"Іменем України" вчергове винесено несправедливий вирок

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 931

Нещодавно Жовтневий районний суд Запоріжжя засудив трьох молодих людей, - Антона Харитонова, Сергія Дьоміна та Євгена Федорченка — відповідно до 15, 14 та 15 років утримання в місцях позбавлення волі. Мешканці обласного центру начебто організували вибух у тамтешньому храмі, що спричинив смерть людини й поранення кількох осіб.
ПРО ТИХ, ХТО МІГ БУТИ ЗАЦІКАВЛЕНИЙ У ПІДРИВІ КУЛЬТОВОЇ БУДІВЛІ
Злощасний вибух у Свято-Покровському храмі на Малому ринку трапився наприкінці липня 2010 року, якраз у заключний день перебування в Україні Патріарха Московського і всієї Русі Кирила. До того ж 28 липня в Україні відзначалося державне свято - День Хрещення Київської Русі. Серед замовників мерзенного злодіяння тоді називали сатаністів або язичників.

З нагоди свята на вечірню службу до храму зібралося багато народу. "Біля дверей лежав пакет, на нього ніхто не звертав уваги, - він і вибухнув. Вибуховою хвилею знесло пів-церкви всередині. Зовні видно тільки розбиті шибки", - розповідали згодом очевидці. Як заявив тодішній губернатор Запорізької області Борис Петров, о 16.26 злочинці привели в дію безоболонковий вибуховий пристрій. Вибух згортка, покладеного кимось біля дверей храму, за потужністю був еквівалентний 200 грамам тротилу. Вибуховий пристрій був закладений в каструлю і складався з алюмінієвого порошку з селітрою. При вибуху постраждала 85-річна черниця Людмила (в миру Марія Михайлівна Донець). Із сильними опіками і рваними ранами її відвезли до міської лікарні, де вона померла.
У п'яту міську лікарню були шпиталізовані також п'ятеро інших потерпілих. Ще троє травмованих (у тому числі оглушених вибухом) надійшли до 5-ї дитячої лікарні і 3-ї міської.

За фактом НП було порушено кримінальну справу за трьома статтями КК України: "умисне вбивство", "замах на вбивство багатьох людей", "умисне знищення або пошкодження майна шляхом підриву". Розслідування взяли під контроль глава МВС України Анатолій Могильов та Генпрокурор Олександр Медведько.

Представник прокуратури області здивував земляків своєю заявою: "Я не схильний думати, ніби вибух і візит до нашої країни глави Російської православної церкви якимось чином пов'язані між собою... Згідно з попередніми даними, вибуховий пристрій саморобний. Якби був намір здійснити вбивство, ймовірно, його б чимось начинили". Мабуть, одна жертва і дев'ять поранених, з прокурорської точки зору, дрібничка в масштабах країни…

Станом на кінець липня-2010 в Україні спостерігалося незвично велике “несприйняття” культових споруд. Упродовж попередніх трьох місяців, зокрема, спалили три православних храми: у Шостці Сумської області, у Маріуполі Донецької області і в Луганську. Винних у донбаських підпалах шукають донині. Лише на Сумщині правоохоронцям вдалося довести провину священнослужителя іншої, "конкуруючої" церкви, який виявився замовником злочину. 

Та представники Української православної церкви Московського патріархату не звинувачували у запорізькому лиходійстві опонентів з Київської патріархії. "Звичайно, знайдуться екзальтовані віруючі, які можуть сказати, що це зробили наші вороги - розкольники і уніати, але це було б неправильно, тим більше що в Запоріжжі ні Київського патріархату, ні уніатів немає", - сказав глава прес-служби УПЦ МП Василь Анісімов. 

У Київському ж патріархаті вважали, що швидше за все це дії яких-небудь антихристиянських груп, язичників: "Знаючи їх ненависть до святого князя Володимира, який приніс нам християнство, цілком можна допустити, що це зробили саме вони".

Ще однією можливою причиною могла б бути “земельна”. Відомо, як ретельно у всі часи вибиралося місце для будівництва майбутнього Храму Божого. Однією з вимог було зручне розташування споруди, аби вірні даної церкви, включаючи людей поважного віку й немічних, могли безперешкодно дістатися туди будь-якої погоди. 
В наш “ринковий” час новітні “господарі країни” теж прагнуть розташувати торгові площі “у кроковій доступності”, себто якомога ближче до скупчення житлових будинків (або посеред них); вже існуючи храми частенько “плутають карти” таким “стратегам”...

Проаналізувавши факти завдання матеріальної шкоди культовим спорудам, не на жарт занепокоїлися і в інших релігійних конфесіях. Так, Всеукраїнський єврейський конгрес в ті дні провів моніторинг безпеки синагог, а також єврейських шкіл та дитячих садів.

ЯК У КОЗАЦЬКОМУ КРАЇ КВАПИЛИСЯ ДОГОДИТИ ВІКТОРУ ЯНУКОВИЧУ
Спочатку основною підозрюваною була якась дівчина, котра завітала на службу Божу з рюкзаком (згодом ноша кудись зникла); вона ж на місці вибуху «випадково» виявилася першою «папараці», встигнувши до появи опергрупи міліції і машин з пожежниками зробити чи не з десяток ексклюзивних фото. Фоторобот дами розіслали по підрозділах МВС в Запорізькій та сусідньої Дніпропетровської областей.

Раптово пошук підривниці був згорнутий. Виявилося, злочин у Свято-Покровському храмі зволив взяти під особистий контроль не хто інший як сам Президент України В. Янукович. Мало того, Віктор Федорович на пошук «негідників, які зазіхнули на Святиню», дав силовикам рівно тиждень.

- Якби тоді глава держави своїм наказом не зменшив термін слідчих дій із двох місяців до одного тижня, злочин, ймовірно, було б розкрито, - переконаний голова Асоціації захисту прав громадян України Володимир Лесик. - Саме з моменту незаконного рішення Януковича й почалася фабрикація так званої «справи паламарів».

Не мудруючи лукаво, міліція «призначила» винними у злочині Євгена Федорченка та Антона Харитонова (обидва служили у підірваному храмі паламарями), а також рідного брата Харитонова - Сергія Дьоміна.

До молодих людей неодноразово застосовувалося насильство, міліціонери постачали їм “адвокатів”, котрі радили не наполягати на своїй непричетності до організації вибуху, а якомога швидше взяти провину на себе. Потім, мовляв, Президент Янукович розбереться і відпустить затриманих на всі чотири сторони.

Справжні (не підставні) адвокати трьох хлопців звернули увагу «Гречки» на те, як різко зросла останнім часом роль прокуратури. Судді в Україні найчастіше «задавлені» місцевими прокурорами, бояться їх як вогню.

- Фальсифіковані кримінальні справи пачками заходять в суди і ті засуджують людей несправедливо, - сказав «Гречці» адвокат засуджених Валентин Наливайко.

На думку захисника, справжньою причиною організації вибуху в храмі був зовсім не вигаданий міліцією конфлікт паламарів з настоятелем церкви (мовляв, хлопцям недоплачували за труди праведні), а земельний конфлікт із потужним рітейлером з іноземним капіталом. Бізнесмени давно зазіхають на вельми перспективну, з їхньої точки зору, площу, займану церковниками на території ринку. Отой самий рітейлер вже було вніс в якості задатку 1 мільйон гривень за землю, що належить храмовій громаді, проте суд сусідньої області оборудку не затвердив.

Зрозуміло, до матеріалів справи згадки про жадібних торговців і їхні оцінки «старезної хати» (храм дійсно не виглядає як «новодєл», на кшталт церкви Святої Параскеви-троєручиці, спорудженої догідливими опричниками на малій батьківщині другого Президента України Леоніда Кучми у селі Чайкіному Новгород-Сіверського району Чернігівщини) дивним чином не потрапили.

Зате томи справи рясніли припущеннями, домислами і припущеннями людей, які з'являлися казна-звідки. Тож процесуальний стан виконання справи досвідчені столичні правники оцінюють як ганебно низький.

СМЕРТЬ 85-РІЧНОЇ ЧЕРНИЦІ — НА СОВІСТІ МЕДИКІВ
Кілька місяців поспіль на офіційних сайтах подніпровських єпархій УПЦ МП вірним пропонували молитися за спочин безневинно загиблої “за віру Христову” черниці Свято-Покровського храму міста Запоріжжя. На переконання ж адвокатів Федорченка, Дьоміна та Харитонова, навмисне розкручування “світлого образу” загиблої громадянки Марії Донець, - звичайне лицемірство.

Жінці на момент НП було вже 85 років, щонайменше 30 з яких вона ніде не працювала. Перенесла три інфаркти. Навіть “найсправедливіший в світі” Жовтневий суд в якості причини смерті назвав не осколкове поранення, а больовий шок. Тобто в разі наявності у бригаді “швидкої” кваліфікованого лікаря таку “неприємність” можна зняти у машині, навіть не транспортуючи хвору до стаціонару!

Решта постраждалих від вибуху отримали”легкі поранення”. Простіше кажучи — подряпини. 

А все тому, що вибуховий пристрій, на відміну від застосовуваних останніми роками “адських машинок”, не був начинений металевими елементами, призначеними для підсилення ступеню ураження оточуючих (цвяхами, болтами, кусками дроту тощо). Це вказує на те, що терористичний акт скеровувався не проти якихось відвідувачів Божого храму, а мав на меті створити певний міф. Наприклад, довести й без цього відому всім хиткість культової споруди, збудованої, між іншим, ще ... у 1905 році. Недарма дехто з постійних покупців Малого ринку Запоріжжя прозвав її “хатинкою на курячих лапках”...

Повертаючись до якості виконання деяких процесуальних документів, що підшиті до кількох десятків томів “справи паламарів”, - їх навіть до психіатричної лікарні не ризикнули б скерувати, позаяк за змістом надто смішні!

Та бажання людей у погонах отримати нові посади, в окремих випадках — грошові нагороди, взяло верх над здоровим глуздом.

Прокурори, хоч і чудово розуміли, що складу злочину в діях трьох підозрюваних (які в момент НП перебували в різних районах Запоріжжя!) немає, що докази їхньої причетності до організації вибуху відсутні, все одно навіщось тримали молодих людей у СІЗО.

- У Росії в ці дні багато хто називає моїх синів і Женю Федорченка «новомучениками», - сказала «Гречці» Ольга Дьоміна. - Один досить відомий православний священик-росіянин пообіцяв найближчим часом звернутися до української влади з проханням розібратися по-справжньому в обставинах ПП в Запоріжжі і звільнити з-під варти невинних у злочині.

Раніше до Генеральної прокуратури з аналогічним депутатським запитом звернувся лідер фракції УДАР у Верховній Раді Віталій Кличко. Було це приблизно за тиждень до вироку Жовтневого райсуду.

- Коли суддя взявся читати текст вироку, - продовжує Ольга Миколаївна, - я чекала, що будуть в ньому наведені свідчення людей, дані на користь невинуватості моїх дітей. Навіщо знадобився цей 5-годинний цирк, навіщо було протягом 3 років імітуватимуть слідство, якщо винні вже були заздалегідь призначені?! Не дай Бог, дізнається Віктор Федорович, як його ошукали. А його таки самим нахабним чином обдурили! Сказали, що злочин розкрито.

Пані Дьоміна сподівається, що Президент Янукович, який наказав свого часу швидко розкрити цю справу, зараз настільки ж швидко накаже випустити на свободу невинних і почати шукати справжніх злочинців.


Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити