«Кіровоградобленерго» нагадало кіровоградській владі, хто мусить обрізати дерева

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 869

Оскільки ПАТ «Кіровоградобленерго» не є власником дерев, у штаті компанії немає посад лісівників, арбористів, ландшафтних дизайнерів та інших спеціалістів із догляду за зеленими насадженнями. Немає і не повинно бути, адже товариство не несе жодної відповідальності за стан зеленого господарства області. Повідомляє прес-служба ПАТ «Кіровоградобленерго».

Компанія відповідає за якість та надійність електропостачання і зв’язана зі споживачами договірними відносинами. Саме для того, аби зі свого боку забезпечити дотримання умов договору, енергетики змушені фактично рятувати свої лінії й «перекваліфіковуватися», братися до висоторізів і пил замість тих, хто має це робити, але вважає за допустиме бездіяти. Більше того, ця бездіяльність давно ввійшла у звичку, адже рано чи пізно «приїде обленерго і все зробить». Про дерева, які часто буквально вростають у лінії, згадують, коли вони падають на дроти і вулиця поринає у темряву, або тоді, коли «обленерго» їх починає «неправильно» і «не тоді» обрізати. Дерево впало на лінію – винні енергетики, бо вчасно не обрізали, обрізали дерева – вони ж винні у знищенні зелених насаджень.

Останнім часом ситуація з зеленими насадженнями в області набула широкого суспільного резонансу. Дерева пиляють на дрова, зносять, щоб не закривали вітрини закладів торгівлі, часом просто знищують з невідомих причин. Під хвилю цілком зрозумілого обурення потрапило й ПАТ «Кіровоградобленерго», підрозділи якого вимушено виконують розчистку трас повітряних ліній електропередачі в населених пунктах з метою забезпечення якісного та безперебійного електропостачання. Одним із основних зауважень до роботи енергетиків є те, що обрізка дерев відбувається в теплу пору року у період активного соковиділення. Повідомляємо, що розчистка трас здійснюється одночасно з обслуговуванням, ремонтами і реконструкцією електромереж й проводиться з обов’язковим відключенням споживачів від електропостачання, а отже виконувати такі роботи в опалювальний сезон значить залишати людей в холодних оселях.

«Правилами охорони електричних мереж», затвердженими Кабінетом Міністрів України 4 березня 1997 року № 209, встановлено охоронні зони повітряних ліній електропередачі уздовж ліній у вигляді земельних ділянок і повітряного простору, обмеженого вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів на відстань для ПЛ напругою до 1 кВ – 2 метри, 6-10 кВ – 10 метрів, 35 кВ – 15 метрів, 150 кВ – 25 метрів.

За статистикою, близько 50% робочого часу виробничої бригади району електричних мереж витрачається на розчистку трас повітряних ліній електропередачі в населених пунктах. Тобто замість виконувати свої прямі обов’язки, електромонтери працюють лісорубами. Щороку на території Кіровоградської області розчищають тисячі кілометрів ліній. Цей процес безкінечний, бо до висаджених в охоронних зонах ЛЕП дерев енергетикам доводиться повертатися через кілька років і фактично розпочинати все наново. Дана робота така ж невдячна, як миття посуду – здається весь чистий, а через годину вже потрібно мити знову. Втім, її значення важко переоцінити, адже комплексний аналіз аварійних відключень ліній свідчить, що основною причиною знеструмлень є гілля, яке навіть за невеликого вітру ламається й спричиняє обриви проводів. Часто на лінії падають цілі дерева, ваги яких не витримують навіть опори.

Розчищати траси повітряних ліній життєво необхідно, але у переважній більшості цим займаються не ті, хто повинен. Згідно із п. 5.5 «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 10 квітня 2006 року № 105 на виконання Закону України «Про благоустрій населених пунктів», відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є їх власники та землекористувачі.

8 червня 2015 року головою Кіровоградської обласної державної адміністрації Сергієм Кузьменком було видане розпорядження № 221-р. Дане розпорядження зобов’язує голів райдержадміністрацій і містить рекомендацію міським, селищним та сільським головам своїми розпорядчими документами заборонити населенню та юридичним особам висаджувати дерева в охоронних зонах ліній електропередачі, провести роз’яснювальну роботу з власниками дерев, які розташовані в охоронних зонах ПЛ щодо їхньої відповідальності за неналежне утримання цих зелених насаджень, спільно з власником електричних мереж організовувати роботу з розчистки трас, вимагати від відповідальних осіб вжиття невідкладних заходів щодо приведення зелених насаджень у відповідність до норм чинних законодавчих актів, активізувати роботу спеціалізованих інспекцій і фахівців з питань екології та благоустрою. Окрім цього, має бути забезпечене безумовне дотримання п. 5.5 «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» та законодавства України, а саме: на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності – балансоутримувачами цих об’єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установами, організаціями, підприємствами; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво – забудовниками чи власниками цих територій; на безгоспних територіях, пустирях – органами місцевого самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власниками або користувачами.

Отже, організовувати й контролювати роботи з належного утримання дерев (і не лише тих, які висаджені в охоронних зонах ліній електропередачі) мають державні органи виконавчої влади. Енергетики повинні лише виконувати заявки власників зелених насаджень на відключення ліній на період робіт, видавати приписи щодо неналежного утримання зелених насаджень в охоронних зонах ПЛ і відключати споживачів, які ці приписи не виконують. Дана процедура регламентована «Правилами охорони електричних мереж» (п. 23).

Щодо «знищення» енергетиками зелених насаджень. З упевненістю можна стверджувати, що на території області мало знайдеться висаджених в охоронних зонах повітряних ліній дерев, які хоча б раз не були обрізані енергетиками. В середньому, такі дерева обрізуються раз на 3 роки. Отже, за логікою в населених пунктах Кіровоградщини як пам’ятники «знищеним» деревам мають стояти цілі алеї засохлих стовбурів.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити