Кропивничанам потрібен перехідний період - експерт

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 791

Озвучена вчора в інформаційній агенції Інтерфакс-Україна обіцянка бойкотувати назву обласного центру Кіровоградської області обговорюється і в українських, і в російських засобах масової інформації.Ініціатива щодо бойкотування нового імені центральноукраїнського міста лишень обережно коментується, і то переважно в лояльних стосовно Росії ЗМІ.
Учора ввечері такий коментар радіостанції «Голос Столиці» 106 FM дав експерт з питань конституційного права Олександр Москалюк.


- У Кіровограді жителі оголосили бойкот Кропивницькому. Що милозвучніше вам - Кіровоград чи Кропивницький?
- Мені важко сказати. Я не прихильник в цій ситуації назви Кіровоград. Мені здається, з самого початку, коли приймали закон про декомунізацію, дещо по-іншому концепцію цього закону потрібно було прописати. Необхідно було виділити ті населені пункти, які потрібно було в першу чергу перейменувати, які асоціюються дійсно з одіозними особистостями, які діяли десь проти українського народу і державності.
- Це повинен визначити Інститут національної пам'яті?
- Це був би другий етап. І окремо визначити ті назви, які не є фатально болючими. Наприклад, Стаханов - місто, яке розташоване на окупованій території. ВР приймає рішення про перейменування цього міста. Ми спочатку говоримо про те, що цю частину потрібно повернути, але при цьому ми порушуємо історію певної території, для якої ця назва має певну цінність. Сам по собі Стаханов нічого не зробив поганого для української державності, щоб була необхідність його перейменовувати. Я не можу зрозуміти логіку, чому потрібно перейменовувати місто Стаханов. Точно так само ми говорили про місті Комсомольськ. Це мем певного періоду. Але треба намагатися лавірувати. Не можна відкидати частину історії, яка для частини українців має принципове значення. І це один момент. Другий момент - є одіозні особистості. Я переконаний, що в тому числі Кіровоград дійсно потрібно було перейменовувати. Але це дуже тривалий процес і його потрібно робити правильно. Перейменували ми, наприклад, в Кропивницький. Але чому б не зробити так, що протягом трьох років встановити період, коли одночасно вживається Кіровоград, а в дужках Кропивницький або навпаки. Перехідний період. Це дасть можливість заспокоїтися тим людям, які є незадоволеними. Треба вміти згладжувати.
Що стосується перейменування вулиць, то цей процес потрібно вести більш обдумано і рішення приймати більш виважено. Чому не брати за основу ті особистості, які можуть об'єднувати всіх? Мені дуже б хотілося, щоб всі рішення були пов'язані з державним будівництвом. У нас всі рішення тактичного плану. Немає рішень правильних стратегічних. Адже процеси усвідомлення довго відбуваються. Якщо ми будуємо країну, ми повинні виходити з логіки державного будівництва.
- Чому ми в процесі перейменування використовуємо спірні моменти?
- Це, на жаль, містечковість, бажання нав'язати свою волю комусь іншому і невміння шукати компроміс. І, по-друге, нічого пред'явити, немає успіхів в інших сферах.
Підготував Олег БАЗАК

G

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Віктор 1 26.07.2016, 11:15
Якийся дивний експерт, і такі ж пропозиції, може писати Кропивницький-К іровоград? Офіційні назви треба писати правильно. Якщо комусь хочеться то може в дужках зазначити
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити