Сальківська ГЕС: чи варті 25 робочих місць "вбивства" Південного Буга?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2763

На заході Кіровоградщини жителі кількох сіл за підтримки екологів продовжують відстоювати Південний Буг. Тут, неподалік села Салькове Гайворонського району, планують звести гідроелектростанцію.

 На думку екологів та самих громадян, негативні наслідки її спорудження відчують на собі жителі сусідніх сіл, розташоваих по руслу Південного Бугу. Зокрема с. Бугове, с. Хащевате та с. Казавчин.

Ідея спорудження Сальківської ГЕС на Кіровоградщині виникла не сьогодні.

gessss01

gesssall02

План побудови ГЕС є в обласній програмі економічного і соціального розвитку Кіровоградської області на 2012 рік та програмі зайнятості населення області на 2012-2014 роки. Цікаво, що програма економічного розвитку пропонує розвивати Гайворонщину як „Край для майбутніх поколінь: екологічно чистий, самодостатній та економічносильний регіон”. Серед конкретних пропозицій тут і виробництво графіту, і видобуток каоліну, відновлення роботи недіючих підприємств, а також ... введення в експлуатацію другої черги Березівської міні-ГЕС та побудова Сальківської міні-ГЕС. Згідно програм, від ГЕС одна лиш користь – енергетична безпека, енергозбереження і цілих 25 нових робочих місць.

Ще 6 серпня 2012 року екс-голова Кіровоградської ОДА Сергій Ларін підписав розпорядження про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "ГРІН ЕНЕРДЖІ"(Донецьк). Так даній фірми в оренду на 49 років надано 0,95 га землі – пасовища, землі сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі Сальківської сільради.

gessal03

gessss04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Все було б добре, аби керівництво області спитало жителів населених пунктів, яких безпосередньо торкнеться дане "покращення", чи потрібен їм такий "гембель". 
А громада була проти. Про це люди відверто заявили на громадських слуханнях та у різноманітних зверненнях.

У відповідь на критику, донецька компанія „Грін Енерджі” розмістила у газеті „Гайворонські вісті” від 2 квітня 2013 своє бачення майбутньої новобудови. Серед іншого, пропонують місцевим жителям в місячний термін висловити всі зауваження, що ті й зробили. Днями відбулася сходка села Казавчин, на якій громадяни в чергове виступили проти будівництва і знову наголосили:

buggg277 « 1.Будівництвом ГЕС буде завдано незворотної шкоди навколишньому природному середовищу:
    - затоплено 28 га прибережної природоохоронної смуги та островів із знищенням рідкісних видів рослин, каміння, скель, гнізд птахів та тварин;
    - затоплено унікальні природні перепади рівнів води на річці , які утворюють пороги, що призведе  до знищення нерестовищ ендемічних видів риб;
    - зміна швидкості руху води призведе до повної зміни видового складу риб, а в зимовий період унеможливить зимівлю пернатої дичини;
    - частково буде зруйновано та затоплено значну територію ландшафтного заказника «Казавчинські скелі» та екологічної стежки «Прекрасне навколо нас»;
    - затоплено частину вказаного заказника де знаходяться недосліджені в археологічному плані  поховання, датовані 1370 р;
    - порушено природний баланс водного середовища за течією вниз від ГЕС.

2. Будівництвом ГЕС буде завдано матеріальної та моральної шкоди громадянам внаслідок підтоплення та затоплення будинків  та присадибних земельних  ділянок на території с.Казавчин, с.Бугове, с.Хащувате.
3. Будівництвом ГЕС буде підвищено рівень техногенної небезпеки внаслідок можливого затоплення більше 20 будинків на території с. Бугове та с. Хащувате під час паводків , а також підвищено ризик людських жертв  внаслідок утоплення на великих глибинах при крутих схилах берегів під час купання.
4. Будівництво ГЕС ускладнює і робить неможливим прохід берегами річки Південний Буг, що робить неможливим  розвиток зеленого туризму, розвиток рафтингу на «Бугських порогах» , призводить до зникнення унікальних краєвидів, територія стає непривабливою, що зводить нанівець виконане і  робить недоцільним продовження виконання програми розвитку Казавчинської сільської ради на 2011-2015 роки «Казавчин, Бугове – приваблива природна культурно-побутова територія»  та на наступний період  в рамках обласної програми «Центральний регіон –2015».

Проти будівництва ГЕС виступають й екологи  Кіровограда та України.

12 квітня відбулось засідання комісії Кіровоградської обласної ради з питань екологічної політики та раціонального природокористування, де розглядалиь звернення громади щодо будівництва ГЕС на річці Південий Буг. Місцевих мешканців на засіданні представляли сільський голова с.Казавчин та актив села.

До вирішення питання долучилась громадськість не лише  області, а й інших куточків України, питання спорудження ГЕС активно обговорюється в соціальних мережах. Таким чином, питання  регіонального значення набуває всеукраїнського масштабу.

«Гречка» відслідковуватиме й надалі ситуацію довкола зведення Сальківської ГЕС.

Марта Луцька

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # жорж 18.04.2013, 12:21
і що ж вирішили на зборах 12 квітня??? бо неясно якось
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити