокоментував Гульдас. За словами міського голови, районні ради за 24 роки вже себе вичерпали, тому владу необхідно давати безпосередньо людям, які проживають на території.

"Громада як адміністративно територіальна одиниця включає в себе сукупність трьох ознак-люди, територія та влада, яка передається цій сукупності людей безпосередньо або через органи, але в законний спосіб", - зазначив експерт Ганущак.

При цьому запрошених цікавило питання щодо закону про розпорядження землею на місцях.
"Коли приходить інвестор, він вимагає єдиний документ-схему територій району. Загалом, слово "розпорядження" землею в юриспруденції означає дерибан, тому скрізь використовується поняття "управління" -це і викуп, і продаж, і проведення комунікацій, і стягнення податків. І цей комплекс можливий тільки тоді, коли буде створено орган, який спроможний це робити. Тому управління землею матиме лише ОТГ і тільки з усією містобудівною документацією", - відповів Ганущак.

Також представників райдержадміністрацій цікавило питання зменшення вимог до територіальних громад. Оскільки з трьох запланованих громад, наприклад в Долинському районі, повністю утримуватися може лише одна громада на весь район, де є забезпеченість кадрами у податковій службі, поліції чи органах соцобслуговування. "Яка тоді різниця, що раніше люди їздили до райцентру, що тепер будуть їздити", - запитав колишній голова Долинської РДА Олександр Ромащенко. "Ми не виступаємо проти чи за об'єднання, але доведіть нам практично, в чому переваги об'єднання", - наголосив сільський голова з Вільшанського району.

"Те, що сьогодні має надавати Маловисківська громада, вона надає, можливо не так якісно. Але ми ввійшли в 20-ку громад, для яких фінансуватимуть створення ЦНАПів, ми вже розробили проект і рекомендації, хочемо також створити МРЕО. ", - прокоментував міський голова. Також він додав, що за час існування їхньої ОТГ втричі збільшилося надходження до бюджету, при цьому ж збільшилося фінансування на школи, ФАПи. До того ж, найбільше проектів щодо плану розвитку громад вцілому, за словами Ганущака, стосуються ремонту доріг віддалених сіл, ремонту інфраструктури та енергозбереження.

"По цій реформі ми маємо отримати стовідсотковий успіх. У Кіровоградській області поки що три громади, але про те, що вони об'єдналися так як потрібно, не можна сказати. Але це певний результат. Найкраще цей процес відбувається у Хмельницькій області -22 громади, непогано Тернопільська-26 громад. Кіровоградська не найгірша, але далеко і не найкраща. Це питання ентузіастів, має визріти певна ситуація, щоб люди до цього дійшли", - прокоментував експерт Юрій Ганущак. Крім того, він зазначив, що теза "Один район-одна громада" в деяких випадках має місце для реалізації, особливо це стосується відношення ближніх сіл до економічно розвинених центрів.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити