Військовослужбовцям Кіровоградщини розповідали про їх права

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 918

17 листопада у контактному центрі Кіровоградської ОДА юрист провів консультацію щодо проблем і скарг учасників АТО у сфері захисту їх прав.

Бійці АТО та члени їх сімей мали змогу зателефонувати на «гарячу лінію» Кіровоградської ОДА та отримати професійну юридичну консультацію, правову підтримку, обрати необхідну лінію захисту свого права.

Як розповів правозахисник Антон Красов, який приймав дзвінки, за весь час «гарячої лінії» було прийнято 11 дзвінків, ще трьох додзвонювачів було проконсультовано в індивідуальному порядку.

Під час консультування надійшли звернення не тільки із Кіровоградщини, але й з інших областей (Черкаси, Закарпаття, Бердичів, Київ, Сумська область). Така широка географія дзвінків свідчить про гостроту і актуальність проблем правового захисту учасників АТО. Серед додзвонювачів були різні категорії осіб:це і військовослужбовці, які зараз проходять військову службу, і ветерани війни, які вже звільнились, і волонтери, які опікуються військовими, ну і звичайно, їх родичі, як правило, матері та дружини.

Часто саме вони займаються питаннями пільг та статусів, поки чоловіки служать або певний час «оговтуються» від місяців, проведених в бойових діях.

Найбільш актуальними, як наголосив юрист, виявились питання щодо статусу УБД та збереження робочого місця, посади і середнього заробітку для контрактників.

Що ж стосується статусу УБД, то прослідковується тенденція, яка є однаковою у різних куточках України і пов’язана із затягуванням процесу його отримання.

"Іноді такі проблеми є системними і тоді статус не дають усім військовим конкретної військової 11 copy copyчастини, командири частин, перевищуючи своє службове становище і користуючись своїми повноваженнями, свідомо не подають документи в установлені законом строки через особисті конфлікти з військовослужбовцями, виховуючи їх, та чинять на них психологічний тиск, спонукаючи до певних дійВійськові опиняються у залежності від позиції і ставлення командира, адже саме від нього залежить отримають вони статус через місяць, два, півроку чи рік. До слова, одне зі звернень надійшло від звільненого учасника АТО з Голованіського району Кіровоградської області, який вже 2 роки чекає на свій  статус УБД і все безуспішно. Думаю, що він чекав би іще 2 роки, аби не зателефонував на «гарячу лінію», де отримав чіткий алгоритм дій щодо захисту свого права та правовий супровід у майбутньому у разі якщо йому не вдасться

вирішити проблему самостійно", - розповів правозахисник Антон Красов.

За словами юриста, відповідно до п. 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій командир військової частини зобов’язаний подати документи на отримання статусу протягом 1 місяця з дня виконання особою завдань в АТО, після чого їх розглядає відповідна відомча комісія. Як правило, найбільші проблеми виникають саме на етапі подання документів із частини до відомчої
комісії. Часто командири їх просто не подають чи подають із запізненням, хоча жодних юридичних підстав для неподання документів у командира немає.

Другим нагальним питанням є збереження середнього заробітку на підприємстві, установі, організації для військовослужбовців. Мова йде, як правило, про контрактну службу. Військовослужбовці скаржаться або на звільнення з підприємств, поки вони служили, або на невиплату середнього заробітку за час їхньої служби.

Правознавець наголосив, що і перше, і друге є порушеннями і потребують правового досудового чи судового захисту.

У 2016 році роботодавцям перестали відшкодовувати середній заробіток для їх працівників з бюджету, що означає, що роботодавець сплачує його самостійно і не отримує за це компенсацій. Це є однією з проблем правового регулювання, що створює подібні ситуації. Однак юридично закон на боці військовослужбовців, а обов’язок виплати середнього заробітку залишається
чинним.

Крім того, військових також цікавила процедура отримання житла та постановки на житлову чергу. Мова йде про право на першочергове забезпечення житловою площею осіб, які потребують житлових умов відповідно до п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Це особи, які просто мають право на те, щоб стати на облік. І друге, це компенсація за житло сім’ям загиблих та інвалідам війни І і ІІ групи відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 719 від 19.10.2016 р.

Серед інших питань задавали такі: відновлення документів (паспорту та посвідчення УБД – що робити в разі втрати документів), кредитні зобов’язання перед банками (зокрема йдеться про нарахування відсотків за користування кредитом, вирахування боргу із зарплатної картки військовослужбовця, на яку
він отримує грошове забезпечення без рішення суду – звичайно, такі дії є незаконними і містять ознаки шахрайства зі сторони банку).

Також додзвонювачів цікавили: користування пільгами на комунальні послуги, порядок та документи, які потрібні для звільнення з військової служби, сума одноразової допомоги учасникам бойових дій до 05 травня. Військовослужбовці цікавились, що потрібно зробити для переведення з однієї військової частини до іншої та чи виникає в командира частини обов’язок переведення чи це лише його право, який він використовує на власний розсуд.
Військові ставили питання щодо строків звільнення з військової служби за контрактом,
отримання земельної ділянки та звільнення від земельного податку учасників бойових дій та інвалідів війни.

"Як бачимо зі звернень та піднятих питань, географія дзвінків була дуже строкатою, а підняті питання досить різноманітними. Всі звернення були оброблені, зафіксовані, а люди отримали те, заради чого вони телефонували: юридичну консультацію та можливість правового супроводу у майбутньому. А юристи та органи влади – чіткий зворотній зв’язок щодо проблем, які виникають в учасників АТО. Підсумовуючи, хочу зазначити, що такий інструмент як «гаряча лінія» дозволяє чути проблеми людей і відповідним чином реагувати на них. Вона здатна забезпечити зворотній зв’язок та є одним із методів ефективної комунікації. Однак результати від використання цього інструменту напряму залежать від політичної волі до змін та від того, чи продовжується робота по контролю за виконанням звернень, прийнятих на «гарячій лінії», адже після надходження звернень робота не закінчується, а лише починається…", - прокоментував Красов.

G

Сподобалася стаття?

Реклама
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити