У Кіровограді розповіли про польський досвід з децентралізації влади (ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 718

У Кіровоградському прес-клубі 29 червня відбувся семінар під назвою "Децентралізація на практиці ІІ". Це польський досвід децентралізації та самоврядної освіти для лідерів громад з 7-ми областей Центральної України. На захід запрошені польські експерти з питань децентралізації та місцевого самоврядування та міські, сільські і селищні голови Кіровоградської області.

 

 

Проект "Децентралізація на практиці І" стартував ще у минулому році, де у областях Східної та Південної України проводилися дводенні семінари-майстерні, на яких експерти поширювали знання щодо польського процесу децентралізації, а також актуальних методик управління у системі польського місцевого самоврядування.

Як розповів Ярослав Біттель, консультант з питань стратегій, менеджменту органів місцевого самоврядування, польські ґміни (дуже схожі з українськими громадами-ред.) формувалися у 1990 році не на добровільній основі. Експерт розповів про передумови формування правових основ місцевого самоврядування. У 1918 році Польща відновила власну незалежність, оскільки до того її територія перебувала у складі трьох держав - Австро-Угорищини, Росії та Прусії, відповідно ці території мали різний територіальний устрій. За двадцять років після об'єднання адміністративна структура вцілому була сформована - власне тоді і з'явилися ґміни, повіти та воєводства. Після Другої світової війни польський устрій зазнав реформування, подібного до українського, іншими словами - влада стала централізованою.

У 1975 році у Польщі повертають владу ґмінам, крім того, на той час в країні налічувалося 49 воєводств.

"Найменші одиниці самоврядування мали назву ґміни, але самоврядування як такого не було, влада залишалося централізованою. У 80-х роках почалися масові народні протести, коли була створена незалежна профспілка "Солідарність". Тобто вже тоді люди почали говорити про те, як має виглядати місцеве самоврядування",- прокоментував Біттель.

Загалом, Закон про самоврядування ґімн був затверджений 8 березня 1990 року, який потім ще коригувався, а з 1 січня 1999 року у Республіці Польщі запроваджено трирівневу структуру місцевого самоврядування, яка поділена на воєводства, повіти та ґміни.

Детальніше про польське місцеве самоврядування та його законодавче підґрунтя розповів присутнім Павел Ментельські- тренер, консультант з питань стратегій, програм та аудиту сталого розвитку, менеджменту органів місцевого самоврядування.

На сьогодні у Польші функціонує 16 воєводств, кожне з яких має власну раду - сейм та депутатів. Після воєводства нижчим за щаблем стоять повіти, їх у країні налічується 314. У кожен повіт входять кільканадцять ґмін, всього у Польщі 2478 ґмін. Найважливішою одиницею місцевого самоврядування власне і є ґміна, де законодавчою владою є рада з депутатами, а виконавчою - обраний воєвода.

"Ґміна має бути однорідною в економічному, територіальному, господарському сенсі. У Польщі є ґміни, які знаходяться біля кордонів з Україною та Словаччиною, там проживає близько 1200 мешканців, вона охоплює 11 населених пунктів. А є ґміни, які об'єднують три населені пункти і там мешкає більше п'яти тисяч населення", - розповів Ментельські.

При цьому, ґміна має статус юридичної особи та має право розпоряджатися власним майном. Державні структури контролюють роботу ґмін лише з боку дотримання законодавства.

"Влада Польщі побудована на основі двох стовпів, де першим виступає самоврядування воєводств, повітів та ґмін. А другий - урядовий, на чолі якого стоїть прем'єр", - додає експерт.

Ґміна може створити власні допоміжні осередки - староства або дільниці. Староства також мають власні статути, але не мають юридичного права, їх діяльність побудована виключно на громадських засадах. Солтис, який є головою староства, може збирати податки з мешканців села і отримувати за це своєрідну нагороду.

Ґміна, як одиниця місцевого самоврядування, має контролювати сфери, які визначені законодавством:
- порядок на завірені території, землевпорядкування та охорона довкілля. Тобто ґміна сама розпоряджається власною землею та контролює мешканців щодо здачі сміття;
- відповідальність за водопроводи, водопостачання, постачання електроенергії, тепла, утилізації відходів.
- освітня сфера - організація початкових шкіл, дитсадків, гімназій.

Також кожне воєводство, повіт та ґміна ремонтують дороги на власній території.

"Але через ґміну можуть проходити дороги і воєводств, і повіту. Тоді у цьому випадку ґміна може прийняти рішення, щоб допомогти повіту у ремонті дороги. Але повіти у нас знахабніли, і вже ґмінам пропонують ремонт за 50% їх фінансування", - коментує Ментельські.

Особливий устрій має охорона здоров'я місцевого самоврядування. Кожна ґміна відповідає за базову медицину, відповідно воєводство та повіти за свої лікарні і медичні установи. Вся охорона здоров'я у Польщі фінансується з державного Національного фонду охорони здоров'я і кошти спрямовуються на кожного пацієнта. Іншими словами - медична страховка, яку у поляків вираховують із заробітної плати йде до Нацфонду. Ґміна може мати власну лікарню або розміщувати на території приватний заклад.
Але для територій, де менше двох тисяч пацієнтів, досить складно утримувати лікарні, оскільки це економічно не вигідно. Тому жителі таких сіл їздять до більших міст.

"Польща вже давно розпочала процес децентралізації. Ми за децентралізацію, але не за таку, яку нам пропонують в Україні, тобто об'єднання шляхом одна громада-один район", - розповів "Гречці" голова Докучаєвської сільської ради Ігор Сікорака.

Загалом, Ярослав Біттель також зазначив, що децентралізацію слід починати найперше зі зміною Законів країни, а потім на основі них реорганізувати місцеве самоврядування.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити